banner

Mektebim’in okul öncesinde mottosu: Dünya Benim Oyun Alanım
Okul öncesi döneminde çocukların en büyük gereksinimlerinin oyun olduğunu belirten Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan, “Mektebim Koleji bünyesinde geliştirdiğimiz Bütünsel Eğitim Modelimizle ‘Dünya Benim Oyun Alanım’ düşüncesi etrafında çalışıyoruz.” diye konuştu.

elif_caglayan_mayis_2022Mektebim Koleji olarak okul öncesi eğitimde nasıl bir eğitim modeli uyguluyorsunuz?
Öğrencilerimizin her birinin farklı yeteneklere, farklı düşünme tiplerine ve farklı bakış açılarına sahip olduğunun farkındalığıyla çalışıyoruz. Bu farklılıkla her öğrencimizin dünyaya farklı bir iz bırakacağının bilincindeyiz. Mektebim Koleji olarak bizler okullarımızda çocuklarımızın benlik algısını geliştirmek ve yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamak için dünyada kabul görmüş birçok eğitim modelinin güçlü yönlerini merkezde tutarak hazırladığımız bir program uyguluyoruz. Bütünsel Eğitim Modeli olarak isimlendirdiğimiz bu modelde anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerimizi yaşama hazırlıyoruz. Eğitim programlarımızı teknolojiyi sadece kullanan değil, teknolojiyle üreten, yabancı dili ana dili kadar etkin kullanabilen, düşünen, soran, araştıran, okuyan, çevresine ve dünyaya karşı duyarlı ve en önemlisi ‘iyi insan olmak’ felsefesini benimsemiş bireyler yetiştirmek üzerine tasarlıyoruz. Öğrencilerimizin kendilerini keşfetme yolunda okul öncesinde başladıkları serüvene yine bu dönemde ‘Dünya Benim Oyun Alanım’ diyerek eşlik ediyoruz.

DÜNYA BENİM OYUN ALANIM
Okul öncesinde oyun ile öğrenmenin önemi nedir ve nasıl uygulanmalıdır?
Okul öncesi döneminde çocuklarımızın en büyük gereksinimlerinin oyun olduğu bilinciyle Mektebim Koleji bünyesinde geliştirdiğimiz Bütünsel Eğitim Modelimizle ‘Dünya Benim Oyun Alanım’ düşüncesi etrafında çalışıyoruz. Yaş dönemi itibariyle en büyük gereksinim olmasının dışında oyun çok iyi bir öğrenme aracı. Okul öncesi dönemde oyun alanı çocuklarımızın güven duyduğu, içerisinde bulunmanın rahatlığıyla yaratıcılıklarını kullandıkları ve kendilerini ifade ettikleri bir alan. Oyunların kazandırdıkları yaşam becerileriyle sınırlı değil. Çocuklar oyun yoluyla paylaşır, yardımlaşır, empati kurar. Yine oyunlarla kendi haklarının yanı sıra arkadaşlarının, hayvanların, doğanın haklarını fark eder.
Oyun çocuğun hayal kurmasını sağlar ama aynı zamanda gerçekçidir. Oyunlarda süreç önemli olsa da oyunun sonunda hem kaybeden hem de kazanan da olabilirsiniz. Kazanma ve kaybetme öğretilerinin işlenmesinde en temel şeydir oyun. Çocuklarımızın tüm bu kazanımları eğlenerek ediniyor olması ise oyunun sihirli gücünden kaynaklanır.

Okul öncesinde yabancı dil eğitimi hangi yaşta başlamalı ve hangi yöntemler uygulanmalıdır?
Dil ediniminin bir yaşı olmasa da yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki erken yaşta dil edinim hızı yaşamın her döneminden çok daha fazla. Erken yaşta yabancı dil eğitiminin dil edinimini hızlandırmasının yanı sıra zihinsel ve bilişsel gelişimi desteklemek, hafızayı güçlü kılmak, dikkati, sosyalleşmeyi ve öz güveni arttırmak gibi birçok kazanımı olduğu söylenebilir. Tabi tüm bu kazanımlar doğru bir dil eğitimiyle kazandırılabilir. Okul öncesinde en doğru yol ise yine oyunlar ve ardından yaşayan metotlardır. Yabancı dil oyunlarla çocuğun ne kadar çok duyusuna hitap ederse öğrenme o kadar kolay ve kalıcı olur. Yabancı dil eğitiminde doğrudan bir yol değil, oyun, şarkı, tekerlemelerle, planlanmış yaşam sahneleriyle dolaylı bir yol izlenmeli.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ ÇOK YÖNLÜ OLMALI
Okul öncesinde öğretmenler hangi niteliklere sahip olmalı?
Sadece okul öncesinde değil her kademede olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin ön koşulu; sevgi. Sözünü ettiğim çok yönlü bir sevgi. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar özel bir meslek olduğunu bilen, dokunduğu her çocuk kalbiyle tüm güzellikleri içinde barındıran bir dünya inşa edebileceğinin yanı sıra ulaşamadığı tek bir çocukla dünyaya geri dönüşümü olmayan izler bırakabileceğinin de farkında olan öğretmenler yetiştirmeliyiz. Okul öncesi dönemi çocuklarımızın kendini keşfettiği en özel dönem, bu keşif yolculuğunda onlarla birlikte yürüyebilmeliyiz ki, yazacakları hikâyeye ortak olabilelim.
Öğretmenler öncelikle mesleğini sevmeli, elbette çocukları sevmeli ve bu sevgiyi güven ortamında gösterebilmeli. İyi bir gözlemci olmalı. Alan uzmanlığı, pedagojik alt yapının yanı sıra entelektüel birikim… Bunlar her kademede öğretmenlerimizden beklentimiz ama tüm bunların yanı sıra okul öncesi öğretmenleri aynı zamanda iyi birer sporcu ve sanatçı olmalı. İyi bir okur olmasının yanı sıra iyi bir hikâye anlatıcısı olmalı. Çocuk tiyatrolarını, sergilerini, konserlerini takip etmeli ama yeri geldiğinde sınıf içerisinde bir tiyatro oyuncusu, bir müzisyen de olabilmeli.

Ebeveynler okul öncesi eğitim kurumlarını seçerken nelere dikkat edilmeli?
Okul öncesi eğitimi veren okullar, yaşamsal beceri kazandırma hedefiyle müfredatın yanı sıra eğitim ortamlarını da doğru kurgulamalı. Merkezinde oyunla öğrenme de olmalı, yaşayarak öğrenme de. Okul öncesi dönem aile ve çocuğun birbirinden ayrıldığı belki de ilk dönem. Bu dönemde çocuğun kendini güvende hissetmesi, anne ve babanın güvenlik personelinden, yemekhane görevlisine tüm okul çalışanlarına güven duyması önemli. Okulun fiziki ortamları, hijyeni, öğretmenlerin güler yüzü, pedagojik alt yapısı ve bu alt yapıyı uygulayışları sözünü ettiğimiz bu güvenin temelini oluştururken ebeveynler okul seçimlerinde öncelikle güven duydukları seçimler yapmalı. 0 - 6 yaş döneminin yabancı dil eğitiminde önemi dikkate alınmalı, yabancı dil eğitimini edinime dönüştürebilen okullar öncelikli hedef olmalı.

ÇOCUKLAR DEMOKRATİK ORTAMDA BÜYÜMELİ
Okul öncesi eğitimde aileye düşen görev ve sorumluluklar neler?
Okulda kurulan doğru iletişim ve güven ortamı evde sürdürülebilir nitelikte olmalı. Çocuklarımız, okulda olduğu gibi evde de bir birey olduğunu hissettiren bir yaklaşımı solumalı.
Okul öncesi bireyinin karakterinin, hayat görüşünün de şekillendiği ilk basamak. Çocuklarımız demokratik aynı zamanda tüm dünya yaşamına saygılı bir ortamda büyümeli ve büyürken bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemeli ki yetişkin bir birey olduğunda aynı bilinçle yaşamını sürdürsün.
Düşünmeyi öğrendiği bu dönemde anne ve babalar çocuklarını düşünmeye maruz bırakmalı. Onlardan gelen soruları doğru cevaplandırmak elbette önemli ama soruların cevabını bulmalarına fırsat vermek daha önemli. Parkta ağlayan bir çocukla karşılaştıklarında çocuklarından gelecek ‘neden ağlıyor?’ sorusundan önce, ‘sence neden ağlıyor olabilir?’ sorusu çocuklara yöneltilmeli ve olasılıklar üzerinde konuşulabilmeli.
Anne babaların en önemli görevi çocuklarımıza doğru model olmak. Kitap okuyan çocuklarımız olsun istiyorsak anne ve babalar olarak bizler okumalıyız, çevresine duyarlı çocuklarımız olsun istiyorsak sürdürülebilirliği kültür haline getirebilmeliyiz.

Türkiye’de okul öncesi eğitimin gelişimi için neler yapılmalı?
Her şeyin temelinde eğitim var. Öğretmen eğitimleri bu anlamda özel önem taşıyor. Teknoloji böylesine hızlı gelişirken eğitimin bu değişimin dışında kalması mümkün değil. Öğretmenler hem kişisel çabalarıyla hem de çalıştıkları kurumların desteğiyle bu değişim ve gelişimi yakından takip etmeli. Yine dünyada var olan eğitim modellerini tanımalı, eğitim stratejilerini uygulayabilmeli.

MEKTEBİM’DE YAZ OKULLARI
Eğitim – öğretim döneminin sonuna yaklaşılırken, Yaz Okulları ve Yaz Aktiviteleri programlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yaz okullarımız, kampüslerimizde ikişer haftalık periyotlar şeklinde devam ediyor. Öğrencilerimizin bir okulun içinde olması kadar bir yaşam alanında olduklarını onlara fark ettiriyoruz. Yaz okullarımızdaki aktivitelerde öğrencilerimiz tatilde olduklarını unutmuyorlar. Okulda akranlarıyla dil etkinlikleri, sanat, spor aktiviteleri, dinleme-izleme etkinlikleri, fen ve doğa etkinlikleri, bilimsel faaliyetler, açık alan gezileri ve etkinlikleri yapıyorlar. Yaş grubuna göre ayrılmış olan içeriklerimiz öğrencilerimizin iletişim becerilerini desteklerken, takım çalışmasını ve bireysel yeteneklerini geliştirmesini de destekliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.