banner

Türkiye okul öncesi eğitimde sonuncu oldu
Kalkınma Bakanlığı ve UNICEF'in hazırladığı "Çocuk Refah Belgesi" çalışması sonuçlarına göre, okul öncesi eğitimde Türkiye OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada yer aldı

Türkiye 3-5 yaş arasındaki çocukların okul öncesi eğitim programlarına kaydettirilme oranı açısından OECD ülkeleri arasında son sırada yer alıyor.

Kalkınma Bakanlığı ve UNICEF'in hazırladığı, çeşitli bakanlıkların da katkı verdiği "Çocuk Refah Belgesi" çalışmasında çocuk refahının kaliteli eğitime erişimle yakından ilgili olduğu belirtildi.

Okul öncesi eğitim programlarının erken çocukluk dönemi açısından önemine değinilen çalışmada, "Türkiye'de 3-5 yaş arasındaki çocukların okul öncesi eğitim programlarına kaydettirilme oranının yüzde 23,8 olduğu ve Türkiye'nin bu anlamda OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldığına" işaret edildi.

"Net okullaşma oranı düştü"

"Okul öncesi eğitime zorunlu olarak kayıt yaptırılmasının ülke genelinde öncelik haline getirilmemesi nedeniyle 3-5 yaş arasındaki çocukların beklenen eğitim süresinin bir yıldan az olduğu" ifade edilen çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi eğitimi güçlendirmeye yönelik çabalarının ardından oranın yükselmeye başladığı kaydedildi.

Okul öncesi eğitime katılımın artması bir yana eğitimin yaygınlaşmasının son derece yavaş seyrettiğine dikkat çekilen çalışmada, 2011-2012 döneminde yüzde 100 erişim kapsamına alınan il sayısının artırılmasına karşın net okullaşma oranının yüzde 65,7'ye gerilediği belirtildi.

Çalışmada, okul öncesi eğitimin paralı olmasının okullaşmayı yavaşlatan ve erişimde sosyo-ekonomik ve bölgesel eşitsizliğe neden olan bir risk oluşturduğu kaydedildi.

Fransa ilk sırada

Çalışmaya göre, 3-5 yaş arasındaki çocukların okul öncesi eğitim programlarına kaydettirilme oranı açısından OECD ortalaması yüzde 77 iken Fransa yüzde 100 ortalama ile ilk sırada yer alıyor. Belçika, İspanya, İtalya, Norveç, İzlanda ortalamanın yüksek olduğu ülkeler olarak dikkati çekiyor.

Dünyada 40 ülkenin listeye alındığı sıralamada, 32 ülkede okullaşma oranı ortalamanın üzerindeyken 8 ülke bu oranın altında bulunuyor.

Türkiye'nin son sırada yer aldığı listede ortalamanın altında kalan diğer ülkeler arasında Kanada, ABD, İsviçre, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin yanında İrlanda, Polonya ve Yunanistan da yer alıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.