banner

Milletvekilliği için istifa eden öğretmene soruşturma
Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, CHP’den milletvekili aday adayı olacağını yarıyıl tatili öncesi okul yönetimine yazılı olarak bildiren tatilin ardından da istifa dilekçesini veren öğretmen Ömür Yolcu hakkında, basına izinsiz demeç verdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

DHA- Ortaca Yunus Emre Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Ömür Yolcu, geçen 20 Ocak’ta dilekçe verip, sömestr tatilinin ardından CHP’den milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden istifa edeceğini bildirdi. Sömestr, tatilinde CHP’nin Muğla’daki ilçe teşkilatlarını gezen Yolcu, milletvekilli aday adaylığını duyurdu. Bunun üzerine Yolcu hakkında Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izinsiz olarak basına demeç verdiği gerekçesiyle idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 7 gün içinde ifadesinin istenmesinin şaşkınlığını yaşayan Yolcu, dün okulların açılmasıyla okul yönetimine dilekçesini verip, görevinden istifa etti.

Hakkında soruşturma başlatılmasına anlam veremediğini belirten Yolcu şöyle konuştu:

"Okullar tatil olmadan önce bir dilekçe vererek konumumu belirttim. Öğrencilerin mağdur olmaması için buna göre program hazırlanmasını için gerekli bilgiyi verdim. Buna rağmen hakkımda soruşturma başlattılar. Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olacağımı kamuoyu ve partililerle paylaştım. Basına açıklama yaptığım doğrudur. Zaten 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağımı ilk dilekçemde de belirtmiştim. Yaptığım siyaseten ve Yüksek Seçim Kurulu’nun yasalarına uygun olarak yapılan prosedüre uygun bir iştir. Kamu çalışanlarının basına demeç vermesi yasak. Ancak, yaptığım açıklamada kamu çalışanı olduğum zaman değil. Okulların tatil olduğu, resmi izinli olduğum dönemde yapılmıştır. Bu nedenle hakkımdaki soruşturma kanunen uygun değildir."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.