banner

Sınav sosyal sorumlulukta toplumsal faydayı önceliyor
Sınav Koleji Ortaokullar Eğitim Genel Koordinatörü Nazlı Yılmaz: “Sınav Koleji’nde sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerimizin; Toplumsal problemleri belirleyip çözümlendirme sürecini yönetmelerini, toplumsal sorunlara duyarlı birey olabilme becerilerini geliştirmelerini, bununla birlikte yaratıcı - eleştirel düşünme, etkili iletişim kurabilme, takım halinde çalışma ve problem çözme becerilerini güçlendirmelerini hedefliyoruz.”

nazli_yilmaz_sinavSosyal sorumluluk projelerini belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Projelere nasıl karar veriliyor ve hangi süreçler işletiliyor?
Sınav Koleji’nde sosyal sorumluluk projeleri belirlenirken öncelikle evrensel değerler ve insan hakları dikkate alınır. Her zaman ‘İlklerin” öncüsü olan Sınav Kolejinde, “Takip/sorumluluk, hakkaniyet/dürüstlük, empati/ duygudaşlık” ilkelerine dayanan THE OKUL yaklaşımı esas alınmaktadır. Değerler Eğitimine büyük önem verilen okulumuzda önceliğimiz sevgi, saygı, hoşgörü, adalet, farklılıklara saygı, fedakarlık ve yardımseverliktir. Bu insani ve evrensel değerler daima sosyal sorumluluk projeleri ile desteklenmekte ve güçlenmektedir.
Kolejimizde her ay belirlenen, gelişmeye açık, ihtiyaç duyulan konular araştırılır ve proje yürütücülerinin kendi çalışma alanları, olanakları ortaya konularak sosyal sorumluluk projeleri oluşturulur. Projeler oluşturulurken öğrencilerimizin ihtiyaçları, çevrenin sosyo-kültürel özellikleri ve yaşanılan topluma karşı sorumlulukları göz önünde bulundurulur. Öğrencilerimiz sosyal sorumluluk proje çalışmalarını bilimsel temelde; planlama, analiz, araştırma, gözlem, saha çalışması, uygulama, değerlendirme gibi aşamalarla gerçekleştirirler. Proje sürecinde ve sonucunda ise toplumsal konularda bilinçlenerek iyi insan, iyi vatandaş olma duygu ve sorumluluğunu yaşarlar.

Sosyal sorumluluk projeleriniz ile ilgili hedef ve vizyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sosyal sorumluluk projeleri; öğrencilere proje sürecinde elde ettikleri kazanımları düşünmeleri, tecrübelerini ve bilgilerini diğer arkadaşlarıyla paylaşarak içselleştirmeleri konusunda fırsatlar sunmalıdır. Eğitim kuramcısı John Dewey’in tanımlamış olduğu yaşantı yoluyla öğrenmeye güzel bir örnek olan aktif öğrenme ortamında, öğrenciler gerçek kişiler, gerçek kurumlar ve gerçek olaylar ile ilgilenerek özgüven, yeterlilik, sorumluluk alabilme ve empati gibi bazı duyuşsal kazanımların farkına varmalıdırlar.
Sınav Koleji’nde sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerimizin; Toplumsal problemleri belirleyip çözümlendirme sürecini yönetmelerini, toplumsal sorunlara duyarlı birey olabilme becerilerini geliştirmelerini, bununla birlikte yaratıcı - eleştirel düşünme, etkili iletişim kurabilme, takım halinde çalışma ve problem çözme becerilerini güçlendirmelerini hedefliyoruz. Bu anlamda öğrencilerimize müfredatın amaçlarına ve içeriğine uygun çeşitli imkanlar ve ortamlar sunmaktayız.
Sınav Kolejinde sosyal sorumluluk projelerinde vizyonumuz; Öğrencilerimizin, ulusal ve evrensel değerleri özümseyerek toplumsal yaşamın iyileştirilmesine katkı sağlayan dünya vatandaşı olabilmeleridir.

SINAV’IN SOSYAL SORUMLULUK AJANDASINDA NELER VAR?
Hangi sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirildi? Projelerinizle ilgili kısa bilgiler aktarabilir misiniz?
2021 - 2022 Eğitim Öğretim döneminde Ankara Sınav Koleji olarak birçok sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi.
Ankara Sınav Koleji Okul Aile Birliği ve Ankara Sınav Koleji Ortaokulu “Kardeş Olmaya Mesafeler Engel Değil" sloganı ile Kardeş Okul Projesi kapsamında ülkemizin ücra köşelerindeki bir çok öğrencinin ihtiyaçlarını karşıladılar.
Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığının "Kütüphanesiz okul kalmasın" talebine ve İller Bankası Özel Eğitim ve İş Uygulama Okuluna kardeş okul uygulaması kapsamında destek vererek kitap temini projesini gerçekleştirdiler.
Sınav Koleji Ortaokulu eTwinnig projemizde; “Geri Dönüşüm ve Bugünü Yarına Dönüştür” isimli proje ile öğrencilerimizin ihtiyaçları, yaşanılan topluma karşı sorumlulukları dikkate alındı. Bu süreçte öğrencilerimiz toplum problemlerine duyarlı birer birey olma, sorumluluk alabilme ve takım halinde işbirliği ile çalışabilme becerilerini kazandılar. Toplumda dünyamızın en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ile ilgili farkındalık oluşturdular.
Orman yangınlarından zarar gören bölgelerimize yüz bin fidan dikimi ile “Sınav Yaraları Sevgiyle Sarıyor” projesini gerçekleştirdiler.
“Sessizliğin Sesi” projesi ile ülkemizde işitme engelli insanların sorunlarına dikkat çekerek toplumda farkındalık oluşturdular. Bu proje ile Amerika Birleşik Devletlerinde çok sayıda ülke projeleri arasında değerlendirildiler ve Dünya Birincisi olarak şerefli Türk Bayrağı’nı Amerika’da gururla dalgalandırdılar. Şehit Öğretmen Aybike Yalçın adına Ağrı’nın Tutak ilçesindeki bir okulda müzik dersliği oluşturdular. Öğrencilerimiz geçmiş yıllardan bugüne kadar Sınav Koleji olarak sayısız sosyal sorumluluk projesine imza attılar. Türkiye’nin iki ayrı bölgesi için iki büyük anlamlı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri ve Ağrı’dan seçtikleri kardeş okullardaki arkadaşları için kapsamlı bir yardım çalışması gerçekleştirdiler. 2012 yılında Van’da meydana gelen depremin ardından depremzedeler için bölgeye bir TIR dolusu battaniye gönderdiler.
Sınıf öğrencilerimiz, “Kardeşimle Bir Gün” isimli projeleriyle Ankara’nın köy okullarında arkadaşlarını ziyaret ederek birlikte bir gün geçirdiler ve götürdükleri hediyelerini arkadaşlarına verdiler. İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz “Kitaplar Köprüler Kurar” projesiyle de Zonguldak Çaycuma Saltukova İlkokulu’ndaki arkadaşları ile kitaplarını paylaştılar.
Öğrencilerimiz, “Hayali Gerçek Olsun, Senin de Katkın Olsun” sloganıyla başlattıkları projeyle yine Ağrı’da Bayramyazı Anaokulu ve Karşıyaka İlköğretim Okulu öğrencileri için yardım kampanyası düzenlediler. Kampanya sonunda toplanan tüm malzemeleri Ağrı’daki her bir öğrenci adına mektup yazıp kolileyerek gönderdiler. Böylece Sınav Koleji öğrencileri ile Ağrı Bayramyazı Anaokulu ve Karşıyaka İlköğretim Okulu öğrencileri kardeşlik köprüsünü kurdular.
Ankara Sınav Koleji Ortaokul öğrencilerimiz Eskişehir Mihalıççık Kavak Köyü Şehit Ali Usta İlkokulu’ndaki arkadaşları için yazıcı ve kırtasiye malzemesi yardımında bulundular.
Ankara Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerimiz Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Ortaokulunda bulunan engelli çocuklara 8 tane engelli sandalyesi ile zihinsel engelli çocuklar için eğitim materyali yardımında bulundular.
Hayvan barınaklarındaki can dostlarını da unutmayan Ankara Sınav Koleji Ortaokulu öğrencilerimiz, başlattıkları proje kapsamında Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Vakfı Gölbaşı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki hayvanlara yardım götürerek bakımlarını üstlendiler.
Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri Iowa State Üniversitesi’nde düzenlenen sosyal sorumluluk projesinde Alzheimer konusunu ele alarak “Onlar Unuttu Biz Hatırlıyoruz” adını verdiler. Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri hazırladıkları sosyal sorumluluk, yardım ve destek projesi ile ikinci kere Dünya Birinciliği ödülünü aldılar.

Sosyal sorumluluk projeleri öğrencilere ve eğitim kurumlarına neler kazandırıyor?
Sosyal sorumluluk, öğrencilere belki de hayatları boyunca hiç karşılaşmayacakları bir ortamda bulunmayı; kendilerine ait olmayan bir problemi çözmeyi ya da güçlerinin yetmeyeceğini düşündükleri evrensel bir soruna karşı birey olarak davranış sergileyebilmeyi öğretir. Öğretmenlerimizin mesleki bilgilerini aktarmalarının ötesinde diğer bireylere ve çevresine duyarlı, sosyal sorumluluk bilinciyle donanmış bireyler yetiştirmelerine olanak sağlar.

Sosyal sorumluluk projelerinde öğrenciler nasıl yer alıyor? Sosyal sorumluluk projelerinin öğrencilere etkileri neler?
Sınav Kolejinde öğrencilerimiz Sosyal Sorumluluk bilinci ile yetiştirildikleri için projelerimizde gönüllü olarak ve birbirleriyle yarışarak görev alıyorlar. Çalışmalarında aktif öğrenme ve proje tabanlı öğrenme yöntem, tekniklerini kullanıyor ve seviyeleri doğrultusunda bilimsel aşamaları gerçekleştiriyorlar. Öğretmenlerimiz proje sürecinde, öğrencilerimizi motive eden, öğrenmeye yönelik kaynakları temin ve ulaşmada yönlendirici bir konumdadır.
Sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerimiz başka okullardan veya ülkelerden akranları ile iletişim kurarak, farklı kültürleri tanır, onlarla Türkçe ve yabancı dillerde iletişim kurarlar. Sosyal sorumluluk projeleri ile Web teknolojilerini eğitim amacıyla kullanırlar ve katıldıkları projeler sayesinde öğrenmeye, derslere daha fazla motive olurlar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.