banner

Önceliğimiz öğrencilerimizin alacağı eğitimin kalitesidir
Avrupa Eğitim Kurumlarının gelecek dönemde yeni okullar inşa etmek ve zincir okullar açmak yönünde bir planının bulunmadığını belirten Avrupa Koleji Kazlıçeşme Kampüsü Eğitim Koordinatörü Kıymet Altunsoy ile kurumun gelecek planlarını, TEOG ve LYS’ye yönelik çalışmalarını konuştuk.

kıymet_altinsoyAvrupa Eğitim Kurumlarının gelecek döneme yönelik planları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Avrupa Eğitim Kurumları, gücünü ve kalitesini bilimsel gerçekleri rehber edinen vizyonuna borçlu olan sağlam bir oluşumdur. Anaokulundan başlayarak yükseköğrenim kurumlarını da içeren Avrupa Eğitim Kurumları eğitim altyapısının her seviyesini planlarken geleceğe yönelik projeler ile yola çıkmıştır. Bu nedenledir ki kullanılan eğitim sistemlerimize hızla değişen teknolojinin yeni uygulamalarını eklemek son derece kolaydır çünkü her bir yeniliğe ait bölüm yüksek bir ön görü ile önceden belirlenmiş ve yeri sistemde hazırlanmıştır.

Avrupa Eğitim Kurumları gelecek dönemde okullar inşa etmek ve zincir okullar açmak yönünde bir yatırım planlamamaktadır. Mevcut yapımızın içindeki okullarımızın kalitesini gelişen ve değişen durumlara ayak uydura bilecek şekilde düzenlemektir. Avrupa Koleji Okulları’nın nasıl olması gerektiğini biliyoruz ancak nasıl olmaması gerektiğini daha iyi biliyoruz. Okullarımızda eğitimin tekdüze olması kabul edilemez. Öğrencilerimizin ilgi ve ihtiyaçları gözetilmeden yapılan eğitim programları okullarımızda yer alamaz. En önemlisi öğretim kadromuzun yaratıcılığını ve üretkenliğini engelleyen, öğrencilerine özgü ders içeriklerini oluşturabilecekleri özgür ve yenilikçi çalışmalarına imkan sağlamayan bir yaklaşım bizim kurumlarımızda kabul görmez. Bizim için önemli olan öncelikle öğrencilerimizin alacağı eğitimin kalitesidir. Bu nedenle kendilerine en uygun yapıyı seçebilmeleri için başta yabancı dil tercihi olmak üzere onlara olabildiğince eğitim içeriklerini seçme şansı verebiliyoruz.

avrupa_kolejiÖĞRETMENLERE ONLINE EĞİTİM
Çağın gereklerine uygun olarak geleceğin mesleklerinin alt yapısını oluşturabilecek bir eğitim programı yapılandırılması kaçınılmazdır. Bu nedenle yeni döneme ait programlarımızda anaokulundan başlayarak kademeli olarak yer verdiğimiz kodlama derslerinin ağırlıkları yeniden planlanmıştır. Öğrencilerimizin yazılım üzerine yoğunlaşabilmelerini önemsiyoruz. Özel ilgisi olan öğrencilerimiz ise eğitim teknologlarımız tarafından farklı etkinliklerde yer alabilmeleri yönünde desteklenmektedirler. Bu noktada öğrencilerimizi geliştirirken öğretmenlerimizi de eğitmek ve bilinçlendirmek yine bizim sorumluluğumuzdadır. Okullarımız bünyesinde her öğretmenimizin katılımının mümkün olabildiği online kurslar planlanmıştır. Bu kursların içerikleri eğitim koordinatörleri ve eğitim teknologları tarafından oluşturulmuştur. Tüm öğretmenlerin ulaşabileceği bir online platform sayesinde bu yıl 6. ve 7. eğitim modülleri öğretmenlerimizin katılımı ile tamamlanacaktır. Her modül tamamlandığında öğretmenlerimize aldığı eğitimin içeriğini tamamladığına dair bir sertifika verilecektir.

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞAN BİR ÖĞRETMEN PROFİLİMİZ VAR
Dijital kitaplarımız, ders içi uygulamalarımız ve teknolojinin entegre edildiği içeriklerin hazırlanması bu konuda meslek içi eğitim almış öğretmen kadromuzun da eseridir. Okul çatısı altında eğitim öğretimin sağlıklı bir biçimde yürütülmesi amacına uygun her uygulamaya kapımız açık ancak teknolojiyi her alanda kullanmak veya onu bir amaç olarak algılamak çok doğru bir yaklaşım değil. Gerektiği kadar gerektiği yerde kullanım konusunda hassas davranmaktayız.
Öğretmenlerimizin kendi alanlarındaki deneyimleri ve çağı yakalamaya yönelik tutumları önemlidir. Yeniliklere açık olmak, öğrenmeyi ve öğrendiklerini uygulamayı hedeflemek, uygulama sonuçlarını değerlendirerek gerekli değişimleri yapıp bu bilgileri yeni durumlara entegre edebilmek öğretmenlerimizde aradığımız önemli özelliklerdir. Öğrenci, veli ve ait olduğu ekip içindeki iletişim becerileri gelişmiş ve çözüm odaklı çalışan bir öğretmen profilimiz vardır. Öğretmenlerimiz okullarımızda ait oldukları ekiplerin içerisinde kendilerine uygun görevler alırlar ve ekip ruhundan kopmadan görevlerini yerine getirirler. Öğretmenlerimiz büyük bir ailenin fertleri olduklarını bilir ve bu güven duygusuyla yol alırlar.

ÖĞRENCİLERİMİZ HEDEFLEDİKLERİ İLK 3 OKULA GİREBİLİYOR
TEOG ve LYS’de sonuçlarını kurumunuz açısından değerlendirebilir misiniz?
“Başarılı okul” dendiğinde ne anlamamız gerekiyor? Bu algının kurumlarımızdaki yansımasını biraz açıklamak gerekiyor. Okulların iyi oluşu veya olmayışı bir takım tanınmış lise ve üniversitelere girebilen öğrenci sayılarıyla ifade edilir durumda bu günlerde. Oysa gerçekte hedefler ve buna uygun tercihler son durumu belirler. Özellikle TEOG sonrası ençok sorulan sorulardan biri ”neden öğrencilerinizden hiç biri X koleje giremiyor?” gibi sorular oluyor. Biz bir kaç yıldır bu adı geçen okullara girebilecek öğrencilerimiz olduğunu ancak tercih etmediklerini sayısal değerlerde vererek izah etmeye çalışıyoruz. En ısrarla üzerinde durduğumuz başarı tanımı ise “öğrencilerimizin tercih ettiği okullara girebilme oranı “dır. Bizlerin görevi hedeflere yol alan çocuklarımıza doğru rehberlik yapmak ve onları hedeflerine ulaşmalarını sağlamaktır.
TEOG sonuçlarımıza bakarsak oldukça iyi sonuçlar elde etti öğrencilerimiz. Devlet okulları tercih süreci henüz tamamlanmadığı için sayısal değerleri paylaşamıyorum ancak görünen o ki öğrencilerimizin büyük bir kısmı hedefledikleri ilk üç okuldan birine girebilecekler. Ayni durum LYS için de olasıdır. Bu sonuçları alabilmek için çok sistemli bir planlamamız mevcuttur.

TEOG ve LYS sınavlarına nasıl bir hazırlık dönemi geçiriyorsunuz? Bu konuda öncelikleriniz nelerdir? Sınav hazırlıkları çalışmalarınız içinde nasıl bir yer tutuyor?
TEOG çalışmaları kademeli olarak 5. sınıftan itibaren artarak 8. sınıfta en yoğun duruma gelir. Bu çalışmaların içeriğinde okul çapında veya Türkiye çapında uygulanan denemeler, bireysel etütler, TEOG çalışma istasyonları, okul gezileri, online çalışma fırsatları, öğrenci ve veli seminerleri, danışmanlık sistemi(7. sınıftan itibaren) ve ihtiyaca göre belirlenen çalışma grupları etkinlikleri yer almaktadır.
Tüm bu çalışmaların temelinde öğrencilerimizi doğru yönlendirmek ve onlara rehberlik etmek vardır. Danışman öğretmenlik sistemimiz ve rehber öğretmenlerimizin yakın takip ve destekleri öğrencilerimizi bu süreçte başarılı kılmaktadır. Doğru hedef belirlemek bu çalışmanın en önemli parçasıdır. Bu konuda öğrencilerimizin farkındalıklarını artırmak amacıyla hedefledikleri okullara geziler düzenlenir ve bu ortamlar daha yakından tanıtılır.
Kısaca ana hatlarıyla özetlenen TEOG sınavı hazırlık çalışmalarının sonucunda öğrencilerimiz hedefledikleri öğretim kurumlarına girebilmektedirler. Bu da tabi ki kapsamlı bir organizasyonun sonucunda elde edilen başarının göstergesidir.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 9. SINIFTA SİSTEMATİK OLARAK BAŞLIYOR
Ulusal ve uluslararası üniversiteye hazırlık çalışmaları 9.sınıf itibariyle sistematik olarak başlatılmaktadır. Bu çalışmalar okulumuzun her seviyesinde yoğun olarak yapılmaktadır. Ölçme değerlendirme ve program geliştirme birimi tarafından yürütülen ve akademik danışmanlarla desteklenen sınav hazırlık programı öğrencilerin sınav başarısına odaklanmıştır. Ayrıca rehberlik servisimizin kariyer planlamadaki çalışmaları sayesinde öğrencilerimiz 12.sınıfa geldiklerinde ne istediğini bilen, mesleği konusunda karar vermiş ve sürece odaklanmış bir birey olurlar.
Her öğrenciyi akademik altyapısı, ilgisi ve yeteneği doğrultusunda üst eğitim kurumuna ve hayata hazırlamak lise programının ana hedefidir.
Geleceğin Türkiye’sinde ve dünyada etkin ve sağlam bir kişilik eğitimi, sosyalleşme, sanat ve spor eğitimi, değerler eğitimi, kültürel etkinlikler ön plana çıkarılmaktadır.
Ezberciliğe değil, yoruma ve analitik beceriye dayalı akademik alt yapıyla birleştirilen bu özellikler öğrencileri başarılı kılmaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.