banner

Depremde ölen öğretmenlerin ismi okullarda yaşatılıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2011 yılında Van'da meydana gelen depremin ardından, eğitime yönelik çalışmalarını sürdürerek, bugüne kadar 3 bin 348 dersliği Van'a kazandırdı. Bakanlık, depremde hayatını yitiren öğretmenlerden 38'inin ismini ise okullarda yaşatıyor.

Van'da 2011 yılında meydana gelen deprem, ilde pekçok alanın yanı sıra eğitim alanında da sıkıntılara neden oldu. Acı olayın ardından kolları sıvayan bakanlık, ilde eğitimin en iyi şekilde yürütülmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 75 eğitimci depremde hayatını kaybetti. Bakanlık, hayatını yitiren öğretmenlerin isimlerinin okullarda yaşatılması için, 38 öğretmenin ismini çeşitli okullara verdi. Diğer öğretmenlerin isimleri de bundan sonra yapılacak okullara öncelikli olarak verilmesi yönünde talimat verildi. Depremden sonra ayrıca bazı öğretmenlerin isimleri de Van-Şişli Öğretmenevindeki odalara verildi. 

Bakanlıkça, vefat eden öğretmenlerin ailelerine, yaralı öğretmenlere tazminat ödendi. Ayrıca MEB, depremde yaralanan öğretmenlere tayin hakkı da verdi.

Okullar güçlendiriliyor

Deprem sonucunda 66 okuldan bin 15 derslik, 2 bin 873 yatak kapasiteli 11 ortaöğretim pansiyonu ve 140 lojman binası ağır hasar görerek, kullanılamaz hale geldi.

Yaşanan acı olayın ardından bugüne kadar Van'a 3 bin 348 derslik kazandırılırken, 663 lojman, 2 bin 656 kapasiteli pansiyon binası, 2 öğretmenevi ve 7 spor salonunun yapımları tamamlandı.

Ayrıca mevcut binalardan 30 okul binası güçlendirildi, 9 okul binasının da güçlendirme çalışmaları devam ediyor. 5 okul binası için ise güçlendirme projesi hazırlatılıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.