banner

Oyun eğitim ve öğretimin olmazsa olmazıdır
Tüm derslerde oyun kullanılabilir. Ancak öğrenci yaş ve seviyesine uygun olması durumunda süre ve içerik değişerek dersi oyunlaştırmak mümkündür” diye konuşan Avrupa Koleji Okulları Anaokulu Koordinatörü Sevi Çalık, oyunun eğitim ve öğretimdeki önemini anlattı.

avrupaEğitim ve oyun ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Eğitim süreçlerinde oyundan nasıl yararlanıyorsunuz? Programlarınızda oyunu nasıl uyguluyorsunuz?
Çocuk dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey oyundur. Buna bağlı olarak çocuklarımızı gözlemlediğimiz en uygun ortam da oyun oynadıkları ortamlardır. Oyun çocuğun doğasında var olan, henüz bebeklik dönemiyle doğal olarak gelişen bir kavramdır. Bu doğrultuda, çocuklarımızın oyun oynamaları için zaman ve uygun ortamlar yaratmalı ve oyun oynarken de sosyalleştiklerini unutmamalıyız.
Bu bakış açısıyla bizler kurumumuzda verdiğimiz eğitimlerde disiplinler arası ilişkiyi sağlarken de oyundan faydalanıyoruz. Öğrencilerimizin, sadece onlara sunulan teneffüs saatlerinde değil, ders içerisinde de tüm disiplinlerde kazanımlara uygun olarak geliştirilen oyunlarla uzun süreli derse odaklanmalarını sağlıyor ve kalıcı öğrenme gerçekleştiriyoruz.

Tüm derslerde oyun kullanılabilir mi? Hangi derslerde oyundan faydalanıyorsunuz ve bu oyunlardan örnekler aktarabilir misiniz?
Tüm derslerde oyun kullanılabilir. Ancak öğrenci yaş ve seviyesine uygun olması durumunda süre ve içerik değişerek dersi oyunlaştırmak mümkündür. Oyundan faydalanırken ders ayrımı yapmaksızın resimden müziğe, laboratuvar derslerinden satranca, kodlamadan dansa; tüm disiplinlerde oyundan faydalanıyoruz.
Örneğin; Satranç derslerimizde öğrencilerimiz, satranç taşlarına bürünüyorlar ve taşların hareketlerini kendilerine sunulan alanda bedenleriyle gerçekleştirerek öğreniyorlar. Oyun ile her bilgiyi çocuğa verebilmek için o yaş grubunun özelliğini bilmek yeterlidir. Yeni oyunlar yaratıcılığınızı kullanarak her sınıfta oluşturmak mümkündür.

Oyunla eğitim çalışmalarında Türkiye’ye özgü modeller var mı? Bu alanda hangi kaynak ve modellerden yararlanılıyor?
Oyunla eğitimde Türkiye ‘ye özgü bir model olarak kısıtlamıyoruz. Farklı kültürlerin de oyun ve dramalarına yer veriyoruz mevcut eğitim modelimiz kapsamında. Ancak Türkiye ile ilişkilendirmemizi soracak olursanız kültürel mirasımızdan, kültürel oyunlarımızdan faydalanabiliyoruz.

Hangi oyunun nasıl ve ne şekilde uygulanacağına nasıl karar veriliyor? Oyunların seçiminde öğretmenler ne derece etkin?
Oyun ile bilgiyi çocuğa verebilmek için o yaş grubunun özelliğini bilmek gerekir. Çocukların mevcut yaş ve seviyeleri doğrultusunda oyunun içeriğine, süresine, niteliğine karar verilir. Çocukta merak uyandırmak, soru sormalarını sağlamak, bununla beraber yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek çocuğu iyi tanımakla mümkündür. Öğretmenlerimiz ders planlamalarını gerçekleştirirken, öğrencisinin ihtiyaçlarının ve özelliklerinin bilincinde, sınıf seviyelerine uygun olarak dersin içeriği ve kazanımı doğrultusunda karar alır ve çocuk gelişimi, formasyon bilgisi, yeterlilikleri ve yaratıcılıkları doğrultusunda etkin olmaktadırlar.

ÖĞRETMEN REHBER OLMALI
Eğitim ve öğrenmede oyun ne kadar kullanılması gerekiyor? Belli sınırları var mı? Siz oyunla eğitime okullarınızda ne kadarlık bir zaman ayırıyorsunuz?
Oyun eğitim ve öğretimin olmazsa olmazıdır. Birçok öğretim yönteminde olduğu gibi oyunla öğrenmenin de sınırlılıkları vardır. Öğretmen iyi rehberlik ettiği sürece oyunla öğretimde etkin öğrenme zevkli hale gelebilir. Derslerimizde oyuna ayırdığımız süre, konuların içeriğine ve kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerine göre farklılık gösterebilmektedir.
Çocuk oyuna başlamadan önce oyun kuralları açıklandıktan sonra hep beraber oynanır ve süreç tamamlandıktan yani oyun bittikten sonra öğretmenin sorularıyla, çocuk öğrendiği yeni bilgilerin farkına vardırılır. Bu durum çocuklar için paha biçilmez bir duygudur. Yeni bilginin keşfedildiği ve en önemlisi fark edilmeden öğrenildiğinin öğrenci tarafından algılandığı aşama tam da bu noktada gerçekleşmektedir. İlerleyen yıllarla öğrenciler, oyunun oynanacağı etkinlik öncesi zihnini harekete geçiriyor ve düşünme eylemini başlatmış oluyor. Böylelikle eleştirel ve yaratıcı düşünme eylemleri de desteklenmiş oluyor. Bu duygu, çocuğu oyuna ve keşfederek öğrenmeye motive etmiş oluyor.

Eğitimde oyunun kullanmaya ne zaman başlanılmalı? Hangi sınıftan/hangi yaştan itibaren çocuğa oyunla eğitim verilmelidir? Oyunla gerçekleştirilen eğitimlerde öğrenciler hangi farklılıkları yaşıyorlar?
Oyun çocuğun doğasında var. Oyunun yaş sınırlaması yoktur. Çocuğun olduğu her yerde oyun vardır. Yalnızca gelişim basamakları doğrultusunda değişkenlik gösterir. Oyun, isteklerin karşılanması için kullanılan bir ortamdır.
İlk aşamada duyusal ve motor alıştırmalar (deneyimsel oyun) görülür. Bu oyunlar sonradan yapı-inşa ve kurallı oyunlara dönüşür. İkinci aşamada ise taklit, sosyal ve evcilik oyunları, kovalamaca, kapışmalı oyunlar şeklindedir. Oyunla eğitimde çocuk basitten karmaşığa öğrenme gerçekleştirir. Keşfederek öğrendikleri için de öğrenme kalıcı olur.

KALİTELİ VE YAŞA UYGUN OYUNCAK SEÇİLMELİ
Aileler çocuklarına eğitici oyunlar ve materyaller alırken nelere dikkat etmeli?
Oyunun ve buna bağlı olarak oyuncakların da evlerimizin içinde ve dışında da hassasiyetle ele alınması gerektiğini belirtmek isteriz. Aileler, öncelikle alacakları oyun ya da materyallerin kaliteli olmasına ve çocuklarının yaşlarına ve gelişim seviyelerine uygun olanını seçmeye dikkat etmelidir. Özellikle çocukların zihinsel aktivitelerini harekete geçirecek, dikkatlerini odaklayacak, eleştirel ve yaratıcı düşünmelerini ve karar vermelerini sağlayacak, çözüm yolları üretip, ürettiklerini deneyip sonuca ulaştıracak nitelikte olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
Okulda ve aile ortamında, nitelikli oyuncaklar ve oyun ortamlarının seçilmesi, çocukların zihinsel gelişimleri açısından önemlidir.

"Derslerde oyundan faydalanarak, hem dersler ilgi çekici hale getiriliyor hem de hedeflenen kazanım kalıcı olarak gerçekleştirilebiliyor. Çocuk oyuna odaklandığından, hem eğlenerek, hem de yaratıcı düşünme becerisi gelişerek farkında olmadan öğrenme gerçekleşiyor."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.