banner

BİL’de geleceğin girişimci gençleri yetişiyor
Erkan Özkan - BİL Koleji Ortaokul – Lise Eğitim Koordinatörü

erkan_ozkan_agustos_2022* BİL TALKS programımız ile öğrencilerimize geçmişinden getirdikleri başarı kültürüyle yaşıtlarına yol haritası oluşturarak tecrübelerini paylaşma olanağı sunuyoruz.
* Yeni eğitim öğretim yılında hayata geçireceğimiz, mesleklerinde uzmanların yer alacağı Kariyerime Dijital Dokunuş projesi ile öğrencilerimize kariyer planlamalarındaki mesleklerde kullanabilecekleri teknolojileri öğrenme deneyimi fırsatı sunacağız.
* İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisi, Kuluçka Merkezi iş birliğinde yürütülen BİL Young Leaders Genç Girişimcilik Programı kapsamında öğrencilerimizi geleceğin girişimcileri olarak yetiştiriyoruz.

Geleceğin mezunları hangi niteliklere sahip olmalıdır?
Günümüzde okul kavramını yeniden tanımlamamız gerekmektedir. 20. yüzyılda eğitim öğretim çalışmalarının yapıldığı yer olarak ifade edilen okulları, içinde bulunduğumuz yüzyılda öğrencilerin öğrenme alanlarının da ötesinde kendilerini ifade ettikleri, sosyalleştikleri ve hayallerini gerçekleştirdikleri alan olarak tanımlayabiliriz.
Geleceğin mezunları öncelikle 21. yüzyıl becerileri arasında da yer alan eleştirel düşünme/ problem çözme, yaratıcılık, iletişim ve iş birliği yeterliliklerine sahip olmalıdır. Diğer yandan öğrenme becerilerinin (bilişsel, algısal ve motor) üst düzeyde gelişmiş olması gerekir. Öğrenme becerilerinin akademik, sosyal, sanat ve spor alanlarında desteklenmesi önemlidir. Uyum (adaptasyon), merak, hayal gücü, eğitim ve meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları önemli kavramlardandır. Bilgiye erişebilme ve bilgiyi analiz edebilme, gelecekte öne çıkacak beceriler arasında yer almaktadır. Son yıllarda proje çalışmalarında kullanılan disiplinlerarası uygulamalar gelecekte disiplinlerarası öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenecektir. Dolayısıyla geleceğin mezunlarının farklı disiplinleri bütünleştirerek günlük yaşama uygun problem durumlarıyla öğretim sürecini gerçekleştirmeleri değerlidir.

BİL TALKS İLE GENÇLERE YOL HARİTASI ÇİZİLİYOR
Geleceğin eğitimine yönelik kurumlarınızda hangi uygulamalar hayata geçiriliyor?
Kurumlarımızda geleceğin mezunlarını yetiştirmenin bilinciyle başarı odaklarımızı anaokulundan liseye yeni öğrenme stratejileri ile tasarlıyoruz. Öğrencilerimizin gelecekte sahip olmaları gereken nitelikleri, edinmeleri gereken yetkinlikler ile birlikte ele alıyoruz. Bugüne kadar alanında uzman konuşmacıların katıldığı 140’dan fazla oturumda 3000’den fazla sahne performansının sergilediği, finali İstanbul Aydın Üniversitesinde gerçekleştirilen BİL TALKS programımız ile öğrencilerimize geçmişinden getirdikleri başarı kültürüyle yaşıtlarına yol haritası oluşturarak tecrübelerini paylaşma olanağı sunuyoruz.
2022-2023 eğitim öğretim yılında başarı odaklarımız arasında yer alacak kariyer bilinci ile; bulunduğu mekân ve zamanda en doğru kararları verebilen, bütüncül bakış açısı, inovasyon ve yenilenme becerileri olan, lider özellikleri gelişen, sosyal, duygusal ve kariyer gelişimini en yüksek seviyeye taşıyabilen, karakterini geliştiren bireyler olması için bütünsel gelişim rehberliği anlayışını benimsiyoruz. Son yıllarda yeni inovasyon alanı olarak ortaya çıkan geleceğin meslekleri ile ilgili öğrencilerimizde farkındalık oluşturmayı önemsiyoruz. Ülkemizde bu yıl ilk kez üniversite programları arasında yer alan Siber Güvenlik ile ilgili BİL AKADEMİ kapsamında yürüttüğümüz, lise öğrencilerimize yönelik geçtiğimiz eğitim öğretim yılında başlattığımız ve büyük ilgi gören Beyaz Şapkalı Hacker eğitimlerimize devam edeceğiz.

DİJİTAL DÜNYANIN KEŞİFLERİ PROJESİ
Teknolojik dönüşüm eğitimde nasıl hayat bulmaktadır? Teknolojik dönüşümün olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?
Teknoloji alanındaki gelişmeler, siber alan ve gerçek dünyanın iş birliği içinde kaliteli veri üretmesi ve yeni değerler, çözümler yaratmasını sağlayan Toplum 5.0 ile birlikte dijital dönüşümü hızlandırmaktadır. Dünyada oluşan yeni inovasyon alanlarını yakından takip ediyor, eğitim programlarımız ile entegrasyon çalışmalarını başarı odaklarımız arasında yer alan sürdürülebilirlik mottomuzla ele alıyoruz. Geleceğin trendi olacak teknolojilerini, öğrencilerimizin araştırmaları ve anlatımlarıyla Dijital Dünyanın Keşifleri projemizde tanıtıyoruz. İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) iş birliği ile düzenlediğimiz Mühendislik ve Teknoloji Kampında yer alan Enerji Üretimi ve Sürdürülebilir Enerji, Endüstri Devrimleri, Blokzincir, Metaverse, Savunma Sanayi Projeleri, İleri Uzay Araştırmaları sertifikalı eğitimleriyle öğrencilerimizin dijital becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Teknolojik dönüşümün mesleklerde kullanılma alanlarının faydalı olacak şekilde geliştirilebilmesi olumlu yanlarındadır. Yeni eğitim öğretim yılında hayata geçireceğimiz, mesleklerinde uzmanların yer alacağı Kariyerime Dijital Dokunuş projesi ile öğrencilerimize kariyer planlamalarındaki mesleklerde kullanabilecekleri teknolojileri öğrenme deneyimi fırsatı sunacağız. Teknoloji kullanımının güvenli, faydalı ve sınırlı olmasını önemsiyoruz. Öğrencilerimizin teknolojiyi bir amaç olarak değil araç olarak kullanımlarıyla ilgili farkındalık oluşturuyoruz.

ÖĞRENCİLERİMİZİ DÜNYA VATANDAŞI OLARAK YETİŞTİRİYORUZ
Geleceğin girişimci gençleri bugünden nasıl yetiştirilmelidir?
21. yüzyılda öğrencilerin ihtiyaç duyacağı beceriler arasında yer alan girişimcilik kavramının bugünden geleceğin ihtiyaçlarını öngörerek bir eğitim programı olarak tasarlanması gerekmektedir. Öncelikle iş fikirleri araştırmalarının farklı ülkelerde yürütülen çalışmalara yönelik yapılabilmesi için birden fazla yabancı dil yetkinliği önemlidir. Gençlerin yenilikçi ve yaratıcı düşünmelerini destekleyen beyin fırtınası, network toplantıları gibi rutinlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İnovatif düşünme sistematiği ve disiplinlerarası öğrenme yaklaşımlarıyla öğrencilerimizi dünya vatandaşı olarak yetiştiriyoruz.

Girişimcilik kültürü kurumlarınızda nasıl verilmektedir?
Kurumlarımızda okul kültürü ile birlikte girişimcilik kültürünün de oluşturulmasını önemsiyoruz. İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisi, Kuluçka Merkezi iş birliğinde yürütülen BİL Young Leaders Genç Girişimcilik Programı kapsamında öğrencilerimizi geleceğin girişimcileri olarak yetiştiriyoruz. Program kapsamında inovasyon, liderlik, etkili iletişim becerileri ve proje yönetim becerileri eğitimleri verilmekte Girişimcilik Fikir Yarışması düzenlenmektedir. Ülkemizde nitelikli çalışmalarıyla öne çıkan önemli sivil toplum kuruluşlarından Habitat Derneği ve Genç Başarı Eğitim Vakfı ile güçlü iş birliği projelerimiz bulunmaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.