banner

Vatan’dan okulların açılması için Sosyal Sorumluluk Kampanyası
Okulların açılması ve çocukların eğitimlerinin yarım kalmaması için “Sosyal Sorumluluk Kampanyası” düzenlediklerini belirten Vatan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Orhan Dağhan, “Annesi babası aşı olmuş tüm öğrencilere ekstra yüzde 10 indirim uyguluyoruz. Tüm kurumlarımızda idarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve çalışan personelimizin aşılanması bizim için son derece önemlidir.” diye konuştu. 

orhan_daghan_vatanKesintisiz yüz yüze eğitim için hangi tedbirler alınmalı?
Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için salgın belirli oranlarda tutulmalı, sosyal hareketliliği azaltacak tedbirler alınmalı ve okullarda sağlık riskinin oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin hayata geçirilmesi gerekir. Ayrıca sağlıklı ve kesintisiz yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için sadece okulların değil ailelerin de bu süreçte Covid 19 sosyal mesafe kurallarına uyması maske takması vb. noktalarda daha dikkatli olması gerekir. Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm personel ve çocuklarınave çocuğu okula giden velilere aşı takviminde öncelik sağlanması en önemli nokta olarak karşımızda duruyor.

Bizler de bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Bu bağlamda Vatan Eğitim Kurumları olarak okullarımızın açılması ve çocuklarımızın eğitimlerinin yarım kalmaması için “Sosyal Sorumluluk Kampanyası” düzenledik. Annesi babası aşı olmuş tüm öğrencilere ekstra yüzde 10 indirim uyguluyoruz. Tüm kurumlarımızda idarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve çalışan personelimizin aşılanması bizim için son derece önemlidir. Bunun yanında başta temizlik ve hijyen çalışmaları olmak üzere hazırlıklarımız aralıksız olarak titizlikle yürütüyoruz. Kurum çalışanlarımıza el yıkama yöntemleri, el dezenfektan kullanımı, maske takılması vb. eğitimleri içeren hizmet içi seminerler düzenlenerek hem okullarımızın fiziksel olarak bu sürece hazırladık hem de yaptığımız rehberlik çalışmaları ve hazırladığımız telafi programlarını içeren güncel programlarımızla yeni döneme ilişkin hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Derslerimizin bir kısmını hava koşullarını göz önüne alarak açık havada oyun temelli olarak yapmayı planlıyoruz. Kurumlarımızda her sınıf için bahçede de sabit alanlar belirleyerek sosyal mesafe kuralları ile ilgili yönlendirme ve işaretlemeler yaptık. Okullarımızınbelirli alanlarına öğrencilerimizin de görebileceği şekilde Covid 19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (El yıkama, tıbbi maske kullanımı, okul içinde uyulması gereken kurallar vb.) astık.

YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIRIZ
MEB ve okullar kriz yönetimine hazır mı?
Kovid-19 salgını dünyada ve ülkemizde bütün hızıyla yayılmaya devam ederken, sağlık, eğitim ve çalışma yaşamı başta olmak üzere toplumsal yaşamın birçok alanını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Dünya genelinde bütün eğitim kademelerinde bir buçuk milyarın üzerinde öğrencinin eğitim hayatı pandemiden dolayı olağan akışının dışına çıkmış durumda. Bu durum maalesef bizim ülkemizde de böyle. Bu süreçte geleneksel yüz yüze eğitim ortamlarından zorunlu olarak uzaklaşıldı. Pandemi sürecinde uygulanan online eğitim ya da hibrit eğitim imkanlarıyla oluşan eğitim kayıpları minumum seviyeye indirilmeye çalışıldı.Bu süreçte özel okullar uzaktan ve hibrit modellerle eğitim – öğretim süreçlerini kesintisiz sürdürmeyi başarırken aynı başarıyı Milli Eğitime bağlı diğer kurumlarda görmek çok mümkün olmadı. Özel okullar diğer okullara göre zaten belli oranlarda hibrit eğitim programlarını önceden uyguladıkları için bu süreçte çok daha hazır olarak girdiler. Vatan Eğitim Kurumları olarak bu süreci başarılı bir şekilde yönettiğimizi söyleyebilirim. Yeni Eğitim Öğretim döneminde tüm hazırlıklarımızı yüz yüze eğitim yapmak üzere tamamlamış durumdayız. Ancak olası tekrar bir kapanma ya da okulların açılmaması ihtimaline karşın B planımızı hazırlamış durumdayız. Bu bağlamda hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin hem de velilerimizin bu süreçte neler yapacakları hangi programları uygulayacağımızı ve ürettiğimizi içerikler ve dijital platformlarla sürece hazır olduğumuzu söyleyebilirim.

Pandemi nedeniyle oluşacak olumsuzluklar için hangi senaryolar hayata geçirilecek?
Yukarıda da belirttiğim gibi MEB ve eğitim camiasının tek çabası yüz yüze eğitimin başlaması olmalı. Öğrencilerimizde oluşan öğrenme kayıplarını tekrar uzaktan online eğitimle telafi etme şansımız erişim engelleriyle beraber zorlaşıyor. Ayrıca öğrencilerde ve ailelerde yaşanan psikolojik ve sosyolojik durumlarıda düşündüğümüzde bu sürecin başarıyla yönetilme şansının çok az olduğunu söyleyebilirim. Ancak pandemi nedeniyle bir olumsuzluk oluşması durumunda tam kapanmanın bu süreçte doğru olmadığını kademeli ya da öğrencilerin belli günlerde okul ortamına dahil olduğu bir süreç devreye sokulmalı. Öğrencilerin haftada en az iki gün okullara gelecekleri şekilde seyreltilmiş programlar yapılmalı. 

Yeni eğitim – öğretim dönemi başlarken okullar akademik ve sosyal hazırlıklarını tamamladılar mı?
Bildiğiniz üzere Milli eğitim Balkanımız Prof. Dr. Sn. Ziya Selçuk geçen günlerde istifa etti. Yerine gelen Sn. Mahmut Özer daha önce sayın Ziya Selçuk’un da belirtiği gibi ilk önceliğimiz okullarımızı 6 Eylül tarihinde açmak dedi. Ancak orda dikkat çeken şöyle bir cümle vardı. Bu tarihe kadar önceliğimiz okullarımızı hazır hale getirmek. Burada da şöyle bir soru akla geliyor okullarımız halen bu sürece hazır değil mi? Özel okulların yeni eğitim öğretim dönemine geçilirken tüm hazırlıklarını tamamladığını söyleyebiliriz. Bizler kurumlarımızda uyguladığımız tam öğrenme modeli ve oyun ve beceri temelli programlarla sürece hazır bir şekilde giriyoruz. Ayrıca kurduğumuz öğrenci, veli ve öğretmen akademileriyle bu süreci daha sağlıklı yürüteceğimize inanıyorum. 

Öğrenciler okullara hangi şartlar altında adım atacaklar?
Öğrencilerimizin okullarını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini çok özlediğini hepimiz biliyoruz. Elbette ki büyük bir heyecanla okullarına geleceklerdir. Okullarda emin olun öğrencileri fazlasıyla özlemiş durumda. Busürecin sağlıklı başlayabilmesi için öncelikle okullarda oryantasyon ve rehberlik çalışmalarına öncelik verilmeli. Geçmiş dönemde yaşanan öğrenme kayıplarının giderilmesine yönelik telafi programları yapılmalı. Öğrencilerin sürece daha iyi adapte olabilmesi için rehberlik birimi öğrencilerle bireysel görüşmeler yapıp destek programlarını hayata geçirmeli. 

Yeni dönemin programları nasıl oluşturuldu?
Bizler programlarımızı oluştururken öğrencilerimizle öğretmenlerimiz ve ilgili alanlardan sorumlu koordinatörlerimiz ve zümre ve bölüm başkanlarımızla beraber yapmış olduğumuz çalıştaylar sonucunda hazırladık. Temel amacımız öğrencilerimizin sürece sağlıklı bir şekilde başlamalarını sağlamak ve yaşanan eğitim kayıplarını giderirken aynı zaman da psikolojik açıdan da öğrencilerimizin, çalışanlarımızın ve velilerimizinyanında olarak onlara bu noktalarda destek olmaktır. Ayrıca uygulayacağımız beceri temelli öğrenme ve programlarla da bu alanlarda uzaktan eğitim sürecinde eğitimin aksayan uygulamalı alanlarını da tamamlamış olacağız. 

Yeni dönemin eğitim modelinde hangi teknolojilerden nasıl yararlanılacak?
Her ne kadar bütün hazırlıklarımız yüz yüze eğitim verilmesine yönelik yapsak da her hangi bir aksaklık olmasına karşın hibrit ve online eğitimin daha sağlıklı sürdürebilmek için bir çok farklı dijital platformlar ve içerikler ürettik. Bizler bu süreçte hem yüze eğitimde hem de hibrit ve online eğitim için gerekli hazırlıklarımızı, dijital platformlarımızı ve buna ilişkin içeriklerimizi tamamlamış durumdayız. Yaptığımız çalışmalarla yüz yüze verdiğimiz eğitime yakın bir eğitimi öğrencilerimize vermek üzere tasarladık. Anlaşmış olduğumuz çözüm ortaklarımızla öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin bu süreci daha sağlıklı yürütebilmesi için bütün hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Bu bağlamda öğrencilerimizin hem akademik hem sosyal açıdan hem de yabancı dil, rehberlik ve IT ve kültür sanat noktalarında ilgili içeriklerimizi ve programlarımızı hazırlamış durumdayız. 

SERVİS ve YEMEK HİZMETİ YENİDEN YAPILANDIRILDI
Servis-yemek vb lojistik konularda nasıl bir hizmet sunulacak?
Pandemi sürecinde velilerin ve okulların karşı karşıya geldiği konuların başında yemek ve servis ücretlerinin iadesinin yapılıp yapılmayacağı noktası olmuştu. Sonrasında alınan kararla bu ücretlerin velilere iade edilmesi kararlaştırıldı. Yeni eğitim öğretim döneminde bizlerde bu sıkıntıların yaşanmaması için velilerimizle bu yönde anlaşmalar yaptık. Ayrıca pandemiden dolayı servislerin taşıyacağı öğrenci sayıları ve hijyen kuralları yeniden oluşturuldu. Aynı şey yemek servisi içinde geçerli. Öğrencilerimizin kalabalık bir şekilde bu alanları kullanmamaları için gerekli önlemleri alarak tek kullanımlık setler aldık. Hijyen ve temizlik konularında çok daha hassas bir şekilde gerekli tedbirler alınarak öğrencilerimizin bu sürece sağlıklı bir şekilde başlamalarını hedeflemekteyiz.

ÖZEL OKULLAR ÜLKEMİZİN ORTAK SERMAYESİ
MEB ve eğitim dünyası kesintisiz yüz yüze eğitim için hangi ortak adımları atmalı?
Bu nokta da ilk öncelik aşılanma oranlarının artırılması olmalı. Bu bağlamda hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ve ailelerinin aşılanmasına öncelik verilmeli. Ayrıca özel okulların bu süreci başarıyla yönettiğini düşündüğümüzde MEB özel okulların bu deneyimlerinden yaralanmalı ve ortak programlar oluşturmalı. Daha da ileriye giderek şunu belirtmeliyim. Pandemi sürecininolumsuz etkilediği sektörlerin başında özel okulların geldiğini hepimiz biliyoruz. Birçok özel okul öğrencilerinin azalması nedeniyle kapanmak durumunda kaldı. Ancak bu kurumlar ülkemizin ortak sermayesi. Bunların yok olmasına izin verilmemeli. MEB bu bağlamda belirli koşullarla kalabalık olan devlet okullarındaki öğrencileri özel okullara gönderebilir. Bu şekilde hem özel okullar desteklenmiş olur hem de öğrencilerimizin bu şekilde daha iyi koşularda eğitim görmeleri sağlanabilir. Ayrıca bu kurumlarda çalışan binlerce öğretmenin de işsiz kalmasının önüne geçilmiş olur. 

“Vatan Eğitim Kurumları olarak Ağustos ayının başından itibaren kurumlarımızda telafi eğitimine başladık. Program içeriklerini oluştururken de daha çok oryantasyon ve rehberlik temelli olarak düzenledik. Bunun yanında programımızı oluştururken öğrencilerimizin bir önceki sene eksik kalan kazanımlarını tamamlamaya yönelik olarak hazırladık.”

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.