banner

Kavram’ın yeni hedefi iç ve ileriye doğru dikey büyüme
47. Yılında 29 okul, 55 kurs merkezi, 1.500 öğretmen ile 12.000 öğrenci ve 24.000 veliye hizmet veren Kavram Eğitim Kurumları’nın hedefinde Türkiye’nin her bölgesine Kavram markasını taşımak geliyor. Ekim 2020 itibariyle Kavram Eğitim Kurumları’nın Genel Müdürlüğü’ne getirilen Adem Durmuş, kurumun geldiği noktayı ve gelecek planlarını artı eğitim’e anlattı.

adem_kavram2020’de Kavram Eğitim Kurumları Genel Müdürü olarak atandınız. Öncelikle sizi tanımak isteriz, Adem Durmuş kimdir?
1975 yılında Tokat'ta doğdum. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri bölümünden mezun oldum. Evli ve üç kız babasıyım. 5 adet çocuk eğitimi ile 20 adet KPSS Eğitim Bilimleri alanında kitap yazdım. Ayrıca sosyal sorumluluk kapsamında 2004 yılında www.rehberliksitesi.com web sitesini kurarak veli, öğrenci ve eğitimcilere alanımla ilgili destek verdim, vermeye de devam ediyorum.

Özel okulculuk sektöründe uzun süredir profesyonel yönetici olarak yer alıyorsunuz? Kariyer yolculuğunuzdan bahseder misiniz?
Kariyerim boyunca eğitim alanında birçok farklı görevlerde bulundum. Yani eğitim dünyasının tabiri ile tebeşir tozu yutmuş, sahanın her alanında bulunmuş, alın teri dökmüş bir emektarıyım. 1997 yılında PDR öğretmeni olarak başlayan kariyer yolculuğum, PDR Bölüm Başkanlığı, Akademik Koordinatörlük, Eğitim Koordinatörlüğü, Genel Yayın Koordinatörlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı ile devam etti. Kavram’ın yeniden yapılanma sürecinde eğitim – öğretim, teknik ve dijital alt yapının yeniden kurulmasından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak başladığım görevime Genel Müdür olarak devam etmekteyim.
Sosyal sorumluluk kapsamında 2010 yılında, Eğitimde Değişim Hareketi Platformu'nun kuruculuğunu ve onursal başkanlığını 7 yıl boyunca yaptım, Yeni Nesil Eğitim Konferansları organize ederek binlerce öğretmenin kendisini yenilemesine ve geliştirmesine katkıda bulundum. Birçok eğitim yazılımına, yayın evine ve eğitim kurumuna danışmanlık yaparak pek çok projeye de başkanlık ettim. Birçok eğitim kurumunun ve markasının kuruluşunda, eğitim modelinin geliştirilmesinde ve yeniden yapılandırılmasında görev aldım. Çalıştığım eğitim kurumlarının vizyonuna uygun eğitim modelleri geliştirerek dijital ve teknolojik alt yapının kurulmasına öncülük edip vizyoner eğitim içeriklerinin hazırlanmasına öncülük ettim.
Türk eğitim sisteminde yer aldığım ilk günden bugüne kadar değerlerinin bilincinde, evrensel bakış açısına sahip, bilimde yetkin, sanatta özgür öğrenciler yetiştiren eğitim sistemi tasarlamayı gaye edindim.

Bize Kavram Eğitim Kurumlarının kurumsal kimliğinden ve eğitim politikasından bahseder misiniz?
Kavram, kurucumuz ve onursal başkanımız Sayın Bahattin Durmuş’un vizyonuyla, bilimde çağdaş, fikirde özgür nesiller yetiştirme ilkesini benimseyerek 1974- 1975 eğitim- öğretim yılında kurulmuştur. Kavram, eğitim ve başarı denince akla gelen ilk eğitim markalarından biridir. 47 yılı geride bırakan Kavram, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nureddin Durmuş’un katkılarıyla bu günlere geldi.
2019 senesinde yeni 45 yılına dair yaptığı eğitim lansmanı ile eğitim yönetimi ve marka yapılanmasıyla Kavram, 21. yüzyılın eğitim standartlarına dair büyük marka yatırımları yaparak eğitim dünyasındaki öncü rolüne devam etmektedir.
Eğitim girişimcisi Sayın Ümit Kalko’nun yönetim kuruluna dahil olmasıyla marka yatırımında, markalaşma vizyonunda, kurumsal gelişim yönetimi ve eğitim programlarının zenginleşmesine dair yenilikçi ve güçlü bir ivme kazanan Kavram her zaman kendisini yenileyen, çağın eğitim ve öğretim argümanlarına uyum sağlayan dinamik ve yenilenmeye inanan büyük bir ailedir. Bu nedenle de Kavram eğitim sektörünün önde gelen isimleriyle gücüne güç katmış, dikey ve yatay büyüme açısından da Türkiye’nin her bir yanında hem okul hem kurs yatırımlarıyla kitlesel başarıdaki liderliğini de sürdürmüştür. Öğrencilerin ihtiyaçlarını ve velilerin beklentilerini dikkate alarak eğitim sistemini, kurumsal kimliğini, dijital alt yapısını, yönetim kadrosunu, büyüme hedeflerini yapılandırmaya devam edeceğim.

BAŞARIYA GÖTÜREN 4 SORU
Eğitim sektöründe üst düzey yönetici olarak başarınızın sırrını bizimle paylaşır mısınız?
Yaptığınız işle örtüşen insani değerleriniz ve ilişkileriniz eğitim sektöründe başarı getiriyor. Biz eğitimciler işe gidiyoruz demeyiz, okula / kursa gidiyoruz deriz. Eğitimde profesyonelliğin ilk adımı ve değişmeyen yegâne özelliği işini sevmektir. Bir eğitim kurumunun kapısından girdiğinizde akademik yeterliliğinizden önce insani vasıflarınızın gücü sizi kapıda karşılar. Yönetici olmaktan çok lider olmanız sizi başarıya götürür. Bunun yolu da her şeyden önce iyi bir dinleyici olarak, anlama ve öğrenme çabanızın her zaman dip diri olmasıdır. Kariyerimde ilerlememi sağlayan en büyük etken bunlardır. Tabi ki her yöneticinin taşıması gereken olaylara objektif bakabilmek, eleştiriye açık olmak, değişimi takip edebilmekte var.
Kariyer yolculuğumda aldığım her görevde kendime sorduğum birkaç soru vardır. Bunlardan birincisi bu işi verimli, hızlı ve kaliteli bir şekilde yapmanın başka bir yolu var mı? İkincisi birlikte çalıştığım insanlar veya ürettiğin hizmetten yararlananlar ne bekliyor? Kuracağın sistem bunların ne kadarını karşılıyor? Üçüncüsü kişisel doyumu, ait olma duygusunu, üretme ve katkı sağlama çabasını nasıl ayakta tutabilirsin? Son olarak da heyecanı her zaman dipdiri nasıl tutabilirsin?
Heyecan bütün sistemi tek başına ayakta tutabilir. Kavram’ın yeniden yapılanması sürecinde “Aynı başarı bambaşka bir heyecan” mottosunu tercih etmemizin nedeni budur. Bir işte heyecan varsa bütün sorunlar çözülür, heyecan yoksa her şey sorundur.

TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNE BİR KAVRAM
1974 yılından beri başarılarla dolu geçmişi olan bir markanın üst düzey yöneticiliğini yapıyorsunuz. Kavram’ı neler bekliyor? Bambaşka heyecanı nasıl oluşturacaksınız?
Yaptığımız işin özü; yarının çocuklarını, geçmişte yetişmiş zihinlerle, bugünün eğitim anlayışı ile geleceğe hazırlamak. Kısaca söylemek gerekirse geçmişi iyi anlamak, bugünü iyi tanımak ve geleceği iyi yorumlamak zorundasınız. Yenilik, değişmek, gelişmek ve büyümek her zaman herkese heyecan verir. Hem bunları yapmak hem bunların bir parçası olmak insanı coşkulandırır. Kavram büyük bir aile. Laleli'de, her bireyin iyi ve kaliteli eğitimi hak ettiğine inanarak açtığımız ilk kurumumuz; bugün 29 okul, 55 kurs merkezi, 1.500 öğretmen ile 12.000 öğrenci ve 24.000 velimize hizmet veriyor.
Türkiye’nin her bölgesinde bir Kavram Eğitim Kurumu açmak ve akabinde yurtdışında bir eğitim kurumuna imza atmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Kavram’ın köklü geçmişi bunu sağlamaya fazlası ile yeter. Kavram’ın yeni hedefi iç ve ileriye doğru dikey büyümedir. İçerik kalitemizi ve bu içeriklerin öğrenci ve velilerimize daha nitelikli bir şekilde ulaşmasını sağlayarak iç büyümeyi sürdüreceğiz. Geleceğin duyduğu insan profili ihtiyacını doğru analiz ederek, eğitim içeriklerinde yapacağımız yenilenmeler devam edecek.
Pandemi nedeniyle özel okul ve kurslar çok kan kaybetmesine rağmen Kavram, bu süreci öğrencilerinin ve velilerin güvenini artırarak geçiriyor. Geçen yıl yeni 3 okul ve 18 kurs merkezi açtık. Bu sene bu büyüme artarak devam edecek. Kavram daha çok öğrenciye ve daha çok veliye kapılarını açacak. Okul ve kurs merkezi sayımızı artırmaya yatırım ortaklarımızla sürdüreceğiz. Yatırım ortaklarımıza sunduğumuz kolaylıklar bunu fazlasıyla sağlayacaktır. Yönetim kurulumuz ve genel müdürlük ekibimiz ve tabi ki 47 yıllık birikimi olan Kavram, bunu rahatlıkla yapabilecek güce fazlasıyla sahip. Büyüme hedefimizi güven, iş birliği ve çağı doğru okuyan eğitim anlayışı ile gerçekleştireceğiz.

EĞİTİM POLİTİKAMIZ HİBRİT İNSAN YETİŞTİRMEYİ HEDEFLER
Pandemiyle beraber eğitim uygulamalarında değişimler yaşandı. Uzaktan eğitim, hibrit eğitim gibi kavramları son bir yıldır konuşuyoruz. Kavram öğrencilerinin akademik ve sosyal olarak daha nitelikli eğitim alması için neleri hayata geçireceksiniz?
Kavram, “Dijital Okul” / “Dijital Kurs” konsepti ile çağın ihtiyacını karşılayan, teknolojiyi doğru kullanan ve ders çıkış zili ile eğitimin bitmediğini kabul eden bir eğitim anlayışına sahiptir. Bu anlayışı biz 2019 Eylül ayında hayata geçirdik. Pandemiyle birlikte 3 gün içinde uzaktan eğitim vermeye başladık. Bu sene hibrit eğitimle başlattığımız eğitim – öğretim faaliyetlerini, uzaktan eğitimle sürdürüyoruz.
Yeni dönemde dijital alt yapıya yaptığımız yatırımlar artarak devam edecek. Hem öğrencilerimizin hem öğretmenlerimizin hem de velilerimizin teknolojik okuryazarlık becerilerini geliştiriyoruz. Pandemi bitse bile “Dijital Okul” / “Dijital Kurs” konseptimiz gereği hibrit eğitim modelini uygulayacağız. Okullar yüz yüze eğitime başladığında öğrencileri etüt ve soru çözüm için okulda tutmanın, cumartesi ders takviye kurslarına çağırmanın bir anlamı kalmayacak. Bu vb. ihtiyaçları online eğitimle karşılamak daha doğru olacaktır. Böylece öğrencilerimiz kendilerine daha fazla zaman ayırabilecekler, kendilerini geliştirmeye ve sosyal faaliyetlere daha çok yönlenecekler. Bunlarda bireysel mutluluğu artıracağından akademik başarıyı, öğrenme heyecanını tetikleyecektir.
Kavram’ın eğitim politikası profili, hibrit insan yetiştirmeyi hedefler. Çağdaş normlara uygun, bilgi beceri ve bilimde yetkin öğretmen ve öğrenciler yetiştirmek eğitim stratejimiz, süreç odaklı öğrenme süreci modelimizdir. Hep birlikte, Kavram’ın tüm alanlarda bir numara olmasını sağlayarak eğitimin her alanına ve ülkemizin her bölgesine yayılan kalitemizle başarının öncüsü olmayı sürdüreceğiz.
 

2021 AJANDANIZIN EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ NELERDİR?

1.Eğitim ağımızı yeni yatırımlarla genişletmek

2.Kurum kültürünü tabana yayarak öğrenci, veli, öğretmen aidiyet duygusunu artırmak

3.KİM’i (Kavram İletişim Merkezi) hayata geçirerek paydaşlarla olan iletişimi güçlendirmek

4.Eğitim içeriklerini zenginleştirmek

5.Eğitim yönetimini güçlendirmek ve genel müdürlükte yeni birimleri kurmak

6.47. Yılında Kavram’ın ikinci eğitim markası TESTFEN’i Türkiye’ye armağan etmek

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.