banner

YGS'ye hazırlanan gençler coğrafyada iyi fizikte kötü
TÜBİTAK desteğiyle Bilkent Cyberpark'ta geliştirilen Sınav Uzmanı yazılımını kullanan 8 binden fazla öğrenicinin durumunu ortaya koyan verilere göre YGS’ye hazırlanan öğrenciler en çok coğrafya dersine en az fizik dersine hazır olduğunu gösteriyor. Sonuçlar ÖSYM istatistikleri ile de paralellik gösteriyor.
ygsYükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) hazırlanan öğrenciler için TÜBİTAK desteğiyle Bilkent Cyberpark'ta geliştirilen Sınav Uzmanı yazılımını kullanan 8 binden fazla öğrenicinin durumunu ortaya koyan veriler yayınlandı.
Sınav Uzmanı kurucusu Can Gürses, sınavlara entegre edilebilen genel bir platform olan Sınav Uzmanı uygulamasının geçen yılının sonunda yayınladıkları son versiyona büyük bir ilgi olduğunu söyledi. Apple ve Google uygulama mağazaları üzerinden indirilebilen uygulamaya yeni versiyon ile birlikte www.sinavuzmani.net internet adresi üzerinden de erişebildiğini kaydeden Gürses, öğrencilerin bu sayede uygulamayı hem akıllı telefonları hem de bilgisayarları üzerinden kullanabildiğini belirtti.
Kullanıcılarının, sınav hazırlıkları esnasında önce hangi bilgi düzeyinde olduğunu bulan ve sonrasında bilgi seviyelerini adım adım yükselten sınav uzmanı, YGS’ye iki aydan daha kısa bir süre kala öğrencilerin durumunu ortaya koyan verilerini de paylaştı.
Verilere göre 31 Ocak itibariyle YGS’ye hazırlanan adaylar sırasıyla coğrafya konularının yüzde 33’üne, Türkçenin yüzde 27’sine, tarihin yüzde 26’sına, biyolojinin yüzde 24’üne, geometrinin yüzde 22’sine, matematik konularının yüzde 19’una ve fizik konularının yüzde 13’üne hâkim.
Derslere göre başlangıç sevilerine bakıldığında ise fizikte adayların yüzde 53’ü, matematikte %52’si, geometride yüzde 40’ı, Türkçede yüzde 34’ü, biyolojide yüzde 32’si, tarihte yüzde 27’si ve coğrafyada yüzde 22’si başlangıç seviyesinde bulunuyor.

Sonuçlar, ÖSYM istatistikleri ile paralellik gösteriyor
Sonuçlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2015 yılı istatistikleri ile de paralellik gösteriyor. Sınav Uzmanı uygulamasından elde edilen verilerin genel ortalamalarına bakıldığında, adayların sırasıyla sosyal bilimler konularının %30’unda, Türkçe konularının %27’sinde, temel matematik konularının %19’unda, fen bilimleri konularının ise %18’inde yeterli düzeyde bilgi sahibi olduğu görülüyor.

ÖSYM’nin 2015 yılı istatistiklerinde ise sınava katılan adayların doğru cevap ortalamaları Türkçede yüzde 39,5, sosyal bilimlerde yüzde 26,75, fen bilimlerinde yüzde 9,75 ve temel matematikte yüzde 13 seviyesinde bulunuyor.
Sonuçlar ile ilgili değerlendirmede bulunan Sınav Uzmanı Kurucusu Can Gürses, şunları söyledi:
“Sınav Uzmanı istatistikleri ve ÖSYM istatistiklerini doğrudan birbiriyle kıyaslamak doğru olmayacaktır. Sınav Uzmanı istatistikleri; adayların sınava girmek için konularda yeterli seviyede olup olmadıklarını gösteren konu yüzdesini, ÖSYM istatistikleri ise adayların sınavdaki doğru cevap yüzdesini vermektedir. Ancak iki istatistik birbiriyle tutarlı olarak görülmektedir. Sınav Uzmanı uygulamasını kullanan adayların yeterli seviyede olduğu konu yüzdelerinin, sınavda bu konularla ilgili verilebilecek doğruluk oranı ile paralelik gösterdiği görülmektedir.” dedi.
Bu karşılaştırmadan, sınavda çıkacak sorularda önemli bir değişiklik olmadığı takdirde öğrencilerin 2016’daki başarı durumunun 2015’den gözle görülür bir farkı olmayacağını belirten Gürses, 140’tan 150’ye artan taban puan nedeniyle özellikle ön lisansı tercih eden öğrenciler için rekabetin yoğun geçeceği bir sınav yılı olacağını söyleyebiliriz. Bu yıl da genel olarak öğrencilerin sınavda başta Türkçe, coğrafya ve tarih olmak üzere sosyal bilimler derslerinde daha başarılı olmasını bekliyoruz. Beklentimiz bu derslerde adayların yüzde 30 seviyelerinde başarı göstermesi yönünde. Başarının en az olacağı dersler ise fizik ve matematik olarak görünüyor. Bu derslerdeki doğru cevap oranın ise yüzde 15 seviyelerinde olacağını tahmin ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.