banner
banner
banner

Ebru Arpacı: İyi eğitimli kadın her alanda başarılı olur
Eğitim sektöründe birçok alanda görev alan Ebru Arpacı, bugün giderek büyüyen ve Türkiye’ye açılan VEGA Okulları’nın Genel Müdürü olarak eğitim alanında hizmet vermeye devam ediyor. Son yıllarda eğitim sektörünün hızlı bir büyüme içinde olduğunu, nitelikli eğitimciye ve yöneticiye daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Arpacı ile bir kadın yönetici olarak kariyer yolculuğunu, kadınların eğitim dünyası ve toplumdaki konumunu konuştuk.

ebru_arpaci_vegaTürkiye’de kadınların iş dünyasında giderek daha fazla yer aldığını görüyoruz. Genelde iş dünyasında özelde ise eğitim sektöründe kadının konumu ve geldiği nokta hakkında düşüncülerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye gelişen bir ekonomiye sahiptir. Bu bağlamda kadınların çalışma hayatına katılması, aktif rol almaları ve girişimcilik güçleri çok önemlidir. Kadın girişimcilerin özellikleri, dinamik olmaları, bağımsızlık, özgüven, rekabetçi ve amaç ve çözüm yönelimli olmalarıdır. Kadınların bu itici gücünü Türkiye iyi kullanmalıdır. Buna yönelik çalışmalar da yapılmaktadır.
Eğitimli kadın nüfusumuz arttıkça, kadının iş dünyasındaki yeri de her geçen gün artmakta ve farklılık göstermektedir. Eğitim sektöründe de kadın çalışan sayısı fazla olmakla birlikte kadın yönetici sayısı erkeklere oranla daha azdır. Hele Genel Müdür, Kurucu, Kurucu temsilcisi boyutunda bu daha aza inmektedir.
Kadın yönetici sayımızı arttırmalı, nitelik ve donanım anlamında da desteklemeliyiz.
Son yıllarda eğitim sektörü hızlı bir büyüme içinde, nitelikli eğitimciye ve yöneticiye çok fazla ihtiyacımız var. Sektördeki büyümeyle paralel nitelikli insan gücüne ihtiyacımız artıyor. Bu ihtiyacın giderilmesinde kadınlarımız aktif rol almalıdır.

FARKLI OLACAKSAM EĞİTİMDE OLMALIYDIM
Eğitim sektöründeki yolculuğunuz nasıl başladı?
Çok küçük yaşlardan itibaren eğitimle ilgili bir iş yapacağımı biliyordum. Kendimi de bir anlamda buna hazırlıyordum. Üniversite hayatım boyunca birçok alanda stajlar yaptım. Kendimi tanımaya çalıştım. Bu süreçte en yaratıcı olduğum, en çok ürettiğim, fikir ortaya koyabildiğim ve mutlu olduğum alanın eğitim olduğunu fark ettim. Birilerinden farklı bir şeyler ortaya koyacaksam ve farklı olacaksam eğitimde olmalıydım. Onun içinde de üniversite okurken anaokulu, ilkokul, ortaokulda yaratıcılık derslerine giriyor, bilimsel araştırma teknikleri öğretiyordum. Özel okullarla tanışmam böyle olmuştu. Sonrasında akademisyenlik hayal ederken kendimi en mutlu olduğum yer olan okul ortamında buldum.

REKABET KALİTEYİ GETİRİR
Genelde eğitim sektörünün kadınlar için en iyi çalışma ortamı olduğu yönünde bir inanış olduğunu söyleyebiliriz. Ancak eğitim dünyasında da rekabet giderek daha ağır bir hale dönüşüyor. Bu rekabet ortamı kadınları ve çalışma koşullarını nasıl etkiliyor?
Kadın iyi eğitim almışsa ve tam donanımlıysa her alanda başarılı olur. Çünkü biz kadınlar yapı olarak güçlü olmayı, rekabeti ve risk almayı severiz. Yaratıcıyız. O yüzden “eğitim kadınlar için en iyi çalışma ortamıdır”dan ziyade iyi eğitimli kadınlar eğitim sektöründe de çok başarılılar diyebiliriz.
Eğitim sektöründe rekabet fazla evet ama rekabet ediyor olmak kaliteyi de getirebilir. Daha fazla çalışmak ve üretiyor olmayı getirir. Çalışma koşullarını olumsuz değil olumlu olarak etkiler. Fazla okul açılıyor olması insan kaynağını değerli hale getirmiştir. Okullar iyi öğretmenleri kadrolarına almak için yarışmakta, var olan öğretmenlerin gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

HAYATIMDAKİ İKİ ÖNEMLİ KADIN MODEL: BENAZİR BUTTO VE NUTAY SUNGUR
Sizin hayatınızı etkileyen ve örnek aldığınız kadınlar oldu mu? Hangi açılardan kendinize örnek aldınız?
Tabii ki var. Mesela Benazir Butto Müslüman bir devletin ilk kadın başbakanı. Sürgün edilen, ev hapsine maruz kalan ve suikast sonucu hayatını kaybeden bir kadın. Mücadele etmekten hiç vazgeçmedi. Yoksulların ve kadın haklarının korunması konusunda hep mücadele etti.
Güçlü kadınların mücadeleci ruhları ve inandığı yoldan gitmeleri beni çok etkiliyor. Bazı şeylere kolay sahip olmuyoruz. Her başarının arkasında ciddi çaba ve emek var.
Güçlü kadınların mücadele taraflarını ve var olma çabalarını örnek aldım hep. Ayrıca üniversiteden hocam Prof. Dr. Nuray Sungur benim kariyer hedefimi belirlemede ve dünyaya bakışımda en önemli kişilerdendir. Farklılığa odaklanmayı ondan öğrendim ve sıradan olmamayı.

ebru_arpaci_vega_2SORGULAMA ODAKLI EĞİTİMİ YETENEKLE BİRLEŞTİRİYORUZ.
Teknolojideki gelişmeler, dijital dönüşüm, eğitimi ve öğrenme ortamlarını ve öğrencileri değiştiriyor. Eğitim kurumunun tepe yöneticisi olarak bu değişim sizi nasıl etkiliyor? Bu değişim sürecini nasıl yönetiyorsunuz?
Teknolojide çok hızlı bir gelişim var. Bu süreçten koparak eğitimin on beş yirmi yıl sonrasını hayal edemezsiniz, planlayamazsınız. O yüzden tüm teknolojik gelişimi takip etmek gerekir. Fakat çok fazla teknoloji odaklı olup, eğitimin sorgulama, eleştirme, doğaya saygı, toplumsal hizmet tarafını boş bırakmamalıyız.
Bizler okullarımızda çocuklarımıza geleceğin onlardan beklediği teknolojik alt yapıyı vererek okullarımızı buna göre düzenliyoruz. Fakat sorgulama odaklı eğitimi yeteneklerin keşfiyle birleştiriyoruz. Bilgi sıralama yerine bilgiye ulaşmayı, beceri, tutum ve değerleri öğrencilerimize veriyoruz.

Eğitim yaşamınız nasıl geçti? Hangi okullardan mezun oldunuz? Geleceğinizi çizen bölümü isteyerek mi kazandınız?
Çok başarılı dopdolu bir eğitim hayatım oldu. Seçtiğim bölümde isteyerek okudum. Birçok sosyal sorumluluk projesinde çalıştım. Stajlar yaptım. Hep bir hedefim oldu. İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunuyum. Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. Birçok sertifika programına dahil oldum.
Okulumda gerçekten çok iyi bir eğitim aldım. Ne yapmak istediğimi biliyordum ve yönetim dersleri daha çok ilgimi çekiyordu. Kendimi bu alana bir anlamda hazırlıyordum. Üniversiten hocam Prof. Dr. İrfan Erdoğan da beni bu anlamda çok desteklemiştir.

GLOBEL EĞİTİMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLACAĞIZ
Vega Okulları’nın Genel Müdürü olarak sektörde nasıl bir fark yaratmaya çalışıyorsunuz? Önümüzdeki süreçte kişi ve kurum olarak hedefleriniz nelerdir?
Fark yaratmak fark yaratacak bir eğitimle mümkün olduğunu hep söylüyoruz. Eğitime bütünsel bakıp öğrencilerimizin her alanda desteklenmesi, akademik olarak güçlü, değerleriyle bir bütün, tutum ve becerileriyle toplumsal fark yaratacak noktaya gelmeyi hedefliyoruz.
Fark yaratacak alanlarımızdan en önemlisi Yetenek Akademisi çalışmalarımız. Her çocuğun yetenek alanını belirliyoruz ki bunu 360 derece değerlendirme ile yapıyoruz. Sonrasında çocuklarımıza yetenek alanlarına göre düzenlediğimiz eğitim programlarına alıyoruz. Bu çalışmaları daha da geliştirerek devam ettireceğiz.
Kurum olarak hedefimiz global eğitim alanının en önemli parçalarından biri olmaktır. Bunu gerçekleştirmek içinde uluslararası birçok çalışma yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projeleri üstleniyoruz.

EBRU ARPACI’DAN GELECEĞİN ÖĞRETMENLERİNE…

• Geleceğe yön veren bir alanda olduğunuz ve ve geleceği inşa edecek gençleri yetiştirmek için eğitim aldığınızı hiç unutmayın.
• Hedefleriniz olsun ve bunları gerçekleştirmek için de çok çalışın.
• Hayal kurmaktan vazgeçmeyin.
• Dünyayı iyi analiz edin.
• Eğitim modellerini karşılaştırmalı olarak değerlendirin
• Çok ama çok çalışıp farklı alanları görmek için staj programlarına katılın.
• Farklı disiplinler hayata dinamik kattığını aklınızdan çıkarmayın.
• Eğitim dışındaki birçok alanda ek eğitimler alarak kendinizi sürekli geliştirin.

ÇALIŞTIĞINIZ KURUMLARI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETTİNİZ?
Çalıştığım kurumları seçerken, sektöre, eğitime nasıl baktıkları ve neyi hedefledikleri benim için çok önemliydi. İnsan kaynağına ne kadar değer veriyorlardı. Fark yaratılabilecek miydi? Üretmeme izin verecekler miydi? Beni dinlerler miydi? Ya da bunu böyle kabul et ve iş çıkarmamı diyeceklerdi. Gelişimimi destekleyecekler miydi? Bunlara çok dikkat ettim.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.