banner

ERA’nın nitelikli eğitim anlayışını Türkiye’ye yayacağız
12 kampüste 7 bin öğrenciye eğitim – öğretim hizmeti sunan ERA Kolejleri yoluna 1980’den bu yana eğitim sektöründe öğretmen ve yönetici olarak bulunan Ahmet Sait Yurtseven ile devam edecek. “Bizim diğer eğitim kurumlarından farkımız yeni çağın çocuklarını ve gençlerini anlayarak kendi ilgi ve yetenek alanını keşfetmesini sağlamamızdır” diyen ERA Kolejleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven ile yeni dönemdeki hedeflerini ve eğitim sistemini konuştuk.

ahmet_sait_yurtsevenÖzel eğitim sektöründe uzun süredir profesyonel yönetici olarak yer alıyorsunuz. 2018 itibariyle ERA Kolejleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak yeni bir sürece başladınız. Eğitim sektöründe üst düzey yönetici olarak başarınızın sırlarını bizimle paylaşabilir misiniz?
1980’de başlayan iş hayatımın tamamını eğitim sektörüne adadım. Ömrüm boyunca cehaletin, okuma ve öğrenme ihtiyacının bittiği yerde başladığına inandım. Bu yüzden merak ettim, araştırdım ve öğrendiklerimi uyguladım. Çalışma arkadaşlarımın da başarıya ulaşması ve önlerindeki engelleri kaldırması için onlara her anlamda yardımcı oldum. Yöneticiden çok lider olmak, olaylara sübjektif değil, objektif bakmak ve hataları sorgulamaktansa telafi etmek için çabaladım. Bu benim yönetimde Hizmetkar Liderlik olarak adlandırdığım bir kavram.
Kişisel başarı konusunda ise benimsediğim bir kuralım var. Ben buna İSSO kuralı diyorum;
İ: İYİ NİYET
S: SAMİMİYET
S: SADAKAT
O: HEDEFE ODAKLANMA
Yaptığım işi her zaman sevdim. Sevdikçe karşılaştığım zorluklar bile bana kuvvet vermeye başladı. Hedefimin ne olduğunu her zaman bildim ve bu yolda bahsettiğim kişisel kurallarımı hiçbir zaman çiğnemedim. Şimdiki hedefim ise kuruluşundan itibaren yönetiminde bulunduğum ERA Kolejleri’nin başarısını her geçen gün daha da artırmak.

EN BÜYÜK YANILGIMIZ KIYAS VE TAKLİT
Bir öğretmen olarak başladığınız meslek yaşamınızda dershanelerden özel okullara kadar eğitimin tüm kademelerinde yer aldınız. Eğitim sektörünün bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Belirlenen hedeflere ulaşılması için önerilerinizi alabilir miyiz? Size göre özel eğitim dünyasının öncelikleri neler olmalı?
Bence ülkemizin çeşitli yönleri ve kurumlarını bazı Avrupa ve dünya ülkeleri ile bire bir kıyaslamak objektif olmaz. Her ülkenin gerçekleri ve DNA’ ları farklıdır. Sektör olarak en büyük yanılgımız, kıyaslamak ve taklit etmektir. Öğrenci nüfusu 500 bini geçmeyen bir ülkenin eğitim sistemi ve başarısı ile sadece ilk, orta öğretimde 17 milyon öğrenciyi eğiten Türkiye’yi kıyaslamak mantıksız olur. Özel okullar teşvik edilmeli, hükümetler tarafından maddi alanda da desteklenmelidir. Bu gün bir öğrencinin devlet okullarında okuduğu zaman devlete maliyeti, 5 ile 7 bin lira arasında değişmektedir. Bu maliyetin en az yarısı özel okulda okuyan tüm öğrencilere devlet desteği olarak verilirse, hem devletin, hem velinin, hem de özel okulların faydasına olur. Böylelikle hükümet programında olan ve 2019’da mutlaka geçilecek olan tekli eğitim sisteminde hedefe ulaşılır.
Özel öğretim kurumlarını açan girişimciler bu sektöre inşaat, fabrika, ticaret sektörü gibi açıldığı an kar getiren kurumlar olarak bakmamalı. Eğitim sektörü hizmet sektörüdür. Yatırım dönüşümü yıllar alabilir. Maddi kazanç için eğitim, kalite ve nitelikten ödün verilmemelidir. Devletimiz de bu kurumları sıkça denetlemelidir. Nitelikli bir eğitim, ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırımdır.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredattan sınavlara birçok değişikliği gerçekleştirdi. Bu değişiklikler uzun vadede eğitimin dünya standartlarına ulaşmamızı sağlayabilecek mi? Bu değişim sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Önerileriniz nelerdir?
Son yıllarda eğitim alanında güzel gelişmeler oluyor. Yalnız benim düşüncem; ortaya konan yenilik ve projeler sonuç almadan sıkça değiştirilmemelidir. En az 4 senelik bir uygulama imkânı sağlanmalı. Sistemin çıktıları da değerlendirilmelidir. Eğitim sistemimiz başka ülkelerden kopyalanmamalı. Ülkemize özgü ve yenilikçi olmalıdır. Başarı, bunda gizli diye düşünüyorum.

KAMPÜS SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ
ERA Kolejleri kuruluşundan bu yana sürekli büyüyen bir okul markası. Buradaki hedefleriniz neler olacak? Kuruma neleri katmayı planlıyorsunuz?
ERA Kolejleri 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında hizmet vermeye başladı. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ise İstanbul’daki kampüslerimiz; Beylikdüzü 1, Beylikdüzü 2, Beykent, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Maltepe, Kartal, Pendik, Çamlıca ve Çekmeköy’e ek olarak Bursa ve Sakarya’da bulunan kampüslerimizle eğitime artı değer katıyoruz. Anaokulu, ilkokul, ortaoku ve Anadolu lisesi kademelerimizde kaliteli ve nitelikli eğitimi veriyoruz.
İlk hedefimiz; var olan eğitim kalitemizi en üst düzeye ulaştırmak ve öğrencilerimizi yaşadığı ve yaşayacağı çağa hazırlamak. ERA Kolejleri’nin eğitime kazandırmış olduğu 5’li gelişim programları ile öğrencilerimizin akademik, zihinsel, sosyal, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini desteklemeye devam etmek. Bir diğer hedefimiz ise nitelikli eğitim anlayışımızı ülkenin her yerine ulaştırabilmek için kampüs sayılarımızı artırmak.

Eğitim sektöründe yeni markaların pazara girdiğini ve yerleşik markaların da büyüdüğünü gözlemliyoruz. Bu çerçevede ERA nasıl bir konumda bulunuyor? ERA markasını farklılaştıran nitelikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
ERA zaten yerleşik bir kurum. Yarım asırdır; yöneticisi, öğretmeni ve çeşitli alanlardaki yayınları ile eğitim hayatındaki yenilikleri yüz binlerce öğrenciye kazandıran EĞİTİM ÇINARI… Bizim diğer eğitim kurumlarından farkımız yeni çağın çocuklarını ve gençlerini anlayarak kendi ilgi ve yetenek alanını keşfetmesini sağlamamız. Çünkü her öğrenci birbirinden farklıdır ve başlı başına bir değerdir. Öğrencilerimizi ilgi duyduğu ve severek yapacağı mesleklere yönlendirmek için çalışıyoruz.

EĞİTİM MODELİMİZİ OLUŞTURUYORUZ
ERA Kolejleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
ERA Kolejleri, İstanbul’da 10 kampüsü ve Bursa’da açılan Nilüfer Kampüsüne eklenen Sakarya Kampüsü ile 7.000’den fazla öğrencinin harika bir şekilde eğitilebilmesi için hizmet sunuyor. Eğitimde yeni çağı temsil eden ERA, özgün 5G Eğitim Modeli, Mind Studioları ve 600 kişilik dinamik eğitim kadrosu ile yeni çağın beklentilerini karşılayan farklı ve öncü bir eğitim anlayışını temsil ediyor. Bizi diğer okullardan ayıran en önemli özelliğimizin çok boyutlu özgün ve bilimsel yöntemlerle eğitime bütünsel yaklaşmamız, olduğunu söyleyebilirim. “Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir” sözünün ne kadar doğru olduğunu günümüz insanı sanırım iliklerine kadar hissediyor. Gelişen bilim ve teknoloji hayatımızı her alanda hızlandırmakla kalmadı hayatın değişim hızını da arttırdı. Bu süreç de doğal olarak 21. yüzyıl teknoloji çağında doğan çocukların eğitim ihtiyaçlarına yönelik metotları yeniden gözden geçirmemize yol açıyor. Z kuşağı diye adlandırılan yeni nesil çocukların bu temel eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için ilk mottosunu “Eğitimde ‘Z’eni şeyler söylemek lazım!” diyerek oluşturan ERA Kolejleri; öğrencilerinin hızla değişen çağı yakalamaları yerine, çağı hızla değiştirmeleri anlayışıyla eğitimde yeni şeyler söylemeyi kendine görev biliyor. Bu anlayışla sadece ülkemizde değil, dünyada uygulanan eğitim modellerini kendi değerlerimiz ve eğitim anlayışımızla birleştirerek kendi eğitim modelimizi oluşturuyoruz.
ERA Kolejleri’nde hangi eğitim modelleri ve programları uygulanıyor? Ülkemizde uygulanan eğitim metotlarıyla, sizin uygulamalarınız arasında farklılıklar var mı?
ERA Kolejlerinde anaokulundan liseye kullandığımız eğitim sistemi, ülkemizdeki eğitim müfredatına tamamıyla uygun olmakla birlikte özgün ve sonuçları ölçümlenebilen heyecan veren bir bakış açısını içeriyor. ERA kadrosu, alanında yarım asra ulaşan bir deneyim ile dünyada var olan en ileri eğitim tekniklerini birleştirerek, 5G Eğitim Modeli’ni ortaya çıkardı. Bu yöntemin temeli, birbirinden farklı beden, zihin ve kişilik yapılarına sahip öğrencilerin, kendi güçlü ve zayıf yönlerinin testlerle belirlenmesi, ERA Bilimsel Gelişim Merkezi’nde gerekli yönlerin ek derslerle güçlendirilmesi ve sonuçların adım adım takip edilerek aileler ile işbirliği içerisinde olumlu hedeflere ulaşılmasıdır. ERA Bilimsel Gelişim Merkezleri’nde uygulanan testler ve öğrenciye programları, 10 haftada olumlu sonuçlar alarak, hızlı ve objektif şekilde ölçülebilir bir başarıya ulaşmamızı sağlıyor. Öğrencilerin beslenmelerinden motor becerilerine varana dek her türlü özelliklerindeki değişim, adım adım aileyle paylaşılırken, anne babaların öğrenci hakkındaki gözlemleri ve çocuklarının gelişimi için evde yapılabilecek egzersizler konusunda bir işbirliği oluşturuldu. Türkiye’nin 5G eğitim sistemini geliştiren ERA Kolejleri eğitimin sadece akademik gelişimle sınırlı kalamayacağını bunun yanında her öğrencinin sosyal, fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerinin de bir bütün halinde geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. ERA 5G (5’li gelişim) eğitim sisteminin temelinde, öğrencilerinin özellikle anaokulu ve ilkokul seviyelerinden başlayarak gelişim basamaklarını çok sıkı bir şekilde takip ettiği ERA MIND programı ile bilgisayar destekli ve tamamen bilimsel verilere dayanan süreçler yatıyor. Veli-öğretmen-öğrenci üçgeninde başlayan bu süreçle öğrencilerin daha eğitim-öğretim hayatlarının başlarındayken zayıf-güçlü yönleri ortaya dökülerek öğrencinin sadece akademik gelişimi değil sosyal, fiziksel ve zihinsel süreçleri kontrol altına alınıyor.

HEDEFİMİZ TEKNOLOJİNİN ESİRİ DEĞİL, HAKİMİ BİR NESİL YETİŞTİRMEK
ERA Okulları, öğrencilerinin günümüz becerilerine göre yetişmesini yeterli bulmuyor. Çünkü öğrencilerimiz eğitim hayatını bitirip meslek hayatına geçtiklerinde günümüzdeki beceriler onlara yetmeyecektir. Araştırmalara göre günümüzden 30 yıl sonra şu an var olmayan pek çok meslek türü ortaya çıkacak ve bu meslekler zamanın ihtiyaçları için önemli bir yere sahip olacak. Teknolojinin bu kadar geliştiği ve hayatımızın içine girdiği çağımızda teknolojinin temel mantığına hakim ve onu ihtiyaçları doğrultusunda nasıl kullanacağını bilen “teknolojinin esiri değil, hakimi” bir nesil yetiştirmek hedefimiz.
Yeni çağın çocuklarına mutlu ve başarılı bir gelecek sağlamak istiyorsanız tercihiniz Era Koleji olmalı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.