banner

Çocuk merkezli tasarım varsa, mutlu öğrenme var!
Anaokulu müfredatını ve tüm öğrenme süreçlerini “Çocuk Merkezli Tasarım” anlayışı ile oluşturduklarını belirten Kavram Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adem Durmuş, bu alnda yapılan çalışmaları artı eğitim’e anlattı. Durmuş, okul öncesi eğitim kurumu seçecek ebeveynlere şu tavsiyede bulundu: “Her çocuğun farklı olduğunu kabul etmek, bilgiyi doğrudan öğrenmekten çok, bilgiyi nasıl öğrenebileceğine dair gerekli becerileri kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye kapsamlı ve içeriği geniş öğrenme ve deneyim olanağı sunan okulları tercih etmek her zaman daha faydalı olacaktır.”


adem_durmusKavram Koleji olarak okul öncesi eğitimde nasıl bir eğitim modeli uyguluyorsunuz?

Kavram Koleji olarak; her çocuğun kendisine özgü yüksek bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Önemli olanın ise, çocukların doğal yatkınlıklarını, potansiyele dönüştürecek mutlu öğrenme deneyimi olduğunu biliyoruz.

İşte bu nedenle anaokulu müfredatımızı ve tüm öğrenme süreçlerini “Çocuk Merkezli Tasarım” anlayışı ile oluşturduk. Çünkü biz bugünün çocuklarını, modern çağın doğru temsilcisi olarak yetiştiren, öğrenmeyi onların gözünden yorumlayan bir tasarımla hareket ediyoruz.

 

MATEMATİK ve FEN GEMS PROGRAMI BİR ARADA!

Okul öncesinde oyun ile öğrenmenin önemi nedir ve nasıl uygulanmalıdır?

Başarının temel disiplinleri arasında yer alan fen ve matematiği bilimsel düşünme becerileriyle birleştiren GEMS, kaliteli ve esnek bir ders programıdır. Küçükler yaşlardan itibaren çocuklarımıza, matematik ve fen derslerini eğlenceli etkinliklerle sevdirerek, bilimsel odağı olan bir öğrenme deneyimi yaşatıyoruz.

Öğrencilerimizin ön planda olduğu GEMS etkinlikleri ile simetriyi uğur böcekleriyle kavrıyor, kamuflajı kelebeklerle keşfediyor, legoları kullanarak penguenlere evler tasarlıyoruz.

 

DAHA ÇOK İNGİLİZCE 

Okul öncesinde yabancı dil eğitimi hangi yaşta başlamalı ve hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Çocuklar, yetişkinlere oranla daha hızlı ve daha kalıcı öğrenme kabiliyetine sahiptir. Bu bilinçle hareket eden Kavramda, anaokulu eğitimini İngilizce merkezli planlıyor ve öğrencilerimizi daha etkin bir yabancı dil kullanımıyla buluşturuyoruz.

Yaş gruplarına yönelik somut verilerle oluşturduğumuz ders programlarımızı, 4 yaş grubunda haftada 12 saat, 5 yaş grubunda haftada 14 saat olmak üzere İngilizce dersi ile zenginleştiriyoruz. Oyun ve diyaloğu temel alan İngilizce eğitimimiz ile iletişimin devamlılığını sağlıyor, İngilizcenin çocukluğuna iniyoruz.
 

OYUN TEMELLİ DEĞERLENDİRME ve PORTFOLYO

Öğrencilerin gelişimini anlamanın yolu, düzenli ölçme - değerlendirme çalışmaları organize etmekten geçer. İşte bu sebeple Kavramda; okul psikoloğu, İngilizce öğretmeni ve sınıf öğretmeninin değerlendirme raporlarından oluşan verilerle hareket ediyoruz. Okulun hem aile hem öğrenciyle olan bağını güçlendiren oyun temelli değerlendirme çalışmalarımız ile her çocuğun gelişimini, tüm gelişim alanları hakkındaki somut verilerle yorumluyoruz.
Tüm bunlara ek olarak düzenlediğimiz Portfolyo Günleri ile öğrencilerimizin yıl boyunca yaptığı çalışmaları Gelişim Dosyasında bir araya getiriyor, onlara öz değerlendirme becerisi kazandırıyoruz. Çünkü başarıya ulaşmanın sırrı, hedeflerine ne kadar yakın olduğunu iyi bilmekte saklıdır.

 

HER ORTAM BİR İLHAM ATÖLYESİDİR!

Okul öncesinde öğrenme ortamları hangi niteliklere sahip olmalıdır?

Okul ortamı, sınıf ortamı ve iletişim ortamı öğrencilerin keyifle dahil olacağı bir yaşam alanı olmalıdır. Bu eğitim anlayışıyla hareket eden bambaşka bir Kavramda öğrencilerimizi; bilim, sanat, sağlık, uzay ve canlılar gibi ilham verici temalarla tanıştırıyoruz.

Gerçek ve kalıcı öğrenmeyi sağlayan etkinlikler ve eğitim materyalleriyle zenginleştirdiğimiz temalar kapsamında, öğrencilerimize, içinde bulunmaktan mutluluk duyacakları bir anaokulu ortamı sunuyoruz.

Anaokullarımızda eğitim alanlarını planlarken öğrenme köşelerine değil, iletişim çemberlerine yer verdik. Çünkü her bir çocuğun öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla kurduğu bağın, başarıda önemli bir role sahip olduğunu biliyoruz.
 

BAMBAŞKA EĞİTİM RUTİNLERİ

Merak Atölyeleri, Oyun ve İş Birliği Aktiviteleri, GEMS Etkinlikleri, Sorgulama ve Planlamaya Yönelik Sabah Toplantıları, Farklılıkları Geliştiren İletişim Çemberleri, Haftanın Sergisi gibi eğitim rutinleri ile öğrencilerimizin düşünme, sorgulama, planlama ve değerlendirme becerilerini geliştiriyoruz.


EBEVEYNLER OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINI 
SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Zaman zaman anne babalar okul seçiminde farkında olmadan pek çok var olan gerçek ve bilinçaltı faktör arasında karmaşaya düşebilirler. Burada anne babanın olabildiğince objektif şekilde cevaplaması gereken soru “Çocuğumun diğer çocuklara göre öne çıkan üstünlükleri ve eksikleri nelerdir?” olmalıdır. Anne babanın ne beklendiği şüphesiz ki çok önemlidir ancak en az bunun kadar önemli ve değerli diğer bir mesele ise; çocuğun ihtiyaçlarıdır. 

Okul tek başına bir binadan ibaret değildir. Okulu tanımlayan asıl değerler, okulun kendine özgü geliştirdiği eğitim modeli, programı ve eğitime bakış açısıdır. Her ne kadar tüm okullarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği eğitim programları uygulanıyor olsa da, programların uygulama şekilleri, öğrencilerin öğrenme süreçlerine katılımı, ödev verme politikaları, proje çalışmaları gibi süreçlerle ilgili okullardan mutlaka bilgi alınmalıdır. Ders işleme tekniklerinin nasıl olduğu, teknolojik aletleri eğitim içinde nasıl kullandığı, yaparak yaşayarak öğrenme, gözlem ve deney gibi yöntemleri kullanılıp kullanmadıkları, ezber mi yoksa yaparak yaşayarak kalıcı bir öğrenme mi hedefledikleri, ödevin verip verilmediği gibi sorularsa mutlaka sorulmalıdır. Her çocuğun farklı olduğunu kabul etmek, bilgiyi doğrudan öğrenmekten çok, bilgiyi nasıl öğrenebileceğine dair gerekli becerileri kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye kapsamlı ve içeriği geniş öğrenme ve deneyim olanağı sunan okulları tercih etmek ise her zaman daha faydalı olacaktır.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.