banner

İnovatif Yöntemlerle Yabancı Dil Eğitimi
Yabancı dil eğitiminde dünya standartlarındaki eğitim şemsiyesini benimseyerek, kendi eğitim modeli ile eğitim veren Kavram Eğitim kurumları, kendi öğrenci profiline göre esnek ders içerikleriyle yabancı dili yaşamın bir parçası haline getiriyor. Kavram Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adem Durmuş, “Her öğrencinin kendi ana dilindeki gibi özgüveni yüksek bir şekilde yabancı dil de kendini ifade etmesini sağlıyoruz.” diyor. Durmuş, Kavram’da Yabancı Dil Eğitim Modeli’ni artı eğitim’e anlattı.

adem_durmusKavram’da yabancı dil eğitimi öğrencilerin ihtiyacına odaklanır.

Böylece öğrenci, ihtiyacı olan bilgi ile donatılır ve okul sıralarından mezun edilir. “İngilizce öğretmiyoruz, İngilizce konuşturuyoruz” mottosu ile çıktığımız bu yolda öğrenci odaklı eğitim ile dili öğretirken eğlendirmeyi amaçlıyoruz. Bunu yaparken de öğrencinin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Öğrencilerimizin biricik olduğunu biliyor ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz.

Yabancı dil edinim sistemimizi kurgularken dilin bir kültür, bir yaşam biçimi olduğunu göz önüne alarak hareket ediyoruz.
Günümüzün öğrenme ihtiyaçlarına bağlı olarak geliştirdiğimiz Kavram’da Yabancı Dil Eğitim Modeli, zamandan ve mekândan bağımsız bir öğrenme sürecidir. Aktif öğrenmeye dayalı sınıf içi ve sınıf dışı aktivitelerle öğrencilerin, dili hem her yerde öğrenmesini hem de öğrendiklerini her an kullanmasını sağlıyoruz. Yani Kavram’da yabancı dil öğrenimi günün 24 saatini kapsar. Hayatın her anı ve her yaşam alanı yabancı dilin öğrenilmesi ve geliştirilmesi içindir.
Genel ve özel hedeflerin somutlaştırılarak sunulduğu, ders materyalinin bu hedeflere uygun olarak seçildiği, düzenlendiği, sınıf içindeki öğretim sürecini, yöntemi, dersin aşamalarını, çalışma biçimlerini, öğrenci ve öğretmen etkileşimini belirleyen; araç gereç seçimini ve kullanımını düzenleyen öğretim materyallerini kullanıyoruz.

Dil konuşmak için öğrenilir.
Kavram’da dil edinim sürecinin ana ekseni konuşmak ve iletişim kurmak üzerinedir. Müfredatımızı, her yıl uluslararası standartlar çerçevesinde günün ihtiyaçlarına uygun olarak ve öğrencilerimizin performanslarına göre yeniden tasarlıyoruz. Canlı, dinamik, kuramsal temelleri olan, geleceğe bakan, konuşma becerilerini geliştiren bir içerik kurgumuz var. Yaparak ve yaşayarak öğretiyor; öğrencilerimizde deneyim zenginliği oluşturuyor ve keşfetme arzularını tetikleyerek dil öğrenme motivasyonunu her zaman canlı tutuyoruz.
Öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirerek, sorgulama ve eleştirel düşünme becerilerini kullandıkları alanlar oluşturuyoruz. Böylece sosyal beceri kazandırıyoruz. Elbette bunları yaparken öğrencilerimizin yaş gruplarına bağlı olarak dil seviyelerini ve bireysel farklılıklarını göz önünde bulunduruyoruz.
İnteraktif öğretim ve öğrenme bizim eğitim modelimizin ruhudur. Geleneksel dil eğitiminden uzak uluslararası standartlara uygun interaktif etkinlikler müfredatımızın neredeyse tamamını oluşturur. Öğretmen - öğrenci, öğrenci - öğrenci iletişim aktarımına bağlı ders içerikleri ile dilin akışkan ve dinamik yapısını konuşma becerileri ile destekliyoruz.

Okullar sosyal öğrenme alanlarıdır.
Öğrenme de sosyal bir süreçtir. Bu nedenle öğrencilerimizin akranlarıyla işbirliklerini projelerle düzenleyerek ve öğretmenleriyle olan diyaloglarının niteliğini artırarak sosyal alanda gelişimlerini destekliyoruz.
Sosyal ve duygusal öğrenme ile yabancı dil eğitimi için zorunlu olan aktif öğrenme modelini bir arada uyguluyoruz. Öz yeterlilik, öz denetim, öz farkındalık, sorumluluk alabilme ve insan ilişkilerini geliştirebilme gibi sosyal – duygusal öğrenme becerileri Kavram’da yabancı dil öğretim programının çekirdeğini oluşturur. Öğrencinin aktif ve farkındalığının arttığı sosyal – duygusal öğrenme ile iç içe geçmiş öğrenme ortamlarında dili öğretiyoruz.

Uluslararası İşbirliklerimiz Öğrencilerimize değer katıyor.
21.yy eğitimde performans üstünlüğü için temel kriterlerden sayabileceğimiz yaşam ve meslek becerilerini geliştirmek amacı ile Kavram’da uluslararası işbirlikleri yapıyoruz. Yeni tanıştığımız Dünya’nın farklı bölgelerinden okullarla iş birliktelikleri kuruyor ve projelere dahil oluyoruz. Çoğu zaman projelerimizi kendimiz oluşturuyor ve yurtdışı okullar ile anlaşmalar sağlıyoruz. Yaptığımız projeler ile öğrencilerimizin 21.yy becerileri diye adlandırabileceğimiz esneklik ve uyum sağlama süreçlerine destek oluyor, sosyal ve kültürlerarası becerilerini geliştiriyoruz. Canlı konferanslar, online dersler, proje kapsamında yapılan yazın ve sözlü çalışmalar ile öğrencilerimize girişimcilik ve öz yönelim hissi kazandırıyor geleceklerine katkıda bulunuyoruz.

Dünya çapında geçerli ölçme ve değerlendirme süreçlerine katılıyoruz.
Kavram yabancı diller müfredatına bağlı sınavlarımızın yanı sıra, uluslararası sınavlara öğrencilerimizi hazırlıyoruz. Cambridge tarafından organize edilen global sınavlar ile öğrencilerimizi uluslararası ölçme ve değerlendirme süreçlerine dahil ediyoruz. Böylece onların bizim dışımızda ve uluslararası geçerliliği olan yapılar tarafından ölçümlenerek yabancı dil edinim süreçleri hakkında geribildirim almalarını sağlıyoruz. Ayrıca eğitim yılı boyunca, çeşitli öğretmen, öğrenci ve veli eğitimleri ile sınav hazırlıklarını ve motivasyon eğitimlerini devam ettiriyoruz.

Velilerimizle işbirliği içinde çalışıyoruz.
Kavram Kolejleri’nde öğrenen potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmak ve tutmak amacı ile olabildiğince velilerimiz ile birlikte çalışıyoruz. Öğrencilerimizi sadece okulda değerlendirmiyor, ev hayatlarında da dili kullanabilmeleri için ve onların süreçlerine dâhil olabilmek için çalışmalar yürütüyoruz. Aileleri ile birlikte yapabilecekleri çalışmalar ve ödevler verip onları da eğitim sürecine dâhil ediyoruz. Böylece hayat serüvenlerine eğitim modülü ile biz de dâhil oluyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.