banner

21. yüzyılda eğitim dünyası esnek, yaratıcı olmak zorunda
Değişen dünya koşullarına ve Türkiye’nin vizyonuna uygun bir eğitim rotası çizen Kavram’ın anaokulundan liseye inovatif bir eğitim anlayışı benimseyerek eğitim dünyasında öncü olma anlayışını devam ettirdiğini belirten Kavram Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hasan Çoroğlu, “Kavram’da eğitim, değerler birlikteliğiyle başlar. Attığımız her adımda bize yol gösteren başarı değerlerimiz, güven, tutku, disiplin, inovasyon, bilimsellik ve erdemdir. Cumhuriyet değerleri bugünümüze ve geleceğimize ışık tutmaya devam edecektir.” diye konuştu.

hasan_coroglu_ekim_2022Cumhuriyetin 99. Yılında eğitimde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mustafa Kemal Atatürk: “Eğitim ve öğretimde uygulanacak yöntem, bilgiyi insan için gereksiz bir süs, bir baskı aracı ya da bir uygarlık zevkinden çok, gerçek yaşamda başarıya ulaşmayı sağlayan, uygulanabilen, kullanılabilir bir aygıt haline getirmektir.” diyerek eğitimin ulaşması gereken ana noktayı belirtmiştir. Kavram Eğitim Kurumları, bir asırlık Cumhuriyet tarihinde yarım asırdır eğitime gönül bağlılığıyla yer almaktan gurur duymaktadır. Bugün gelinen noktada Türkiye’de eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasında ve kalitesinin arttırılmasında bir milyondan fazla mezunuyla ulusal bir eğitim markası olmamız bizleri onurlandırmaktadır. Değişen dünya koşullarına ve Türkiye’nin vizyonuna uygun bir eğitim rotası çizen Kavram, anaokulundan liseye inovatif bir eğitim anlayışı benimseyerek eğitim dünyasında öncü olma anlayışını devam ettirmektedir. 21. yüzyıl Türk eğitim sisteminde yer alan öğretmen ve öğrenciler her zamankinden daha esnek, yaratıcı olmak zorundadır. Bizi bekleyen süreç yeni imkânları sunduğu kadar problemlere de sahip ve son derece hızlı değişen bir dünyayı hedef alan eğitim anlayışını da beraberinde getirecektir. Bunlarla mücadele edebilmek için de işbirliği, dijital okuryazarlık, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerileri geliştirmek adına çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Toplumun gelişiminde eğitimin rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu çerçevede eğitimin toplumsal gelişmeye etkileri hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
İnsanoğlu varlığını sürdürdüğü sürece din, dil, ırk fark etmeksizin her toplum ilk önce bireylerine kaliteli ve sağlıklı bir eğitim vermek mecburiyetindedir. Aksi takdirde o toplumun esir ve mahkûm olması kaçınılmaz bir sondur. Mustafa Kemal ATATÜRK; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” diyerek eğitimin önemi vurgulamıştır. Eğitim, sadece toplumu geliştirmek ve ileri götürmekle değil, bireyin yaşamını daha olumlu, daha kaliteli olması bakımından da önemlidir. Eğitimli bir insanla eğitimsiz bir insanın hayata bakışı, olaylar hakkındaki yorum ve düşünceleri, yaşam standardı ve imkânları aynı değildir. Hiç kuşkusuzdur ki eğitimli, kültürel donanımlı bireylerden oluşan toplumlar güçlüdür. Eğitim, ekonominin gelişip ilerlemesinden tutun, demokratik toplum bilinci geliştirmeye, teknolojik gelişmelere olanak sağlamaya kadar hayatın her kulvarına katkı sağlar. Aynı zamanda toplumsal yaşamın ürünü olan kültürü yeni kuşaklara aktarır.

OKULLAR “ÖĞRENEN OKUL”A DÖNÜŞTÜRÜLMELİ
21. yüzyılda Türkiye’nin eğitiminde geleceğe dönük hedefleri neler olmalıdır? Bu yönde hangi alanlara öncelik verilmeli? Önerileriniz nelerdir?
Hemen her alanda yaşanan hızlı değişim ve gelişimin eğitimde aynı hızda gerçekleşip gerçekleşmediği öncelikle sorgulanmalıdır. Zaman ve mekân sınırı olmadan yaşam boyu öğrenmenin alışkanlık hâline getirilmesi gereken bir çağdayız. Sorgulanması gereken en önemli noktalardan biri de mevcut eğitim sisteminin yeni değerleri kazandıracak alt yapıya sahip olup olmadığıdır.
Eğitim sistemimizin alt yapısı, evrensel düşünebilen, her türlü bilgiyi sürekli sorgulayan, sorunlara çözüm üreten, kendini sürekli yenileyip geliştirilebilen bireyler yetiştirme hedefleri doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır. Hedefe hızlı ulaşabilmenin önemli temel taşları olarak da bu yapıyı etkin şekilde uygulayacak olan öğretmenler yetiştirilmeli ve okullar “öğrenen okul” konseptine dönüştürülmelidir. 

Kurumunuzda öne çıkan ilkeler nelerdir? Bu çerçevede Cumhuriyetin değerleri gelecek nesillere nasıl aktarılıyor?
Kavram Eğitim Kurumları olarak çıktığımız yolda, “En iyi okul, her öğrencisini başarıya götüren okuldur.” bakış açısını benimsedik. Bu yüzden Kavram’da eğitim, değerler birlikteliğiyle başlar. Attığımız her adımda bize yol gösteren başarı değerlerimiz, güven, tutku, disiplin, inovasyon, bilimsellik ve erdemdir. Ve her başarının altında yatan temel ilkelerimiz, Ulu Önder Atatürk’ün ilkelerine bağlılıkla yürüttüğümüz gelecek nesillere aydınlık getirmeyi hedefleyen çalışmalarımız olacaktır. Cumhuriyet değerleri bugünümüze ve geleceğimize ışık tutmaya devam edecektir.

Cumhuriyetin eğitimde en önem verdiği alan öğretmenler oldu. Dünden bugüne öğretmen kimliği nasıl bir değişime uğradı? Bugün öğretmenlerin geldiği noktayı ve Geleceğin Türkiye’sinin oluşumundaki rollerini nasıl değerlendirirsiniz?
İnsan, bilmenin gücüyle doğaya hâkim olmuş ve bu sayede hayata karşı duruş sergileyebilen bir varlıktır. Öğrenilen her bilgi diğer bilgi için yeni kapılar açmaktadır. Bu yüzden öğrenim ve öğrenme iç güdüsü hiçbir zaman durmayacak bir dürtüdür. Öğretmenlik mesleği de her toplumun geçmişinde köklü bir yere sahiptir. Belli meslek tarihleri insanlık tarihi kadar eskidir diyebiliriz. Meslekler, değişen toplumsal hayata bağlı olarak algı, itibar, misyon açısından gelişir veya başkalaşır. Dünden bugüne baktığımızda yaşadığımız çağ evrimleşmekte, müfredat sistemi yeni nesil ile şekil almakta ve eğitim kavramından beklentiler gittikçe farklılaşmaktadır. Değişen dünya ile eğitim, okulların ve öğretmenlerin de rollerini değiştiriyor. Öğretmenlerin özellikle daha esnek öğretme becerilerine, eğitimi oyunlaştırmaya ve geleceği öngörmek için verilerle donanmış ön görülere sahip olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kısacası hızlı teknolojik değişimler, bireyselleşmenin artması, eğitim modellerindeki artan çeşitlilik, sınırları zorlayan sosyal ve eğitimsel veriler öğretmen rolünü çok daha dinamik, yaratıcı ve yüksek potansiyelli bir noktaya taşımıştır.
Öğretmenler bilgi aktaran olmaktan çıkıp bilgiye erişim rehberi, mentor, analiz etme ve problem çözme becerileri kazandırır hale gelen yeni nesil öğretmenler olmalıdırlar.

KALİTELİ EĞİTİM KÖKLÜ BİR DENEYİM İLE MÜMKÜNDÜR
2023’te Cumhuriyetin 100. Yılı kutlanacak. Kurum olarak 2023’e yönelik planlarınız neler olacak?

Kavram Eğitim Kurumlarının ülkemizin en başarılı eğitim kurumu olmasını sağlamak temel motivasyonumdur. Değerli meslektaşlarımızın profesyonel gelişimlerine daha fazla imkân sağlamak, çocuklarımızın sınav başarı süreçlerini yaşam boyu öğrenme felsefesine dönüştürecek eğitim planlamalarına imza atmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Yarım asırlık deneyimini dönemin ihtiyaçları ile harmanlayan Kavram Eğitim Kurumlarının Türkiye’de öncelikli tercih edilen eğitim kurumlarından biri olarak başarı yolculuğuna devam etmesi ve geleceğimizin mimarı çocuklarımızın vatanını milletini seven, kültürel değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmeleri için var gücümüzle emin adımlarla ilerleyeceğiz.
Kaliteli eğitim köklü bir deneyim ile mümkündür. Kitlesel başarıda bir numara olan Kavram Kolej ve Kavram Kurs merkezlerimizde, eğitim sistemimizin akademik kurgusunu çocuklarımızın sınav başarısını üst noktalara taşımak felsefesi ile çağın ihtiyaçlarına uygun olarak dizayn ediyoruz.Tarafsızlığı ilke edinen ve bizimle aynı eğitim tutkusunu paylaşan öğretmenlerimiz ile hedeflerine ulaşmak isteyen ülkemizin dört bir yanındaki yüz binlerce öğrencinin başarı hikâyesinde yer almanın haklı gururunu yaşamaktayız.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.