banner
banner
banner

KAYI Okulları eğitimde ‘rol model’ olmak için yola çıktı
Türkiye’de “ilk” denilebilecek müfredat ve yaklaşımlarla eğitim sektöründe rol model olmak istediklerini belirten KAYI Okulları CEO’su Deniz Demirtaş, okulun eğitim anlayışını şu sözlerle ifade ediyor: “Reggio Emilia Yaklaşımının pedagojik bakış açısını oluşturan Loris Malaguzzi'nin “Çocuğun 100 Dili” ifadesi kurumumuzda anaokulundan yüksek öğrenime kadar benimsediğimiz eğitim anlayışımızın temelini oluşturuyor.” Klasik eğitim metotlarının dışında olduklarını belirten Demirtaş ile KAYI Okulları’nı konuştuk.

deniz_demirtas_kayi_okullariKAYI Okulları’nın kuruluş sürecinden bahsedebilir misiniz? Şirket profiliniz nedir, ortaklık yapısı nasıl? Neden okul yatırımı?
İstanbul’un çeşitli yerlerinde konut, ticari alan geliştiren ve iki kuşaktır inşaat sektörünün içerisinde yer alan, aynı zamanda madencilik ve turizm alanlarında da faaliyet gösteren Mustafa Onur Aydın, Matematik Öğretmeni kardeşi Merve Aydın’ın desteğiyle babalarının hayalini gerçekleştirmek üzere 2016 yılında Çekmeköy Ömerli’de 34 dönüm üzerine KAYI Okulları’nı kurdu. Eğitim sektöründeki yatırımları ile toplumumuza artı değer katacak bireylerin yetiştirilmesi, Türkiye’de “ilk” denilebilecek müfredat ve yaklaşımlarla eğitim sektöründe rol model olmak istiyoruz.
kayi_okullari_1

5 YILDA 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANI
Şu anda kaç tane okulunuz var ve yeni okul açacak mısınız? Büyüme modeliniz içerisinde franchising vermeyi düşünüyor musunuz?
Şu anda sadece Çekmeköy Ömerli’de okulumuz var. Kendi bünyemizdeki okul sayısını arttırarak büyümeyi düşünüyoruz. Öncelikli hedefimiz kurduğumuz eğitim modelinin tam olarak yerleşmesi. İlk etapta kendi bölgemizde büyük bir anaokulu ve lise, daha sonra Avrupa yakasında büyük bir kampüs, sonrasında ise başkent Ankara’da bir kampüs açma planlarımız bulunuyor. 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bu sürecin ardından franchising düşünebiliriz. Programlarımızı kullanma hakkı vermeyi de düşünüyoruz.

kayi_okullari_1KLASİK EĞİTİM METOTLARINA İNANMIYORUZ
Sizi diğer okullardan ayıran özellikleriniz nelerdir?
Okulumuzun kurucuları, KAYI Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Onur Aydın, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Merve Aydın ve şahsım adına söylemek isterim ki bizler klasik eğitim metotlarına inanmıyoruz. İnsan da ağaç, taş, kedi, yaprak gibi doğanın bir parçası. Günümüz şehirleri adeta beton kafesler gibi, çocuklarımızsa bu kafeslere hapsolmuş ve doğadan uzaklaşmış durumda. Oysa doğa, insanı rehabilite ediyor, bize bu dünyaya ait olduğumuzu hissettiriyor. Doğanın içinde yaşama ve öğrenme fırsatı bulan çocuklar, insanlara ve çevresindeki her şeye saygıyla ve sevgiyle yaklaşabiliyor. Anaokulundan yüksek öğrenime tüm KAYI Okulları öğrencilerine ilk önce doğa bilincini aşılıyor, onlarda insanların doğanın bir parçası olduğu algısını geliştiriyoruz. Planlanmış bir süreç çerçevesinde ormanda koşarak, dokunarak, görerek, koklayarak, hissederek, keşfederek öğrenen çocuklar yetiştiriyoruz. Çocuksunuz ve meşe palamudundan parfüm yapıyorsunuz. Ne müthiş bir deneyim ve öğrenme zenginliği… KAYI Okullarında çocuğun kendini ifade etmede 100’den fazla dili var. Reggio Emilia Yaklaşımının pedagojik bakış açısını oluşturan Loris Malaguzzi'nin “Çocuğun 100 Dili” ifadesi kurumumuzda anaokulundan yüksek öğrenime kadar benimsediğimiz eğitim anlayışımızın temelini oluşturuyor. Çocuklarımız kendini ifade etmekte 100'den fazla dili kullanarak projeler, atölyeler ve sanat çalışmaları ile yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarıyorlar. Okul ortamında kendilerini, yeteneklerini keşfeden öğrencilerimiz, seslerini duyurmak için birçok seçenek olduğunun farkına vararak üretmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

ECAS eğitim modelini kısaca nasıl ifade edersiniz? Ne gibi artılar getirdiğini düşünüyorsunuz?
Öncelikle çocuklarımızın kendilerini keşfetmelerinin önünü açıyoruz. Bunu yaşayabilen her çocuk için, çok büyük bir şans bu. Her açıdan donanımlı, her bakımdan sağlıklı, hobiler geliştirmiş, kişisel gelişimini yönelimleri ve seçimleri doğrultusunda zevkle şekillendirmiş, mutlu ve başarılı bir yetişkinlik yaşamını hedefleyen programlar ECAS programları. Biz KAYI Okullarında akademik ve sosyal öğrenmeleri, aynı bütünün ayrılmaz parçaları olarak kabul ediyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesinde uygulanan ECAS programları aslında kişinin bütünsel gelişimini sağlamayı hedefleyen bir yapı. Gelişimin önemli bir kanadını oluşturan sanat ve sporda ileri yeterlilik çalışmaları, kulüpler ve özgün derslerimiz, uluslararası nitelikli çevre okuryazarlığı, sürdürülebilirlik, bilişim teknolojisi okuryazarlığı programlarımız, değerler eğitimi, sağlık ve beslenme eğitimi, yaşam becerileri eğitimi gibi programlarımız ECAS sistemi içerisinde yer alıyor. Öğrencilerimizin akademik gelişimlerine paralel olarak kişisel ve sosyal gelişimleri açısından ilerleme kaydetmelerini, sosyal hayatta da başarılı bireyler olmalarını sağlamak önceliklerimizi oluşturuyor. Kendini tanıyan ve doğru ifade eden, özgüveni gelişmiş, insanların gereksinimlerine ve duygularına karşı duyarlı, anadilini, yabancı dilini, hatta ikinci yapancı dilini etkin bir şekilde kullanabilen, iyi iletişim kurabilen, açık fikirli, sorgulayan, analitik ve eleştirel düşünce becerilerine sahip, özgün ürünler ortaya çıkarabilen, çevreye duyarlı ve çevreyi koruma bilincine sahip, sporu ve sanatı, yaşamının vazgeçilmez parçaları olarak benimsemiş bireyler yetiştiriyoruz.

ÖĞRENCİLERİMİZ DOĞA İÇİNDE YAŞAYARAK ÖĞRENİYOR
Sizce öğrencilerin günün büyük bir bölümünü geçirdikleri okul ortamının hangi özellikleri taşıması gerekiyor?
Öğrenciler günlerinin yaklaşık 8 saatini okulda geçiriyorlar, bu nedenle okul ortamının sağlıklı ve güvenli olması öncelik taşıyor. Sınıfların kalabalık olmaması, “akıllı sınıf” özelliği taşıyan, ferah ve konforlu dersliklerin tasarlanmış olması, deney ve gözlem imkanı sağlayan laboratuarların bulunması, farklı deneyimler kazanacağı atölyelerin bulunması, öğrencilerin sosyal özelliklerini geliştirebileceği sanat ve spor alanlarının olması iyi bir eğitim için önemli. Öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri fırsatlar sunan, ilgi çekici, merak ve heyecan uyandıran çalışma ortamları okullardaki eğitim kalitesini de arttırıyor. Bizler KAYI Okulları olarak tüm bu imkanları öğrencilerimize sağlarken, yerleşkemizin konumu ile öğrencilerimzie doğa içinde daha fazla yaşama ve öğrenme fırsatı sunuyoruz.

Lisenize kayıt yaptırmak isteyen öğrencileri TEOG Sınavı sonucuna göre mi alıyorsunuz?
İlkokul üçüncü sınıf itibarıyla tüm kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere giriş sınavı uyguluyoruz. Uygulanan bu sınav sonrasında ise rehber öğretmenler tarafından yapılan mülakatlarla yeni dönem öğrenci kayıtlarımızı tamamlıyoruz. Okulumuza çok yoğun bir talep var. Karşılaştığımız bu talep karşısında başlattığımız erken kayıt ayrıcalıklarını Haziran sonuna kadar devam ettiriyoruz ve bu dönemde kayıt yaptıracak adaylarımıza yüzde 20 oranında indirim uyguluyoruz. Ayrıca akademik yetenek burslarının yanı sıra spor ve sanat alanlarında kendilerini geliştirmiş ve başarılar elde etmiş öğrenciler ön değerlendirmeden geçtikten sonra kurumumuzdan farklı oranlarda burs almaya hak kazanabiliyorlar.

“Önemli bir noktanın ve bir ilkin altını çizmek istiyorum: KAYI Anaokulu, İlkokul 1. ve 2. sınıfta eğitim alan öğrencilerimize yeni bir yabancı dil olarak Türk İşaret Dili ve analitik düşünme becerisini geliştiren kodlama eğitimini zorunlu olarak veriyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.