banner

Mektebim projeleriyle ödüle doymuyor
Mektebim Okulları Projeler Koordinatörü Erkan Özkan, projelerde hedeflerini şöyle özetledi: “Bilimsel ve analitik düşünme becerilerine sahip, öğrenmeyi öğrenen, üretken, bilgiye ulaşabilen ve bilgiler arasında transfer yapabilen, yazılı ve sözlü olarak etkili iletişim kurabilen, bilişim teknolojilerini kullanabilen, eğitim sürecine aktif olarak katılan, ulusal ve küresel değerleri benimsemiş öğrenciler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.”

erkan_ozkan_mektebimMektebim Okulları olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılına hangi projelerle hazırlandınız? Projeler şu an hangi aşamadalar? Daha çok hangi alana yönelik projeler gerçekleştiriyorsunuz?
2018-2019 eğitim öğretim yılında Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilimler, Endüstri 4.0, Teknolojik Tasarım, Kodlama, Materyal Geliştirme, Sosyal Sorumluluk, Sağlık alanlarında hazırladığımız projeler bulunmaktadır. Tüm çalışmalarımızın ön hazırlık aşamaları eğitim öğretim yılı başlangıcında tamamlanmıştır. Şu an tüm projelerimiz uygulama aşamasındadır. Proje çalışmalarımızı kampüslerimizde uygulama aşamasında gözlemleyip sonuçlarını raporlayarak ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen organizasyonlarda sözlü sunum, dergi/makale yayını, yarışma başvurularına yönelik değerlendirmelerde bulunuyoruz. Geçen yıl Ankara Kimya Bölge Birinciliği, Ankara Fizik Bölge İkinciliği, İstanbul Fizik Bölge Üçüncülüğü, İstanbul Kimya Üçüncülüğü derecelerini elde ettiğimiz TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl hazırladığımız projelerimizin başvuru süreçlerini tamamladık. Geçen yıl Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Jüri Özel Ödülü aldığımız ve Finalist olarak yer aldığımız Ulusal Proje Yarışmalarına ve Uluslararası Proje Yarışmalarına başvurular öncesinde proje çalışmalarımız devam etmektedir. Proje çalışmalarımızın sadece belirli alanlarda değil disiplinlerarası olmasını ve proje hazırlama kültürü oluşturmasını önemsiyoruz. Yürüttüğümüz projelerin tamamı kendi alanlarında özgün çalışmalardır.

Projelerin hazırlanma aşaması hakkında bilgi verir misiniz? Projelerle ulaşmak istediğiniz hedefleri de anlatabilir misiniz?
Yürüttüğümüz proje çalışmalarının hazırlık aşamasında öncelikle, oluşturulan proje ekibi tarafından alan araştırması yapılmaktadır. Proje ekibi, belirli sürelerde bir araya gelerek karşılıklı değerlendirdikleri literatür taraması ile çalışmalarının özgünlük, araştırma yöntemi, yapılabilirlik, yaygın etki kriterlerini oluşturmaktadır. Hayata geçirdiğimiz projelerde hedefimiz, bilimsel ve analitik düşünme becerilerine sahip, öğrenmeyi öğrenen, üretken, bilgiye ulaşabilen ve bilgiler arasında transfer yapabilen, yazılı ve sözlü olarak etkili iletişim kurabilen, bilişim teknolojilerini kullanabilen, eğitim sürecine aktif olarak katılan, ulusal ve küresel değerleri benimsemiş öğrenciler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Ulusal düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?
Mektebim Zirvedekiler, M-Lead Gelecek Simülasyonu, Mathletic Matematik Yarışması, Secret Minds Matematik Yarışması, Abaküsüm Mektebimden, Pi-Hikâye Yarışması, Pi-Tshirt Yarışması, İlmek İlmek Matematik Örüyoruz, Sharing is Caring, Geleneksel Fen Bilimleri Bilgi Yarışması, Science Fest, Deney Mektebi, Ulusal Deneme Yazma Yarışması, Yazar Söyleşileri, Türkçe Şenliği, Münazara Kulübü Eğitim Günleri, Yazarların İzinde Gezileri, Müzede Şiir Dinletisi, Müzakere Atölyesi, Müzeden Geleceğe Endüstri 4.0, Uygarlıklar Elimin Altında, El Sanatlarımız Öğrencilerimizle Buluşuyor, Endüstri 4.0 Video Yarışması, Bab-ı Anadolu Tarihsel Mektup Yarışması, İstanbul Yedi Kare Dijital Fotoğraf Yarışması, Dünden Yarına Tarih Konuşmaları, Çanakkale Savaş Objeleri ve Resim Sergisi, Tarih Sokakta Dramatizasyonu, Geleceğe Masallar Yarışması, Biz Hepimiz Sadece Çocuğuz Biz Mim Sanatı, Gençlik Tiyatroları Festivali, Benim De Haklarım Var Resim Yarışması, Sanat Gecesi, Bando Festivali, Like-Me Yetenek Yarışması, Dünya Su Günü Etkinliği, Koro Festivali, Lobi Konserleri, Monokrom Anadolu ve İnovasyon Sergisi, Siyah Beyaz Sema Resim Sergisi, T-Shirt Desen Tasarım Yarışması, Origami ve Quilling Festivali, Kil-Heykel Festivali, Kukla Muppet Show Sergi ve Workshop, Bana Engel Dayanmaz, Antropometrik ve Motorik Ölçümler ile Fiziksel Uygunluğu Raporlama, Sevdikleriniz İyi Bir Yere Gidiyor, Kariyer Günleri ulusal düzeyde gerçekleştirdiğimiz projelerimizdendir.

100’ÜN ÜZERİNDE KURUM İLE İŞBİRLİĞİ
Uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeler var mı? Bunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Erasmus+ kapsamında Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Ana Eylemi altında yer alan faaliyet çalışması ile Mektebim Adana Çukurova kampüsümüz, mesleki eğitim öğrenici ve personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesi ve bu kişilere yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması amacıyla Öğrencilerin Okul Hayatına Kayıtsızlığını ve Motivasyon Eksikliğini Belirleme projesinde yer almaktadır. Uluslararası Royal Akademi İngiltere Kraliyet Ailesi Müzik Okulu olan ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) sınav başvuruları ve kabul süreçleri Sınav Merkezi olan Mektebim Adana Çukurova kampüsümüzde yürütülmektedir. Mektebim kampüslerimizde düzenlenen Uluslararası Kukla Festivalinde yerli ve yabancı Kukla Sanatçıları bir araya gelerek 21.yüzyılda kukla sanatını farklı tekniklerle sahnelemektedirler. Mektebim kampüsleri, okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vererek dünyadaki çevre problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak eylem planları oluşturup uygulayarak Uluslararası Eco-Schools Programı kapsamında çalışmalarını yürütmektedir. Yurtdışında anlaşmalı olduğumuz 100’ün üzerinde üniversite, kurum ve kuruluş ile uluslararası düzeyde proje çalışmaları devam etmektedir.

Projelerde yer alacak öğrencileri nasıl belirliyorsunuz? Projeler öğrencilere neler katıyor? Projelerde yer alan öğrencilerde ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?
Proje ekibi olarak çalışılan alana ilgi duyan öğrenciler ve ilgili branş öğretmenleri bir araya gelmektedir. Proje ekibinden yürütülecek çalışmanın disiplinlerarası alana katkı sunması da beklenmektedir. Öğrencilerimiz, Mektebim Bütünsel Eğitim Yaklaşımı ile keşfettikleri yeteneklerini öne çıkaran, geliştiren ulusal ve uluslararası proje çalışmaları ile başarıya ulaşmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğümüz projelerde yer alan öğrencilerimizin akademik bilgi düzeylerinin, sosyal becerilerinin, özgüvenlerinin, grup çalışması yetkinliklerinin geliştiğini gözlemlemekteyiz.

Projelerin sonuçları nasıl değerlendiriliyor?
Kampüslerimizde hayata geçen çalışmaların sonuçları; proje fikri üretme, geliştirme, planlama, uygulama, raporlama aşamaları göz önünde bulundurularak alana katkı, topluma fayda, bilimsellik ve sürdürülebilirlik açılarından değerlendirilmektedir. Projelerin sonuçları değerlendirilirken yerel, ulusal ve uluslararası proje fonları ile eşleştirme de yapılmaktadır. Projeler çalışma alanıyla ilgili fona veya organizasyona (yarışma, etkinlik, sunum vb.) yönlendirilmektedir.

“Ulusal ve uluslararası düzeyde, kurumumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etme hedefimize geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu hedef doğrultusunda hayata geçireceğimiz ulusal ve uluslararası düzeydeki Mektebim projelerimizde, öğrencilerimize içinde bulunduğumuz yüzyıla ve yaşanan teknolojik gelişmelere uygun beceriler kazandırmaya ve başarıyla yürüttüğümüz çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.