banner

Girne Koleji yüz yüze ve hibrit eğitime hazır
Salgın öncesinde online eğitim platformlarını programlarında aktif olarak kullanan Girne Koleji, kesintisiz eğitim sürecini başarıyla sürdürüyor. Yüz yüze eğitime tüm birimleriyle hazır olduklarını belirten Girne Koleji CEO’su Dilek Cambazoğlu, yeni kayıt dönemi ile ilgili çalışmalarını artı eğitim’e anlattı. 

dilek_cambazoglu_yeniPandemi koşullarında kayıt süreçlerinizi nasıl planlıyorsunuz?

Aşılamanın yaygınlaşması ile eğitim sürecine verilen aranın tamamen ortadan kalkacağına ve normalleşme sürecine hızlı bir şekilde gireceğimize inancımız tam. Bu anlamda okullarda yüz yüze eğitimin de başlaması ile birlikte kayıt süreçleri hız kazanacak; ayrıca olası bir online eğitim sürecinin devam etmesi durumunda da eğitimci kadromuz ve içeriğimizle de hibrit ve online eğitimin tüm süreçlerine kayıt döneminde de hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Eylül 2021 dönemine kadar da kayıt süreçleri pandemi koşullarına uygun bireysel görüşmelerle ve tanıtım günlerinde devam edecek. Bu zorlu süreçte velilerimizin kaygılarını daha üst düzeye taşımamak adına kayıt politikalarımızda da aile dostu bütçeler ve planlamalarla ilerliyoruz. Önümüzdeki yıl bizleri tercih etmek isteyen ve öğrencilerinin Girne Koleji çatısı altında eğitim görmesini arzulayan velilerimize de erken kayıt avantajlarımızdan faydalandırmak için gerekli bilgilendirmeleri, sosyal medya mecralarında ve dijital platformlarda yaptığımız çalışmalarımızla duyuruyoruz. 

Veli ve öğrencilerin yüz yüze okul ziyaretleri için aldığınız önlemlerden bahsedebilir misiniz?

Okullarımız pandemi koşullarında Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının iç mekanlarda alınması gereken önlemler kılavuzuna harfiyen uyuyor. Bu nedenle de okul binalarımız okul ziyaretleri ve eğitim-öğretim süreçleri boyunca en güvenilir alanlara ve standartlara sahip.

Okullarımıza ziyarete gelen veli ve öğrencilerin girişte uzaktan ateş ölçer ile ateşi ölçülüyor ve kayıt altına alınıyor, HES kodları da isteniyor.

Dezenfektan istasyonlarımız ve hijyen konusunda velilerimizin ve çalışanlarımızın kendilerini güvende hissetmeleri için gereken hassasiyet sağlanıyor.

Personellerimizin tamamı tıbbi maske kullanıyor ve bu maskeler düzenli aralıklarla değiştiriliyor

Mesai saatleri içinde personelimiz dışarı gönderilmiyor, herhangi bir bulaş riskine karşı önlem alınıyor.

Olası bir hastalık belirtisi gösteren personelimiz olursa, izalosyon odamıza alıp gerekli tüm tedbirleri alıp, sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz.

Sınıflarımızda, bekleme alanlarımızda, ofislerimizde sandalye ve koltuklar arası sosyal mesafeyi koruyoruz.

Herhangi bir içecek ikramında bulunmuyor, klima havalandırma gibi ofislerde bulunan mekanik araçları çalıştırmıyoruz

Her gün sınıfları ofisleri ortak alanları ve camları açarak havalandırıp, düzenli aralıklarla da dezenfekte ettiriyoruz.

Temizlik görevlilerimiz sık sık bekleme alanı, sınıflar ve ofis katlarımızın temizliğini gerçekleştiriyorlar. 

OKULA KABUL SINAVLARI ONLINE

Seviye belirleme ve bursluluk sınavlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Farklı dönemlerde sınavlar tekrar uygulanacak mı?

Seviye belirleme ve bursluluk sınavları adıyla da anılan okula kabul sınavları bu dönemde öncelikle online olarak uygulanacak daha sonrasında öğrenciler aileleri eşliğinde okula çağırılarak Pandemi koşullarına uygun olacak biçimde yüz yüze sınava alınacaktır. Yapılan iki sınav ve rehberlik görüşmelerinin sonucunda ortaya çıkan raporlamalara göre öğrenci alımı gerçekleştirilecektir.

Pandemi döneminin hassasiyetinden kaynaklı farklı sınav seçenekleri uygulanacaktır. Kimi okullar tek gün ve belirli saatte sınav yapmayı tercih ederken kimi okullar belirli gün ve saat aralığında sınav yapmayı tercih etmektedirler.

Sınavın online olmasından dolayı karşılaşılabilecek teknik aksaklıklara tedbir amaçlı farklı dönemlerde sınavın tekrarlanması içinde örneğin her ay bir sınav gibi hazırlıklarını sürdüren kurumlar vardır. 

Okullarınızın eğitim sistemi ve uygulamaları hakkında bilgileri hangi kanallarla paylaşıyorsunuz? Velilerden gelen soru ve değerlendirmelere nasıl yanıt veriyorsunuz?

Öğrencilerimiz gelecekleri için hem kendi gelişim düzeylerini hem de akademik eğitim hayatını verimli bir şekilde sürdürmek zorundalar. Dolayısıyla bu süreçte yaşanabilecek aksaklıklar düşünülerek Girne Kolejleri olarak kullandığımız online platform üzerinden öğrencilerimizin tüm ders içerikleri, konu anlatım videoları, canlı sınıf uygulamaları, konu kavrama ve tekrar testleri gibi materyaller sağlandı. Velilerimizle de öğrencilerimizin akademik, sosyal ve psikolojik seviyeleri hakkında, tüm teknolojik imkânlarımızla ve oldukça sık periyotlarla aktif bir iletişim kuruldu. Velilerimiz ve öğrencilerimizle yaptığımız bireysel görüşmeler ilişkilerimizi daha da güçlendirdi.

Bizler Girne Koleji ailesi velilerimizden gelen her türlü soru ya da sorunun en hızlı şekilde çözümlenmesi konusunda büyük bir hassasiyetle çalışmaktayız. Bu çözüm bazen online platform üzerinden görüşmelerle, bazen diğer iletişim araçlarıyla ve bazen de gerekliyse pandemi adına tüm önlemler alınarak okulumuzda bireysel yüz yüze görüşmeler şeklinde gerçekleşmektedir. 

Yeni dönemde ücret politikanız nasıl olacak? Yüz yüze, hibrit ve uzaktan eğitim koşullarına göre nasıl bir uygulamayı hayata geçireceksiniz?

Bildiğiniz üzere, zam oranları yasalar ile belirlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre tavan ücret her yıl ÜFE ile TÜFE'nin toplamının 2'ye bölünüp buna maksimum 5 puan eklenerek hesaplanmaktadır. Eğitim sektöründe pandemi kaynaklı yaşananlar ve yeni döneme ilişkin belirsizlikler özel okulları fiyat belirlerken zor bir sürece sokmuştur.

Özel eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan katma değer vergisi (KDV) 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021 arası dönem için yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmişti. Bu kapsamda, 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacak ödemelerde yüzde 1 oranındaki KDV'nin ve söz konusu tarihten sonraki ödemelerde ise yüzde 8 oranındaki KDV'nin geçerli olması fiyat belirleme sürecinde etkili olacaktır. Biz kurum olarak alınan kararın bir yıl daha uzatılmasını sonrasında da kalıcı olmasını istemekteyiz.

Okulların ücret politikaları eğitimin yüz yüze ya da tamamen online yapılma durumuna göre farklılık gösterecektir. Eğer eğitim tamamen online olursa velilere yemek ücretleri iade edilecektir. Yüz yüze eğitim başladığında da veli, öğrencinin okulda yemek yediği gün sayısı kadar ödeme yapacaktır. 

Ekran başında olan öğrencilerin bilişsel ve duygusal gelişim süreçleri nasıl takip ediliyor? Sosyal izolasyon sürecinin yarattığı olumsuzluklara karşı hangi önlemleri alıyorlar?

Teknoloji destekli eğitim kaynaklarına sistemde yer verdiğimiz için öğrencilerimizin akademik gelişimlerini yakından takip ettik. Sınavlarımızı online olarak uyguladık, bilişsel ve duygusal gelişim süreçlerini öğrencilerimizle düzenli olarak iletişim kurarak güçlendirdik. Hem öğrencilerimizle bireysel görüşme yaptık, hem öğrencimizin ailesiyle birlikte katılım gösterdiği organizasyonlar düzenledik. Aslında öğrencinin hayatında öğretmenin, okulun, derslerin, öğrenmenin varlığını hep aktif tuttuk. Bu sayede duygusal bağımızı güçlü tutarak, öğrencilerimizin derslerine aktif katılımını ve etkili iletişim becerileriyle donatılmış bir pandemi yönetim sürecini yürütmemiz daha kolay oldu.

Öncelikli olarak sosyal izolasyonun etkilerini ortadan kaldırmak adına öğrencimiz velimiz ve öğretmenlerimizle, konu ile alakalı eğitimler ve sunumlar gerçekleştirdik. Bu süreç ile beraber önleyici rehberlik modelimizi etkin bir şekilde kullanmış olduk. Çünkü sosyal izolasyonu konuşurken aslında sağlıklı olmak ve ev içinde sağlıklı yaşam rutinleri oluşturmak üzeri ne de konuşmak olumsuzluklar ile baş etmede bizlere rehber oldu. Ev sonuçta hepimizin yaşam alanı ve aslında çocukların ikinci yaşam alanı olan okulu da bu yaşam alanına çocuklarla sürekli iletişim kurarak dahil ettik. Anne-babalara evde yapacakları etkinlikler önerdik, öğrencilerimize öz yönetim becerileri ve kendi ilgi duydukları alanlarla birlikte, yapabilecekleri hakkında konuştuk. 

ÖĞRENCİNİN DÜNYASINI ÇEVRİMİÇİ KAYNAKLARA AKTARIYORUZ

Pandemi nedeniyle uzaktan ve hibrit eğitim sürecinde öğrencilerin ilgi ve yetenekleri nasıl belirleniyor? Bu konuda yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Biz sonuç olarak bir eğitim kurumuyuz, eğitim kurumu olarak da öğrencilerimizin bizimle tanışmaya geldiği ilk andan itibaren onları tanımaya yönelik, hayallerini, hedeflerini ve duygu durumlarını daha iyi kavramak adına ölçme ve değerlendirme envanterlerinden yararlanmaktayız. Bu ölçme ve değerlendirme işlemleri alanlarında uzman Psikolojik Danışman ve Psikologlarımız tarafından yürütülmektedir. Yürütülen bu süreç sınıfların oluşturulmasında, koç öğretmen belirlenmesinde ve aile ile temasımızda oldukça kıymetli bilgiler bizlere sunmaktadır.

Bu süreç ile alakalı bir diğer kıymetli konu ise hedef oluşturmadır. Öğrenci, veli ve öğretmen işbirliği ile gerçekleştirilen bu süreç sonunda özel hedeflerimizi kayıt esnasında oluşturuyoruz. Bizler biliyoruz ki belirlenen bir hedef, amaca ulaşmak adına atılan en önemli adımdır. O yüzden bu sürecin en önemli argumanı, bizim öğrencilerimizle nasıl tanıştığımız, hangi kapsamda tanıştığımız ve öğrenciyle tanıştığımız andan itibaren onun bize sağlamış olduğu verilerle onun öğrenme deneyimine nasıl yön verdiğimizdir.

Biz, okulda sosyal kulüpleri yüz yüze yapamasak da, ev içinde önerdiğimiz etkinliklerle, öğrenme stillerine uygun ve çevrimiçi düzenlediğimiz sosyal kulüplerle akademik alanlar dışında da öğrencilerimizin kendisini ifade ettiği ve kendisini ilgi ve yetenekleriyle temsil ettiği çevrimiçi ortamlar da oluşturduk. İlgi ve yetenekle ilgili süreçte zihnimizdeki özellikle mekan bariyerlerini kaldırmak her zaman hedefimiz oldu. Sonuçta öğrencinin yeteneğini geliştiren şey, öğrenciye sunduğumuz deneyimler ve öğrencinin kendisini keşfetmesini sağladığımız çalışmalardır. Sanal müze turları bile bir öğrencinin ilgi ve yeteneğini besleyebileceğimiz etkili bir çevrimiçi ortamdır. Bu süreçte öğrencinin dünyasını çevrimiçi kaynaklara aktarıyoruz. 

PANDEMİ KOŞULLARINDA KESİNTİSİZ EĞİTİM SÜREÇLERİNDE
OKUL BAŞARISI NASIL SAĞLANDI?

Pandemi koşullarının okul başarısına etki eden iki temel unsuru var:

1) iletişim kalitesi

2) dijital araçların bu sürece etkili bir şekilde entegre edilmesi.

Öncelikli olarak belirtmek isterim ki, biz bu konu ile alakalı velilerimizle, öğretmenlerimizle, yöneticilerimizle sürekli iletişim sağladık; çevrimiçi toplantılar yaptık, akademiler düzenledik, öğrencilerimizi dersteyken ziyaret ettik, öğretmenlerimizle tıpkı okul ortamında olduğu gibi toplantı rutinlerimize devam ettik.

İletişim kalitemizde değişen tek şey aslında bunları çevrimiçi ortamda gerçekleştirmemiz oldu. Bu bir yandan bizim için avantaj oldu, çünkü zamanı ve mekanı biraz daha esnek kullanma şansımız oldu. İletişim kalitesine odaklanırsanız, okul başarısını sağlarsınız.

İkinci olarak da Girne Koleji kuruluşundan bu yana eğitimde dijital dönüşümü yakından takip etti ve dijital öğrenme araçlarını her zaman sisteme dahil etme yönünde adımlar attı ve atmaya da devam edecektir. Sisteme dahil ettiğimiz bu araçları etkili bir şekilde öğrencilerimizle buluşturduğumuz için ve zaten teknoloji destekli eğitim kaynaklarımız ile de sistemimiz var olduğu için hem kaynak yönetiminde hem de online araçların kullanımının öğrenme verimliliğini olumlu yönde etkilemesi noktasında fark yaratabildik.

Bizim için okul başarısı demek aynı zamanda çocukların sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimi demektir. Sağlıklı Gelişim Rehberliği kapsamında Koç Öğretmenlerimiz, Yöneticilerimiz ve de Psikolojik Danışmanlarımız ile öğrencilerimizin sosyal ve duygusal gelişimlerine ayrıca yapıcı bir destek unsuru olabildik. Bunların ışığında pandemi koşullarında iletişim kalitesini, teknolojik yeterliliği ve sosyal- duygusal becerileri desteklemek adına yapılan uygulamaların okul başarısını olumlu şekilde etkilediğini düşünüyorum.

En önemli uygulamamız, bu süreçleri sağlıklı bir şekilde yönetebilmeleri adına öğretmen ve yöneticilerimize Girne Amerikan Üniversitesi’nin öğretim görevlileri tarafından, ‘’Girne Koleji Öğretmen ve Yönetici Akademisi’’ çatısı altında hizmet içi eğitimler verdik. Bu süreci öğretmen ve yöneticilerimizin yetkinliği ile yürüttük.

 

"Özel ve kamu sektöründeki kurumlar ile sendikalar, dernekler ve odalarla yaptığımız, ‘çalışanlarına özel indirimler sağladığımız’ kurumsal anlaşmalarımıza yenilerini eklemek için tüm hızımızla çalışıyoruz. Velilerimize avantaj sağlayacak, onları mutlu edecek bütün çalışmalar bizim için eğitim kadar önemli ve elzemdir. Pandemi sürecini hep birlikte aşacağımıza inanıyor ve bu zorlu süreçte velilerimizin bizlere güvenmesini önemsiyoruz."

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.