banner
banner
banner

Final’de yaşam ve sınav başarısı okul projeleriyle hayat buluyor
“Hem Yaşam Hem Sınav Başarısı” sloganı ile ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdikleri bilimsel, sosyal ve kültürel sosyal sorumluluk projeleriyle öğrencilerin eğitimine güç katarak, doğudan batıya kuzeyden güneye Final Okullarıyla ihtiyaç olan her yere ulaşmaya çalıştıklarını belirten Final Okulları Okul Öncesi Eğitim Koordinatörü Emine Eren ile, ulusal ve uluslararası alanda yaptıkları çalışmalar hakkında konuştuk.

“Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim.’’ Çin Atasözü
finalFinal Okulları’nda gerçekleştirilen okul projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Final Okulları olarak, “Hem Yaşam Hem Sınav Başarısı” sloganı ile ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğimiz bilimsel, sosyal ve kültürel sosyal sorumluluk projeleriyle çocuklarımızın eğitimine güç katmaya, ihtiyaç olan her yere, okullarımızla ve geliştirdiğimiz projelerle ulaşmaya çalışıyoruz. Okullarımızda yürütülen projeler, çocuklarımızın kişisel gelişimine destek olurken dersler ve kazanımlarla bütünleştirilerek, çocuklarımızı eğitim ve öğretime hazırlayıcı ve pekiştirici olarak planlanıyor. Projelerin günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermesi amaç edinilirken sürdürülebilir olmasına da önem veriliyor. Eğitimden sağlığa, spordan sanata, bilimden sosyal sorumluluğa birçok alanda yürütülen sürdürülebilir projelerle; öğrencilerin yaratıcılıklarının beslenmesi, sorumluluk duygularının yükseltilmesi, ekip çalışmasına alıştırılması yanında bilimsel, toplumsal, sosyal ve kültürel olaylara da farkındalıklarının artırılması hedeflenmektedir.
Bu projeler nasıl hazırlanıyor? Neleri hedefliyor?
Ulusal ve uluslararası projeler, lider öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle çocuklarımız tarafından araştırılıp hazırlanmaktadır. Proje uygulamalarının her aşamasında, bizzat çocuklarımızın etkin olduğu çalışmalar yer almaktadır. Özellikle Final Okulları’nda farklı eğitim kademelerinde yürütülen bilim, teknoloji ya da sosyal sorumluluk temelli projeler; çocuklarda farkındalık yaratmak, bilimsel çalışmalara ilgi uyandırmak ve toplumsal fayda sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilir olmasına da ayrıca önem verilmektedir.
Gerçekleştirilen projelerin sonuçları nasıl değerlendiriliyor?
Tüm projeler, amaçlarında belirtilen kriterlere göre değerlendirilmektedir. Topluma yararlı, sürdürülebilir ve kazandırdıklarının yüksek olması en önemli değerlendirme kriterlerimiz arasındadır. Öğrencilerimizin yaşam başarılarına destek olmak için okullarımızın ilkeleri doğrultusunda her projemiz için ayrı ayrı değerlendirme basamakları uygulamaktayız. Projenin betimlenebilmesi, öğrencilerimizin eğlenerek öğrenmesi, keyif alması, bunun kazanımlarla birleştirilmesi ve yaşamla ilişkilendirilmesi, değerlendirmenin önemli ayaklarını oluşturmaktadır.
finalPROJELER ÖĞRENCİLERE NELER KATIYOR?
Çocuklarımıza bilgiden çok beceri kazandırmayı hedeflediğimiz proje çalışmalarımızı; çocuklarımızın ilgi ve ihtiyaçlarına göre, gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde lider öğretmenlerimiz planlayıp sürdürmektedir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın bilimsel proje ödevi hazırlamaları ve ilgili yarışmalara katılmaları, bilime olan meraklarını yönlendirmede ve zihinsel kavrayışlarında önemli rol oynamaktadır. Yine bu projelerle, daha önce karşılaşmadıkları ortam ve insanlarla karşılaşarak, çocuklarımızın iletişim ve empati gelişimlerine de katkı sağlanmış olur. Ayrıca bu tür projelerin, yaratıcılığı geliştirdiği, düşünmeye özendirdiği, sorun çözme ve buluşçu yetenekleri güçlendirdiği bilinmektedir.
Örneğin, Türkiye birincisi olan robotik teknolojileri projesinde; öğrencilerimizin teknoloji kullanımında tüketen değil, üreten nesiller olarak yetişmesi amaçlanmıştır. Teknolojinin esiri olmayıp ona hükmetmeleri, keşfettikleri kodlama eğitimi ile kendi oyunlarını kendilerinin yazabilmesi ve disiplinlerarası yaklaşımla derslerini kendi hazırladıkları çalışmalarla daha da somutlaştırmaları hedeflenmektedir. Tüm öğrencilerimizin katılımına imkân tanımaya çalıştığımız proje etkinliklerinin, öğrencilere genel anlamda kazandırdıklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
• Daha kolay öğrenmeleri, bilgi edinmeleri ve ilgili konuya dair meraklarını gidermelerinin yanı sıra yeni konulara ilgi duymalarını sağlar.
• Bağımsız düşünme, çalışma ve başarma cesaretini pekiştirdiği gibi eleştirel düşünme becerisi de kazandırır.
• Problem çözme tekniklerini ve bilimsel yöntemin aşamalarını öğrenmelerini sağlayarak kendi başlarına karar vermelerine yardımcı olur.
• Sözlü ve yazılı iletişim tekniklerini geliştirme imkânı sağlayarak kendilerine güven duymalarını ve başarma duygusunu tatmalarını sağlar.
• Seçme, planlama, inceleme ve yürütme gücü kazandırırken yaratıcılığı özendirerek bilimsel çalışma alışkanlığı kazandırır.
• Pratik deneyim kazandırmanın yanı sıra öğrencilerin boş zamanlarını yararlı ve anlamlı etkinliklerle doldurarak gerçek yaşam koşulları ile tanışmalarına imkân sağlar.
Final Okulları’nda yaparak ve yaşayarak öğrenmenin en önemli ayaklarından birini oluşturan ulusal ve uluslararası projelerimiz, YAŞAM BAŞARISI’nın da altını dolduran çocuklarımızı hayata hazırlayan en önemli çalışmalarımızdır.
FİNAL OKULLALRINDA GERÇEKLEŞTİRLEN PROJELERDEN BAZILARI
Bu projelerin bazılarına kısaca değinmek gerekirse, aşağıdaki çalışmaları örnek gösterebiliriz.
* Adana Final Okulları, öğrencilerimizin kişisel ve dil becerilerini geliştirmesine önemli ölçüde katkı sağlayan ve beş yıldan beri dünyada yüze yakın ülkede düzenlenen MUN (Model United Nations) konferansına “FIMUN” (Final International Model United Nations) adı altında hem katılmakta hem de ev sahipliği yapmaktadır. Yine Elazığ Final Okulları, bu vasıtayla Türkiye'nin doğusunda bir ilke imza atarak “Uluslararası MUNEF 2017 MUN Konferansı”nı düzenlemiştir.
* Batman Final Okulları’nda yürütülen bir diğer çalışma, “Robotik Teknolojileri”ni temel alan projelerin en iyi örneklerinden birini teşkil etmektedir. İnönü Üniversitesi tarafından robotik teknolojilere ilgi uyandırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Uluslararası ROBOCOT Malatya 2017” (RobocotFest2-2017) festivalinde öğrencilerimizin ürettiği "ROBATMAN-2" adlı robot birinci olmuştur. NASA'nın yeni uzay aracı ORION’un sorumlu sistem mühendisi Sırrı Oğuz ile yine NASA'da görevli Oktay Arslan'dan birincilik ödülünü alan öğrencilerin bu başarısı uluslararası alanda ses getirmiştir.
* Bursa Final Okulları, “Minik Finans Mühendisleri Projesi” ile hem Bursa’da hem de ülke genelinde önemli ölçüde ses getirmiştir.
* Çayyolu Final Okulları, “Kanatsız Melekler” projesine katılan öğrencilerimiz, ihtiyaç sahibi bir yaşlının evine düzenli olarak giderek onun öz bakımını, ev temizliğini ve alışverişini yapmaktadır.
* Çekmeköy Final Okulları tarafından yürütülen ve çevre duyarlılığını artırmayı hedefleyen “Su Kâşifleri Projesi” ile, “kısıtlı su”, “temiz su”, “değerli su”, “dünyamızın suyu” başlıkları altında ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizle birlikte öğretmenlerimiz de büyük bir istekle, sürdürülebilir bir çalışma ortaya koyuyorlar.
* Yine Denizli Final Okulları’nın “Kelebek Projesi” Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ile birlikte yürüttüğümüz sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerimizin en iyi örneklerinden biridir.
* Diyarbakır Final Okulları’nın imza attığı “Kültür Köprüsü” projesi, öğrencilerimizin kültürlerarası empati kurmalarını sağlayan en önemli projelerimizdendir.
* Florya Final Okulları, öğrencileri ile birlikte hazırladığı “İTEC Geleceğin Sınıf Tasarımı Projesi”ni 2011 yılından itibaren bilişim teknolojileri ve diğer derslerin disiplinlerarası işbirliği ile yürütmüştür. Bu projemiz, 2014 yılında Sabancı Üniversitesi Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda, 2015 yılında TÖDER, Eğitim Teknolojileri Zirvesi, ETZ14’te sunulmaya hak kazanmış ve büyük ses getirmiştir.
* Malatya Final Okulları öğrencileri, “Az Su Çok Verim” ve “Savaş Psikolojisinin Çocuk Resmi Üzerine Yansıması” projeleriyle TÜBİTAK bilim projeleri yarışmasında önemli ödüller kazanmışlardır.
Tüm Final Okulları’nda buraya yazamadığımız birçok çevre, hayvan hakları, sağlık, engelliler, sanat ve kardeş okul ile ilgili sürdürülebilirliği yüksek proje halen devam etmektedir. Ayrıca okul öncesi kurumlarına materyal ve oyuncak temini, imkânı olmayan okullara maddi yardım sağlama, kütüphane kurma gibi projeler de devam eden projeler arasındadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.