banner

Sınav Side to Side programı ile okul öncesinde fark yaratıyor
MEB programı ile Sınav Eğitim Kurumları Anaokulları için özel olarak hazırlanan “Side to Side” İngilizce Anaokulu programını birlikte uyguladıklarını belirten Sınav Eğitim Kurumları Anaokulları Koordinatörü Melda Akalın Gence, okul öncesi eğitimin önemi ve kurumun bu alandaki farklılıklarını konuştuk.

sinav_okul_oncesiSınav Eğitim Kurumları okul öncesi eğitimde hangi yöntemleri uyguluyor?
Kurumumuz, ülkemizde pek çok ilde faaliyet gösteren anaokullarında 4, 5 ve 6 yaş öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış okul öncesi eğitimi programının zenginleştirilmiş ve özelleştirilmiş Türkçe müfredatı ile birlikte sadece Sınav Eğitim Kurumları Anaokulları için özel olarak hazırlanmış “Side to Side” adını verdiğimiz İngilizce Anaokulu programını ortak uygulamaktadır. Bu iki programın ortak uygulanabilmesi için gereken eğitim süreci, lisansları okul öncesi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği olan, özenle seçilmiş titiz bir hizmet içi eğitim programına tabii tutulmuş öğretmenlerimizce yürütülmektedir. Öğrencinin kurumumuzda olduğu her an iki öğretmeni de yanında olmakta ve yapılandırılmış Türkçe ve İngilizce programları beraber uygulamaktadır.
AKADEMİK VE SOSYAL BAŞARI BİR ARADA
Okul öncesinde sınıf dışı etkinliklerin önemi nedir? Uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Anaokullarımızda eğitim alan öğrencilerin, sosyal ve fiziksel becerilerini arttırmaya yönelik sınıf dışı etkinlik veya branş dersleri dediğimiz eğitim saatleri; müzik, resim, seramik, dans, bale, jimnastik, yüzme, buz pateni, satranç, drama ve astronomi gibi pek çok alanda planlanmıştır.
Okul öncesi eğitim programlarının temel taşları olan ilgili derslerin, öğrenciye sanatsal, fiziksel ve bilişsel katkıları göz ardı edilemez. Sanat, kültür ve spor alanlarında programlanan etkinliklerin başarı ile gerçekleşebilmesi için en önemli faktörler; alanında donanımlı öğretmenler ve öğrencilerimizin güvenliği için profesyonelce dizayn edilmiş hijyenik alanlardır.
Öğrencilerimizin okul öncesi eğitimleri süresince tüm sanatsal, fiziksel ve kültürel etkinliklere katılımı zorunludur. Anaokulunda etkinlikleri tanımış ve denemiş olan öğrencimizin, ilkokulda uygulanan After-School programımızda ilgisi ve becerisi doğrultusunda çok daha sağlıklı seçim yapmasını ve akademik gelişimi ile birlikte sosyal alanda da başarılı olmasını planlıyoruz.

melda_akalin_genceÖĞRENME YETİSİ 3-10 YAŞLARI ARASINDA EN ÜST DÜZEYE ÇIKAR
Okul öncesi eğitim neden önemlidir? Okul öncesi eğitime en uygun başlama yaşı kaçtır?
Biraz biyolojiden bahsedelim. Her bebek duyma, düşünme, görme, konuşma, hareket etme gibi yaşamsal beyin fonksiyonlarından sorumlu yaklaşık 100 milyar sinir hücresi(nöron) ile doğar.
Hayatın ilerleyen dönemlerinde ise bu doğuştan gelen 100 milyar sinir hücresinin yerine yenileri üretilememektedir. Sinir hücreleri (nöronlar) “sinaps” adı verilen küçük boşluklarla birbirine bağlanırlar. Bu nöronların bir kısmı doğumdan önce kalp atışı, soluk alıp verme fonksiyonları gibi işleri yapmak için birbirleriyle bağlanırlar. Diğerleri ise bağlanmayı beklerler. Bu bağlanmalar dışarıdan gelen sinyallerle olur. Doğumdan sonraki 8 ay boyunca da sinir hücreleri arasında yaklaşık 1000 trilyon sinaps oluşmuş olur. Beyin hücreleri arasındaki bağlantı sayısı, bebeğin içinde bulunduğu ortam koşulları ve çevreden aldığı uyarılara bağlı olarak % 25 oranında artabilir veya azalabilir.
Beyinde işletilen ve kullanılan bağlantılar kuvvetlenirken kullanılmayanlar küçülür. Bu nedenle bebek ve küçük çocuklarla ilgilenen her kişi onların beyin gelişiminde kalıcı etki bırakır. Bu etkenlerden dolayı 1-3 yaş arası dönem oldukça önemlidir.
Bu dönemde çocuk sosyal kişiliğini kazanır, her şeyi taklit eder, bu süreç aynı zamanda kişiliğinin geliştiği, ileriki yaşamını etkileyecek sosyal terbiyeyi edineceği, yaşamdaki doğru ve yanlışların öğretilmeye başlandığı dönemdir. Öğrenme yetisi 3-10 yaşları arasında en üst düzeye çıkar.
Bu süreçte çevresi, sosyoekonomik düzeyi ve beslenmesi önemlidir. Ünlü psikolog Paul Bloom’ un yaptığı araştırmalara göre 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmelerin %50’si dört yaşına, %30’u dört yaşından sekiz yaşına, %20’si ise sekiz yaşından onyedi yaşına kadar oluşmaktadır. Peki bağlantı sayısını nasıl artırabiliriz?
Ancak yüksek veri (data) girişi ile artırabiliriz. Peki veri girişi nasıl olur? Aynı bilgisayar verilerini girme mantığı gibi görsel, işitsel ve duygusal deneyimlerin çeşit ve fazlalığı ile gerçekleşir.
İşte, iyi bir okul öncesi eğitim çocuğa bu avantajı sağlar ve çok çok önemlidir.
Dünyada özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde, 24 ayını tamamlayan çocuklar okul öncesi eğitime başlamakta ve çocuğun sosyalleşmesi için yaşıtlarının bulunduğu düzenlenmiş uygun ortamlarda, sosyalleşmeye adım atması önerilmekte ve özendirilmektedir. Dünyadaki genel uygulama, 36 ay sonrasında okul öncesi eğitime yarım gün dahi olsa başlanmasıdır ve bu uygulama günümüzde pediatristler ve pedagoglar tarafından da önerilmektedir. Ülkemiz biraz geriden gidiyor olsa da son yıllarda okul öncesi alanda çok önemli gelişmelere imza atılmıştır.
Kurumumuz pek çok konuda öncülük yaptığı gibi 36 ayını bitirmiş çocuklarımıza, özenle hazırlanmış eğitim kurumlarımızda okul öncesi eğitimi hizmeti vermektedir.

sinav_okul_oncesi_1MUTLU ÇOCUK KAVRAMI
Okul öncesi eğitimde son dönemde öne çıkan yaklaşımlar ve bu konuda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Bir önceki soruda konuya biraz giriş yapmış bulunuyoruz. Bence en önemli yaklaşım çocuğun erken yaşta evde bakım koşullarının yüksek veri girişine müsait olmaması nedeniyle iyi bir okul öncesi kuruma devam etmesi planının yapılmasıdır. İyi bir okul öncesi eğitimin birinci şartı; çocuğun alışma döneminden sonra mutlulukla devam ettiği, kendini güvende hissettiği ve arkadaş edindiği ortamdır.
Son yıllarda başarısından sürekli bahsedilen ve özenilen Finlandiya eğitim sisteminin arkasındaki itme kuvveti “Mutlu Çocuk” kavramıdır. Tüm dünyanın takdir ettiği bu Kuzey Avrupa ülkesi “Öğrenci önce eğitim kurumunda mutlu olmalıdır, mutlu çocuk kolay ve hızlı öğrenir” kuralı üzerinde çalışmaktadır. Çok zor görünmüyor değil mi?
İLK DİL OLARAK İNGİLİZCEYİ HEDEF ALIYORUZ
Okul öncesinde yabancı dil eğitim politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Okul öncesinde yabancı dil eğitiminin ağırlığı ne olmalıdır? Yabancı dil konusunda öğretmenlerinizi nasıl seçiyorsunuz?
Öncelikle ben size bir soru sorayım: Neden bir dili size, bana yani yetişkinlere konuşarak öğretemiyoruz? Sebebi beynimizle ilgilidir. Dilin kritik bir öğrenme süreci vardır, daha doğrusu edinme süreci. Biraz daha açıklarsak 0-10 yaşta dil, konuşarak ve ortamdaki toplam veri girdisini yani saatini artırarak edinilir, 10 yaşından sonra ise öğrenilir. Yedi yaşına kadar dil ediniminin çok hızlı olmasıyla beraber sonrasında sistematik bir düşüş yaşanır. Aşağıdaki grafikte çok net görülebilir, hiçbir bilim insanı bu grafiğe itiraz etmiyor sadece hızın neden yaşın ilerlemesi ile birlikte bu kadar düştüğünü anlamaya çalışıyor.

Bu kritik dönemde ne oluyor? Bebekler ve çocuklar bizi dikkatlice dinliyor ve dinledikçe beyinleri
İstatistik tutuyor yani birincil öğrenme başlıyor.
Kurumumuz bu öğrenme modelini çok iyi biliyor ve yıllardır büyük bir başarı ile ilk dilleri olan İngilizce ediniminde kullanıyor. Burada özellikle ilk dil olarak İngilizceyi hedef alıyoruz çünkü İngilizce artık sadece İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada gibi ülkelerin ana dili değil, internetin de dili ve gezegenimizin geleceği internet üzerinden planlanıyor.
Anaokulumuz ve ilkokulumuzda eğitim saatlerinin %60 İngilizce % 40 Türkçe planlanması, bizi ilkokul dördüncü sınıfı bitiren öğrencilerimizin, yaşlarına uygun tüm iletişimi İngilizce olarak sağlayabilmeleri hedefine ulaştırdı.
Yabancı dilde öğretmen seçimimize ilk sorunuzda değinmiştik ancak detaylandıracak olursak, tüm öğretmenlerimiz gibi İngilizce öğretmenlerimizin de ülkemizin seçkin üniversitelerinde İngilizce öğretmenliği lisansını tamamlamış, formasyonunu almış, İnsan Kaynakları birimimizce oluşturulmuş olan kurulca seçilmiş ve titiz bir hizmet içi eğitim programına tabii tutulmuş olduğunu görürüz. İngilizce öğretmenlerimiz sözleşmeleri gereği, kampüslerimiz içinde bulundukları saatlerde sadece İngilizce konuşmak durumundadırlar. İlköğretimde ana dili İngilizce olan native öğretmenlerimiz de programlarımıza katılmaktadır. Öğrencilerimiz okulda oldukları her an, iki dili birlikte duyarak ve konuşarak, bu alandaki becerileri artırmaktadır. Ayrıca öğrencilerimize ilkokul üçüncü sınıftan itibaren, ikinci yabancı dilleri olacak Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca seçenekleri sunulmaktadır.

sinav_okul_oncesi_2Okul öncesi eğitim konularında üniversitelerle iş birlikleriniz var mı? Varsa nasıl bir ortak çalışma yürütüyorsunuz?
Kurumumuzda çok değerli akademisyenler ile çalışmaktayız. Ortak çalıştığımız akademisyenler, sektörümüzü ilgilendiren alanlarda dünyadaki gelişmeleri takip etmemizde ve çalışanlarımız için tüm yıl süren, hizmet içi eğitim konularında vazgeçilmez destekçilerimizdir. Ayrıca üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde eğitimi devam eden genç, dinamik akademik bilgisinin yanı sıra uygulama alanında deneyim kazanıp kendini geliştirmek isteyen stajyer öğrencilere her zaman kapımız açıktır.
İYİ OKUL ÖNCESİ NEYİ TANIMLAR?
Veliler, okul öncesi eğitim kurumlarını seçerken nelere dikkat etmeliler?
Görüşmemizin başından beri, okul öncesi eğitime mutlaka 36 ay sonrası mümkünse 24 ay sonrası başlanmalı diye konuşuyoruz. Buradaki kilit kelime ”iyi” dir. İyi okul öncesi neyi tanımlar?
Eğitim sektöründe deneyimli, fiziki şartları (donanımı, bahçesi, güvenliği ve hijyeni) profesyonelce hazırlanmış, deneyimin yanı sıra sevecen ve ilgili eğitim kadrosuna sahip, en önemlisi ilk görüşmenizde adeta aile ortamında hissedeceğiniz güveni veren yerler ” iyi” okul öncesi kurumlardır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.