banner

İnci Uysal: Tarhan Koleji bir kültür ve gelenektir
Gelecek eğitim – öğretim yılına Florya yerleşkesi ile başlayacak olan Tarhan Koleji, 63 yıllık köklü eğitim geleneğine yeni bir halka daha ekliyor. Tarhan Koleji Florya Kampüsü Müdürü İnci Uysal, “Mezunlarıyla, birikimiyle ve deneyimleriyle Tarhan Koleji bir kültür ve gelenektir. Her şeye hazırlıklı olabilmek ve geleceğe hazırlanmak bu gelenek ve kültürden geliyor” diye konuştu.

inci_uysalTarhan Koleji hakkında bilgi verir misiniz?
Özel Tarhan Eğitim Kurumları 1959’dan beri Türkiye’de başarılı ve köklü bir eğitim geleneğinin temsilcisidir. Bu köklü eğitim kurumunun eğitim esaslarını ve kalitesini daha çok öğrenciye ulaştırmak için ikinci okulumuzu Florya yerleşkemizde açtık.

Tarhan Koleji, Florya Kampüsünde eğitim felsefeniz ve yaklaşımınız ne olacak?
Öncelikle şunu ifade edebilirim ki; Beyoğlu’ndaki 63 yıllık köklü eğitim geleneğinden ayrılmayacağız. Tarhan Eğitim Kurumları olarak temel eğitim felsefemiz, Atatürk ilkeleri doğrultusunda öğrencilerimizin başkalarının haklarına ve farklılıklarına saygılı, duyarlı, barış, hoşgörü ve demokrasi gibi temel değerleri içselleştirmiş bireyler olmalarını sağlamaktır.Öğrencilerimizin bilişsel ve akademik süreçlerini eğitim felsefemizle harmanlayarak, onların sosyal yönlerini de destekliyoruz.Öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ve sorun çözme becerilerini geliştirerek teknoloji çağında edinilmesi gereken becerilere sahip bireyler olmalarını istiyoruz.

ÖĞRENCİLERE KÜRESEL VATANDAŞ BİLİNCİ VERİYORUZ
Eğitim anlayışınız nedir?
Topluma ve canlılara değer katacak, dünyayı önemseyen çocuklar yetiştirmenin bilinci içerisindeyiz. Bu bilinci öğrencilerimize aktarmaya, onlara küresel vatandaş olma bilincinivermeye gayret ediyoruz. Küresel bakış açısını eğitim sitemimizin içinde sistematik olarak uyguluyor ve bu felsefe doğrultusunda eğitim anlayışımızı öğrencilerimize aktarıyoruz. Öğrencilerimizin, sadece okul hayatında değil çevresinde, ülkesinde, yeryüzünde gerçekleşen sorunlara karşı nasıl çözüm üretebilecekleriyle ilgili bakış açısını ve alt yapıyı onlara anaokulundan itibaren kazandırıyoruz.
Öğrencilerimiz projeler üretiyor ve bu bilinçle yetişiyorlar. Yapay zekadan farklı olarakbeceriler elde etmesi bizim içinçok önemli. Tasarladığımız eğitim anlayışımızda, teknoloji insanın ve tüm canlıların yararına, toplumun refahına kullanılıyor.
Çocuklarımıza içinde yaşadığımız dünyanın tek evimiz olduğunu, yaşanan sorunlarla başa çıkabileceklerini, çözüm üretebileceklerini ve olumlu anlamda değişiklik yapabileceklerini öğretiyoruz.

tarhan_floryaEĞİTİM FELSEFESİ OLAN GÜÇLÜ BİR OKULUZ
Akademik eğitime bakış açınız ve uygulamalarınız nelerdir?
Akademik başarı bu işin olmazsa olmazı. Herhangi bir konuda fikir sahibi olmak, bir tez üretebilmek için o konuyla ilgili detayları bilmek zorundasınız. Bilgiye şu anda oldukça hızlı erişiyoruz. İşte öğretmenin rolü burada başlıyor aslında. Doğru bilgiye nasıl ulaşacağını öğrenciye öğreten öğretmenlerin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Başarı birazda böyle geliyor. Nasıl öğreneceklerini bilen kişiler yetiştirmek zorundayız. Çocukların kapasitelerini ve ilgi alanlarını iyi tespit etmek gerekiyor. Öğrenci, spor alanında mı, sanat alanında mı, ya da bilişim alanında mı gelişim gösteriyor? Hangi alanda bir beceri geliştiriyorsa o alanı tespit ederek okul olarak o alanda öğrencimizin gelişmesine zemin hazırlıyoruz.
Çocuklarımızı sadece akademik alanda değil hayata hazırlamak noktasında da destek oluyoruz. Bu bilinçle çalışan sağlam bir eğitim-öğretim ekibi ve eğitim felsefesi olan güçlü bir okuluz.

DONANIMLI ÖĞRETMENLERİN OLDUĞU BİR KURUMUZ
Tarhan Koleji’nde öğrenci olmanın avantajı nedir sizce?
Köklü bir eğitim kurumunun kattığı değerlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mezunlarıyla, birikimiyle ve deneyimleriyle Tarhan Koleji bir kültür ve gelenektir. Her şeye hazırlıklı olabilmek ve geleceğe hazırlanmak bu gelenek ve kültürden geliyor.Aslında bizim gibi köklü kurumların olmazsa olmazı gelenek ve sisteminin yanı sıra, “öğretmen”dir. Öğretmenleriniz mutluysa ve gerçekten alanında iyiyse bu sürecin doğrudan öğrenciye yansıdığını görüyoruz.
Burada, mutluluk kavramını biraz açmak gerekir. Her kişinin bir potansiyeli vardır. O potansiyelini gerçekleştirmesini sağlamamız gerekiyor. Bu konuyu önemseyen ve bunun için çalışan donanımlı öğretmenlerin olduğu bir kurumuz. Dolayısıyla öğretmenlerin uzun yıllar başarı ve huzur iklimi içinde çalıştığı okulumuzda öğrencilerimiz de bu iklimden olumlu etkileniyor ve güven duygusu içerisinde akademik ve yaşam becerilerini geliştiriyorlar.

YABANCİ DİL KEŞİF DOLU YENİ BİR YOLCULUKTUR
Yabancı dil eğitimi ile ilgili temel yaklaşımınızdan bahseder misiniz?
Öğrenme ve öğretmeden ziyade dil edinimini ve dil ediniminde yaşamboyuöğrenme felsefesini hedef alan yabancı dil edinim programlarımız iletişime, deneyime, üstdüşünme becerilerine ve dünya dil standartlarına göre kurgulanır.Tarhan Koleji öğrencileri için İngilizce “yabancı” dil değil, yeni bilgilerin, yeni becerilerin ve yepyeni deneyimlerin edinildiği ''yeni'' bir dil, keşif dolu yeni bir yolculuk. CEFR dil izlencesi ve dil edinim yeterlilik kriterleri doğrultusunda uluslararası içerikler ile yapılandırılan yabancı dil müfredatımız, disiplinler arası ve disiplinler üstü bağlantılar ile öğrencilerin dili bir amaç olarak değil, bir araç olarak kullanmasını mümkün kılıyor.

Öğrencilerinizin yabancı dili günlük yaşamda kullanabilmeleri için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
Dil edinim sistem dinamiklerimizde var olan STEAM, CLIL, STORYTELLING; RAFT ve SCAMPER teknikleri öğrencilerin dili anlamlı bütünlükler içerisinde, kendi öğrenme hızlarında, bilimsel içerik, bağlantılar ve projelendirme yolu ile edinmesini mümkün kılıyor. Öğrencilerimizin bu yolla yabancı dile maruz bırakarak, kendilerini ifade etmesine ve karşılıklı iletişime geçmesine uygun ortamlar hazırlıyoruz.
BaştaStorytelling (öykülendirme) olmak üzere, iletişimselyaklaşımlar, CLIL (Disiplinlerarası işbirliği ve entegrasyonunu sağlayanyaklaşım), STEM ve STEAM çalışmaları, bütünselyaklaşım, BAS (anadil modellemesinde dil edinimini destekleyen dengeli edinim sistemi), SCAMPER ve RAFT teknikleri müfredatlarımız ve akademik planlarımızda örnekleri ileyer alır ve öğrencilerin birbirinden öğrenmesini sağlayan ve iletişimi ön planda bulunduran yaklaşımları destekler niteliktedir.

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.