banner

Eduprofill Investments eğitim dünyasına yeni bir soluk getiriyor
Eğitim sektöründe 20 yılı aşan profesyonel deneyimini Eduprofill Investments çatısı altında birleştiren Eduprofill Investments Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Eyüpoğlu, Devr-i Alem Kolejleri ve Forma Kolejleri markasıyla sektörde fark yaratan bir girişime imza atıyor. Önümüzdeki dönemde yeni kampüs yatırımlarıyla markaları büyüteceklerini belirten Eyüpoğlu ile Eduprifill Investments’ın sunduğu hizmetleri ve gelecek planlarını konuştuk.

sezai_eyupoglu_eduprofillÖzel eğitim sektöründe uzun süredir profesyonel yönetici olarak yer alıyorsunuz. Yeni eğitim kurumu açmaya nasıl karar verdiniz? Bu kararınızı etkileyen unsurlar nelerdir?
Yenilik ve gelişim, insanın doğasında olan ve olması gereken konulardan. Yıllardır eğitim sektörünün içinde olmak, eğitim alanında yapılanları ve yapılabilecek olanları açık bir bakış açısıyla görmemi sağladı. Biz de eğitim alanında kurumsal yönetimin eksikliğini görerek Eduprofill yatırımını ve idari sistem kurulumu oluşturarak, özel eğitim sektöründe anaokulundan üniversiteye kadar tüm aşamalarda eğitim alanında var olmak isteyenleri bir araya getiren yatırım ve danışmanlık platformu altında yeni okullar kurmaya karar verdik. Adı; EduProfill Investments. EduProfill Investments, profesyonel hizmet alanını temel olarak ‘Eğitim Yatırım Danışmanlığı’ ve ‘Fon Yönetim Platformu’ olarak iki başlık altında sınıflandırıyor. Eğitim Yatırım Danışmanlığı’nda girişimci ve yatırımcılara ‘Ticari Yapılanma’ ve ‘Eğitim Yapılanması’ olmak üzere iki hizmet sunuluyor. Ticari Yapılanma’da verilen hizmetler arasında Hukuksal Danışmanlık, İş Geliştirme Strateji ve Karlılık Yönetimi ile Eğitim Mevzuatı Uyum Yönetimi yer alırken; Eğitim Yapılanması konusunda sırasıyla 6 yol izleniyor: Eğitim Sistem Kurulum/Entegrasyonu, Marka Konumlandırma, Mimari Yapılandırma, İnsan Kaynakları Yönetimi, Eğitim Kaynakları Yönetimi. Girişimci ve yatırımcılar, kararlarını takiben EduProfill Investments’dan birbirini tamamlayan profesyonel aşamaların tamamı konusunda bütünsel hizmet alabilecekleri gibi; süregiden yatırım süreçlerinin herhangi bir aşamasında da kurumsal destek alabiliyorlar.

devri_alem_ana_okuluOkullarınızın eğitim anlayışını nasıl oluşturdunuz? Nasıl bir eğitim sistemi uygulayacaksınız?
Son bir yıl içerisinde onlarca yatırımcı ile görüşme fırsatım oldu. İletişimde olduğumuz hemen her yatırımcı, projeyi dinlemeden önce ekipteki kişiler hakkında bilgi sahibi olmak istedi. Aslında yatırım fikirlere değil, ekiplere yapılıyor. Bu yüzden gerek akademik ekibimiz gerek diğer hizmet alanlarımızdaki ekip arkadaşlarımız uzun yıllardır eğitim sektöründe farklı pozisyonlarda görev almış kişilerden oluşuyor. Sizlerin de çok iyi bildiği üzere, özel eğitim sektörü son yılların en hızlı büyüyen sektörü. Ekosisteme birçok yeni girişimci katılıyor. Türkiye’de ve dünyada eğitim konusunda vaat edilmemiş hiçbir şey kalmadı neredeyse. Henüz ilk yarıyılını tamamlayan eğitim kurumlarımızın tüm sistemlerini, öğrenci ve onları bizlere emanet eden velilerimize en iyi koşulları sunmak için sistemimizi güçlü bir ekiple, her geçen gün yeniliyoruz. Öğrencilerine yeni yüzyılın ihtiyacı olan niteliklerini kazandırmış bir kurum olarak varlığımızı sürdüreceğiz. Bu noktada benim hem eğitim profesyonellerine hem de velilere söylemek istediğim; söz konusu vaat ne olursa olsun, bu vaatlerin yerine getirilmesi için bir sistem var mı, sürdürülebilir mi ve denetleniyor mu konusu… Sürdürülebilir sistemler kurmak için ekibimize her geçen gün yeni profesyoneller kazandırıyor ve tüm eğitim vaatlerimizi gerçekleştirmek için önlemler alıyoruz.

HEDEFİM TÜM DEĞERLERİ KUCAKLAYAN BİR SİSTEM KURMAK
Kısa ve orta ve uzun vadede hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Eğitimin tüm kademelerinde hizmet veren tüm eğitim kurumlarının temel hedefi; özgür ve sorgulayan, farklılıklara saygı duyan, din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen, 21. yüzyıl becerileriyle donatılmış, özgür bireyler yetiştirmeyi hedef gösterse de uzun yıllardır eğitim sektöründe hizmet veren bir profesyonel ve bir baba olarak üzülerek söylüyorum ki, böyle değil! Bu yüzden tüm yönetim toplantılarımızda, ekip arkadaşlarıma eğitim hedeflerimizi gerçekleştirirken, bu bakışları o küçük insanlarda hiç görmemek üzere planlamalar yapılmasını ısrarla tavsiye ediyorum. Eğitim kampüslerimizin mimarisinden duvarda sergilenen resimlere, ders içeriğinde yapılan etkinliklerden okulumuza davet edilen misafirlere, kutlanan önemli gün ve haftalara kadar her konuda evrensel değerlerle yaklaşılması tüm toplantılarımızın en önemli gündemi oluyor. Yani bir eğitimci ve baba olarak en temel hedefim; eğitimin sadece pedagoglar, psikologlar, uzman eğitmenler ve fütüristlerin kurguladığı ve tüm değerleri kucakladığı sürdürülebilir bir sistem kurmak. EduProfill olarak kısa vadede hem İstanbul hem de diğer şehirlerimizde her iki markamızla da yeni eğitim kampüsleri kurmak istiyoruz. Aynı zamanda, EduProfill Öğretim Hizmetleri platformunu, öğretmen eğitimleri ve sertifikaları veren, uluslararası eğitim sertifikalarını verme yetkisine sahip bir konuma taşıyabilmek uzun vadede hedeflerimiz arasında yer alıyor.

devri_alemYabancı dil konusunda uygulamalarınız nelerdir?
Günümüzde iletişim ve dünyayla entegre olmak, eğitim kurumları açısından ayrı bir önem taşıyor. Biz de bu konuda eğitim programlarımızda bütünsel yaklaşımı uyguluyoruz. Kurumlarımızı hedeflediğimiz uluslararası arenaya taşımak için yabancı dilde temel olarak İngilizce eğitimi veriliyor. Ayrıca ikinci ve üçüncü yabancı dilin öğrenilmesi için esnek programlarımız da var. İngilizce eğitiminde, ezber yöntemi yerine deneyimleme, anlama ve ilişkilendirme yöntemlerinin ön planda olduğu bütünsel yaklaşımı daha doğru buluyoruz. Akademik içeriği Pearson ELT tarafından sağlanan yabancı dil eğitim programımız, ilkokul 1. sınıftan itibaren; şarkılar, oyunlar, kuklalar, videolar, flash kartlar ve akıllı tahtalarla tüm eğitim seviyelerinde devam ediyor. İngilizce eğitimi, ana sınıfından itibaren Türk ve yabancı öğretmenler tarafından uygulanıyor. Hazırlık eğitimlerimiz ise tematik bir anlayışla hazırlanmış olan branş dersliklerinde veriliyor.

Özel öğretim alanındaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörün geleceğine yönelik öngörüleriniz nelerdir?
Kendi yatırım kararlarımızı alırken hazırlanan pazar araştırmalarına göre, geçtiğimiz yıl yüzde 8’lerde olan özel okulların payının 2019 yılı itibari ile yüzde 13’ü bulması bekleniyor. Daha önce de belirttiğim gibi, sektöre her yıl yeni aktörler katılıyor ve katılmaya devam edecek. Ancak artık birçok zincir eğitim kurumu içerisinde bireysel yatırımcıların koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Eduprofill olarak, bireysel farklılıkları koruyarak, eğitim, marka ve diğer satın alma koşullarındaki avantajları platformumuza katılan her bir yatırımcıya nasıl ulaştırabiliriz, bunun çalışması içerisindeyiz. Sektörün büyüklüğünün 16 milyarı aştığı kaynaklarda da belirtiliyor. Ancak değişen sınav sistemi, devlet tarafından hem yatırımcıya hem de velilere sunulan teşvikler bu büyüklüğü daha da artıracaktır. Geçmiş tecrübelerim de bana gösteriyor ki, okul yatırımı ciddi bir fizibilite, iyi bir sistem ve ekiple başarıya ulaşabiliyor. Bu yüzden sektörün büyümesi, her bir yatırıma da başarı getireceği anlamına maalesef gelmiyor.

Geçtiğimiz yıl, Kağıthane’deki kampüsünde eğitim vermeye başlayan Devr-i Alem Eğitim Kolejleri ile Sultangazi ve İzmir Bornova’da eğitime başlayan Form Kolejleri olarak toplam üç kampüste eğitim hizmetine başladık. 2018-2019 eğitim yılı için İstanbul Halkalı, Kurtköy ve Başakşehir’de üç yeni Devr-i Alem Eğitim Kolejleri kampüsü ile Gebze ve Esenyurt’ta iki yeni Form Kolejleri kampüsüyle 5 yeni proje hazırlığındayız.

EDUPROFILL INVESTMENTS HAKKKINDA
EduProfill Investments, sektör içerisinde eğitmen, yönetici, müdür, genel müdür ve nihayetinde CEO olarak 20 yıllık aktif bir deneyimin yanı sıra, sektör temsilcileri tarafından İstanbul Ticaret Odası Özel Eğitim Komitesi Üyesi seçilerek üç yıl hizmet veren Sezai Eyüpoğlu tarafından kuruluyor. Özel eğitim sektörünün ülkemize özgü konjonktürü içerisinde, dershanecilik ile başlayan kurumsal yapılanma vizyonunu anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek okul projeleriyle bugünlere kadar başarıyla taşıyan Sezai Eyüpoğlu, 50’den fazla şubeye sahip bir kurumsal dershane zinciri, 11 kampüse sahip bir özel eğitim kurumu ve en son olarak kurumsal etüt merkezlerinin fizibilite, yatırım, marka konumlandırma, mimari yapılanma, eğitim sistem kurulum, entegrasyon ve koordinasyon süreçlerine liderlik etmiştir. Yirmi yılı aşkın yönetsel deneyimin bir sonucu olarak, eğitim konusunda yatırım yapmak isteyen birçok kişi ve kurumun doğal danışmanı haline gelen Sezai Eyüpoğlu, kişisel portföyü içerisinde yer alan tüm ilişkilerinin vizyon ve sinerjilerini birleştirebilmek ve farklı taleplerinin tamamını destekleyebilmek için aldığı kurumsal bir yapılanma kararı doğrultusunda EduProfill Investments AŞ’yi 2017 itibariyle hale aktif hale getirmiştir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.