banner

BİL’de çevre ve iklime duyarlı sürdürülebilir projeler hayata geçiriliyor
Erkan Özkan - BİL Eğitim Kurumları Ortaokul - Lise Eğitim Koordinatörü 

erkan_ozkan“2022-2023 eğitim öğretim yılında; BİL Koleji kampüslerimiz için mottomozu “BİL’de Başarı Odağı: Sürdürülebilirlik”, BİL Kurs şubelerimiz için ise “BİL’de Sürdürülebilir Başarı Motivasyonu” olarak belirledik. Çevre ve iklim alanında ulusal, uluslararası proje ve çalışmaları hayata geçirdik.”

Bil Eğitim Kurumları olarak çevre ve iklim konularına yönelik hangi yaklaşımları benimsiyorsunuz?
Günümüzde dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklar, Birleşmiş Milletler (BM)’nin 193 üye ülkesinin oybirliğiyle yürürlüğe giren “2030 Sürdürülebilir Kalkınma” gündeminin güçlendirilmesi ve desteklenmesine duyulan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Ülkemizin 2015 yılında dahil olduğu “BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” ile yoksulluğun son erdirilmesi, çevrenin korunması, iklim krizine karşı önlem alınması, refahın adil paylaşımı ve barış hedeflenmektedir. Tüm insanların ortak ana sorunlarına çözümü amaçlayan temiz su ve sanitasyon, erişebilir ve temiz enerji, iklim eylemi, sudaki yaşam, karasal yaşam kalkınma hedeflerini önemsiyor, çevre ve iklim konularını kapsamında kurumlarımızda yürüttüğümüz ulusal ve uluslararası çalışmalarda yaklaşım olarak benimsiyoruz.
Avrupa Birliği (AB) tarafından 2019 yılında açıklanan “Avrupa Yeşil Mutabakatı”nda 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefi belirtilmiştir. Aynı zamanda sanayi dönüşümü gerektiren yeni bir büyüme stratejisi benimseneceği ve tüm politikaların iklim değişikliği ekseninde yeniden şekillendireceği açıklanmıştır. Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamındaki ilgili eylemler, enerji, ulaşım, sanayi, finans, inşaat, tarım dahil AB ekonomisini yeniden şekillendirecek ve her geçen yıl ivme kazanacak bir dönüşümün temellerini teşkil etmektedir.
Çevre kirliliği, iklim değişikliği, çölleşme, ormansızlaşma, biyolojik çeşitlilik kaybı, kuraklık ve sel gibi çevre problemleri, her geçen gün insan yaşamını ve kalkınma sürecini daha belirgin bir şekilde etkilemektedir. Yüksek sera gazı emisyonlarının da etkisiyle hızlanan iklim değişikliğinin doğal afetlerin artmasına neden olduğu ve insanlık için ciddi bir tehdit oluşturduğu görülmektedir. Özellikle coğrafi konumu itibarıyla iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler arasında yer alan ülkemizde artan sıcak hava dalgaları, ani yağışlar, sel ve kuraklık felaketleri ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin gelişmekte olan ülke konumuna paralel şekilde, emisyon azaltımı ve iklim değişikliğine uyum çabaları sürmektedir.

BİL’DE BAŞARI ODAĞI: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Çevre ve iklim alanlarında uygulanan projeler ve yürüttüğünüz çalışmalar ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
2022-2023 eğitim öğretim yılında; BİL Koleji kampüslerimiz için mottomozu “BİL’de Başarı Odağı: Sürdürülebilirlik”, BİL Kurs şubelerimiz için ise “BİL’de Sürdürülebilir Başarı Motivasyonu” olarak belirledik. Çevre ve iklim alanında ulusal, uluslararası proje ve çalışmaları hayata geçirdik.
İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde, BİL Eğitim Kurumları ana sponsorluğunda, 1.000’den fazla eğitimcinin katılımıyla gerçekleşen ve eğitimde yenilikçi yaklaşımların yer aldığı 8. Eğitimde Değişim Konferansında ülkemizde ilk defa “Eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” paneli düzenlendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen TOBB Projektör 2022 Liseli Girişimcilik Yarışmasında, lise öğrencilerimizin yer aldığı “Şehirdeki Çiftçim” projesi finalist olmuştur. 5. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışmasında “Sürdürülebilir Çevre ve Ekoloji” kategorisinde, öğrenci ve öğretmenimizin yer aldığı Tarımsal Atıklardan Kağıt Yapılır Mı? projesi birincilik derecesi elde etmiştir. Eğitimde sürdürülebilir kalkınma için uygulama araçlarını güçlendirmek ve küresel ortaklığın önemine dikkat çekmek amacıyla BİL Koleji ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliği ile öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilere yönelik Eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi (Sustainable Development Summit in Education) “Geleceğimiz için Buluşuyoruz” sloganıyla düzenlendi. Zirve kapsamında İngiltere’den yabancı konuşmacıların yer aldığı çevrim içi seminer, İstanbul Aydın Üniversitesinde yüz yüze panel gerçekleştirildi.
17-19 Mart 2023 tarihlerinde Kuşadası’nda 4.sü düzenlenecek BİL College Model United Nations Conference (BİLMUN), “BM 2030 Sürdürülebilir Hedeflerine Dayalı Yaşam Kalitesi” temasıyla düzenlenecek. Romanya’dan okul iş birliği ile hazırlanan ve 9, 10. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı “Chasing Carbon Footprints” eTwinning projesi 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde hayata geçecek.

Millî Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile Çevre Dostu Okul Projesi başlattı. MEB, bakanlıklar ve okullar arasında nasıl bir koordinasyon kurulmalıdır?
Ülkemizde öğrencilere temel eğitim seviyesindeyken çevre bilincini, sürdürülebilir kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermek ve uygulatmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen Çevre Dostu 1000 Okul Projesini destekliyoruz. Proje kapsamında okullarda enerji tüketiminin azaltılması, yenilenebilir enerji ve su tasarrufu sağlanması, öğrencilerin geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalıkların artırılmasına yönelik su, enerji, geri dönüşüm ve sıfır atık, eğitim temalarında uygulamalar yapılmaktadır.
Millî Eğitim Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar iş birliğinde, devlet ve özel okullara yönelik ulusal projeler yürütülmesi gerekmektedir. Çevre ve iklim alanlarında başarılı projeleri hayata geçiren devlet ve özel okullara yönelik geliştirilecek “Yeşil Okul” kriterleri ile örnek uygulamalar yaygınlaştırılmalıdır. Bölge, il ve ilçe düzeyinde düzenlenecek zirve, sempozyum, konferans vb. etkinlikler ile öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerde farkındalık artırılmalıdır.

TOPLUMSAL FAYDA ÖN PLANDA OLMALI!
Çevreci ve yeşil bir okul iklimi için hangi kıstaslar göz önünde bulundurulmalıdır? Gözlemlerinize dayanarak, öğrencilerin çevre ve iklim değişikliğine karşı duyarlılıkları ve artırılmasına yönelik yürütülebilecek çalışmalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Çevreci ve yeşil okul iklimi için öncelikle topluma fayda kıstası göz önünde bulundurulmalıdır. Çevre ve iklim alanlarında yürütülen projeler ile elde edilen sonuçlar incelenmeli ve kısa, orta, uzun vadede planlamalar yapılmalıdır. Özellikle hayata geçen projelerle oluşturulan çevreci ve yeşil okul ikliminin yaygınlaştırılması için ulusal ve uluslararası kurumlar ile iş birliği kıstası da ele alınmalıdır.
Öğrencilerin çevre ve iklim değişikliğine karşı duyarlılıkları, ilgi alanlarında yer alacak çalışmalar ile artırılabilir. Örneğin, çevre kirliliği ve iklim değişikliğine dikkat çeken animasyon, oyun, film, tiyatro, proje yarışmaları. Kurumlarımızda eğitim öğretim programımızda yer alan Sürdürülebilir Yaşam Becerileri çalışmaları kapsamında öğrencilerimize yönelik Sürdürülebilir Yaşam İçin Tiyatro ile tiyatro oyunları, öğretmenler için drama eğitimleri, İhtiyaç Haritası sosyal sorumluluk projesi yürütülmektedir.

4. BİLMUN KONFERANSI KUŞADASI’NDA DÜZENLENECEK
17-19 Mart 2023 tarihlerinde Kuşadası’nda 4.sü düzenlenecek BİL College Model United Nations Conference (BİLMUN), “BM 2030 Sürdürülebilir Hedeflerine Dayalı Yaşam Kalitesi” temasıyla düzenlenecek. Romanya’dan okul iş birliği ile hazırlanan ve 9, 10. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı “Chasing Carbon Footprints” eTwinning projesi 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde hayata geçecek.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.