banner

Eğitimde kurumsallaşma akıl ve bilim rehberliğinde olmalı
1997 yılında sınıf öğretmeni olarak başladığı meslek yaşamını bugün 7 okul, 10 kurs ile 5000’nin üstünde öğrenciye hizmet veren bir yapıya kavuşturan TEK Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yunus Çiftçi, “Eğitim bizim en temel ve birincil meselemizdir. Ülkesini seven, milletine hizmet yolunda yatırım yapmaya korkmayan, öğrencilerin gözlerinde ki ışığı gördüğünde kendini mutlu addeden bir öğretmen olarak bu hayallerimi bu ülkeye hizmet olarak görüyorum.” diyor.

yunus_ciftciYunus Bey, kendinizden ve eğitim hayatınızdan bahsedebilir misiniz?
1975 yılında Kastamonu’da doğdum. İlkokulu ve ortaokulu Kastamonu’da okudum. Liseyi okumak için İstanbul’a gelerek Esenler’de bulunan İbrahim Turhan lisesine başladım. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünü kazandım. Lisans eğitimimi tamamlandıktan sonra coğrafya dalında yüksek lisans, sosyal psikoloji alanında doktora eğitimimi tamamladım. Öğretmenlik meslek hayatıma sınıf öğretmeni olarak 1997 yılında başladıktan sonra ilk ticari girişimimi 2004 yılında Tomurcuk Eğitim Kurumlarının ilk şubesini açarak hayata geçirdim. Yüksek lisans eğitimimi yaptığım sırada benim gibi öğretmen olan Huriye hanımla hayatımı birleştirdim. Eren ve Kağan adında iki oğlum var.
Hayatımın belirli dönemlerinde spor çalışmalarına destek vererek 2018 yılında 10 yıllık köklü bir kuruluş olan Arterus spor kulübü başkanlığını yapmış olup, kulübü 2. ligden disiplinli çalışma ve takım ruhumuz ile 1. lige yükselttik.
Bunların yanı sıra bölgesel kalkınma ve sivil toplum ruhunu önemsediğimden Türkiye’nin en aktif ve etkili topluluklarından olan DUYSİAD (Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği) üniversiteler ve eğitimden sorumlu sektör kurul başkanlığı görevini yürütmekteyim.

15 YILLIK KÖKLÜ GEÇMİŞ
Eğitim sektörüne girişiniz ve Tek grup şirketlerine uzanan yolculuğu anlatır mısınız?
Üniversiteden mezun olduktan sonra 1997 yılında Esenler Hasip Dinçsoy İlköğretim Okuluna sınıf öğretmeni olarak atandım. Bu okulda 4 sene görev yaptıktan sonra 2001 yılında yüksek lisansımı bitirdikten sonra vatani görevimi yapmak üzere Ağrı’nın Patnos ilçesinin Özdemir köyüne yedek subay olarak görevlendirildim. Burada öğretmen asteğmen olarak vazife almıştım. Askerlik görevim bittikten sonra Esenler’de bulunan Hasip Dinçsoy İlköğretim okuluna geri döndüm. Okul, ilçenin merkezinde bulanan eski bir okuldu. Askerden döndüğüm yıl görevime başladıktan sonra sınıfımdaki öğrencilerle gün boyu ilgileniyor ve tıpkı köy okulundaki gibi ülkesine faydalı bireyler olarak yetişmelerini arzu ediyordum. Fakat okul dışında öğrencilerimle görüşmek, eksik kaldıkları yerlerde takviye sağlamak, onlara rehberlik etmek amacıyla Esenler Hoşmenler pasajı üçüncü katında 250 metrekarelik bir alanda Tomurcuk Etüt Merkezi adıyla ilk kurumumu açtım. İlk yılında %100 doluluk oranına ulaşarak kurumsal ve kaliteli bir kuruluşun temellerinin atıldığını kanıtladı.
Disiplinli ve Kaliteli eğitim hizmetinin doğal sonucu olarak gerçekleşen başarıların yarattığı memnuniyet sonucunda artan talepler doğrultusunda 2006 yılında Esenler’de 7 derslik ve 550 kişi kapasiteli 2.şube açarak ilk yılında %100 doluluk oranına ulaştırdık. Bu eğitim sistemi ve anlayış ile ilerleyen Tomurcuk Eğitim Kurumları’nın 3. şubesi 2008 yılında 10 derslik 960 öğrenci kapasitesiyle Esenler’de açıldı.
Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Tomurcuk Eğitim Kurumları, 2016 yılında 10 derslik 700 öğrenci kapasiteli 4. şubenin açılışını Halkalı’da gerçekleştirdi. 
Üniversiteye hazırlık kategorisinde Çağdaş Tomurcuk markasıyla yatırımlarına başlayan Tomurcuk Eğitim Kurumları; 2016 yılında 15 derslik 840 öğrenci kapasiteli 5.şubeyi Gaziosmanpaşa, 2017 yılında 14 derslik 810 öğrenci kapasiteli 6. şubeyi Esenler’de açarak büyümesini sürdürdü.
Büyüyen kurumsal yapısı ve kaliteli eğitim vizyonu ile hareket eden Tomurcuk Eğitim Kurumları olarak 2017 yılında Türkiye ve dünya görüşüyle bağdaşan yeni kolej marka çalışmalarına başladık. Yapılan çalışmalar doğrultusunda ‘’Fikri hür, vicdanı hür, İrfanı hür nesiller’’ mottosuyla modern felsefenin kurucusu bilge Descartes‘in ‘’Düşünüyorum Öyleyse Varım’’ önermesini slogan ilan etmesiyle FikriBilim Koleji Beylikdüzü’nde kollarını eğitime açmıştır.
Kurumsal başarı, kaliteli eğitim, vizyoner bakış açısıyla kurgulanan Çağdaş Tomurcuk markası, 2019 yılında ortaokul ve Anadolu lisesi kademelerinden oluşan Çağdaş Tomurcuk Okulları Güngören Kampüsü açıldı.
Tomurcuk Eğitim Kurumları, okul ve kurs yatırımlarının yanı sıra köklü kurumsal yapısını ve 15 yıllık eğitim tecrübesini aktardığı, Türkiye’nin 78 ilinde 100 bayide satışı yapılan, içerikleri uzman yazar kadrosuyla profesyonelce hazırlanan FikriBilim yayınları projesini hayata geçirmiştir.

fikri_bilimÖNCE İNSAN
Kurumlar, kurucularının vizyonu doğrultusunda aksiyon alır ve yönetilirler. Tomurcuk Eğitim kurumları kurucusu olarak eğitime bakış açınızdan bahsedebilir misiniz?
Bir ülkenin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmanın yegane yolunun eğitim olduğunu biliyoruz. Ülkenin yarınları olacak nesil, bugünün çocukları ve gençleridir. Eğitimin temeline sevgi tohumları ekip ‘’önce insan’’ kavramıyla hareket etmeyi kendimize şiar edindik. Bu inanç ve düşünceyle insana dokunan temel bilimler, sanat, kültür, spor ve dahi tüm alanlarda eğitimin ışığıyla öğrencilerimize yol göstereceğiz. Hedefine odaklanmış, dünya ile bütünleşmiş, 21. yüzyıl beceri ve donatılarını kazanmış öğrenciler yetiştiriyoruz.
Tomurcuk Eğitim Kurumları, uluslararası standartların minvalinde geleneksel ve yerel değerleri entegre eden çağdaş bir eğitim kurumudur. Yalnızca kendi kurumlarına değil, çevresine, bölgesine ve ülkesine aynı uygarlığı taşımayı kendisine görev edinir.
Bizler öğretmenler olarak çok kutsal bir görev icra etmekteyiz. Bu eğitim yolculuğunda başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesi olan “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” sözü her zaman bana en büyük azim ve gayreti vermiştir.
Özgün projeler geliştirmeyi hedefleyen, toplumsal bilinç ve farkındalığı yüksek, geleceğin ihtiyaç duyacağı nesiller yetiştirerek insana değer katmayı hedefliyoruz. Ülkemizi ve bu ülkenin insanlarını seviyoruz. Atılacak her adım, yapılacak her yatırımda bizim de emeğimizin olmasını arzu ediyoruz. Tomurcuk eğitim kurumları olarak, akıl ve bilim rehberliğinde 15.yılımızı doldurmanın onur, gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İnancımız tamdır ki ; bir ülkenin geleceği sağlam temellere dayandırılmış eğitime bağlıdır. İlkeli, merkezinde insan olan, evrensel anlayış, bilimsel fikir ve aklın projeksiyonunda yolculuğumuzu kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

tomurcukÇok sayıda şube ve markanın başındasınız. Bu doğrultuda hatırı sayılır derecede istihdam sağlıyorsunuz. Şu anda bünyenizde kaç personel bulunuyor ve gelecek yıllar adına istihdam hedefleriniz nelerdir?
Bu yıl ki verilerimize göre 7 okul, 10 kurs ve genel merkez yapısı dâhil personel sayımız 300’ün üzerindedir. 5 yıl içerisinde açılacak kurumlarla beraber sağlayacağımız istihdam sayısı 2000 kişinin üzerine çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bunun yanı sıra tüm Türkiye’ye franchise vereceğimiz okul ve kurs yatırımımız Çağdaş Tomurcuk markamız ile istihdam sayımızı 5 yıllık plan doğrultusunda 4.000’in üzerine çıkacağı öngörülmektedir.

Eğitim markaları arasında genel merkez yapılanması olan sayılı kurumlardan birisiniz. Tüm şubelere sağlanan eğitim, marka, strateji, yayın, mali, hukuksal ve lojistik desteği genel merkezinizden sağlıyor ve koordine ediyorsunuz. Genel merkez yapılanmanızdan bahsedebilir misiniz?
Tek Grup, büyüyen kurumsal yapısı, eğitim ve yatırım stratejileri doğrultusunda 2010 yılı itibariyle genel müdürlük sistemiyle yönetilmektedir. Genel müdürlük yerleşkesi çağın gerektirdiği altyapılar ile donatılmış, otomasyon ve yazılımları sisteme entegre edilmiş, süreç yönergeleri kusursuzca hazırlanmış, fiziki imkanları ile eksiksiz planlanıp tüm şart ve koşulda stratejik hedefler doğrultusunda hizmet etmek için kurulmuştur.

tomurcukFİKRİBİLİM YAYINLARI 100 BAYİDE SATILIYOR
22 yıllık bir eğitimci ve eğitim yatırımcısı olarak FikriBilim markasıyla yayın sektörüne güçlü bir giriş yaptınız. FikriBilim yayınları içerik ve yapısı hakkında bilgi aktarır mısınız?
Tek grup bünyesinde faaliyet gösteren FikriBilim yayınları, okul ve kurs yatırımlarının yanı sıra köklü kurumsal yapısını ve 15 yıllık eğitim tecrübesini aktardık. Uzun yılların deneyimiyle kurum içi yayınları üreten tecrübeli öğretmen ve yazar kadromuz ile ülke genelinde bütün öğrencilerin istifadesine sunulabilecek yardımcı ders kitapları ve merkezi sınavlara yönelik soru bankaları, denemeler ve yaprak testlerin üretimi yapmaktadır.
İlk yıl için; liselere geçiş merkezi sınav sistemine yönelik 6 branş dersine yönelik soru bankaları çıkaran yayınevimiz; bu kitapların gerek içeriği gerek özgün soru algoritmasıyla öğretmen ve öğrencilerden çok olumlu geri bildirimler almıştır.
En iyiyi yakalamak için eğitim sistemi üzerinde yapılan sınav süreç ve müfredat değişikliklerini yakından takip eden ve buna uyumlu kitaplar çıkaran yayınevimiz kitap çeşitliliğini öğrenci ihtiyaçlarını gözeterek artırmaya devam edecektir.
Sınavlara hazırlık yayın grubunda pek çok okul ve kurs tarafından tercih edilen FikriBilim yayınları, Türkiye’nin 78 ilinde 100 bayide satışı yapılarak alanında uzman yazar kadrosuyla profesyonelce hazırlanarak Türkiye’nin en kaliteli kurumsal yayınları arasında yerini almıştır.

FİKRİBİLİM KOLEJİ’NİN TEMELİNDE ÖZGÜRLÜK VAR
Şirketinizin 15. yılında eğitim sektöründe büyük ses getiren FikriBilim koleji projesini hayata geçirdiniz. FikriBilim koleji felsefesi ve vizyonundan bahsedebilir misiniz?
FikriBilim Koleji, özel okullar içinde özgürlük kavramını kurumsal bir vizyon olarak tüm eğitim sistemi ve değerlerinin en üstüne yerleştiren ilk ve tek özel eğitim kurumudur. Özgürlüğün başlangıç adımını fikir hürriyeti olarak kabul eden FikriBilim Koleji, modern felsefenin kurucusu olarak kabul edilen bilge Descartes’in “Düşünüyorum öyleyse varım” önermesini, eğitim sisteminin tanıtım sloganı olarak benimsemiştir.
FikriBilim Koleji, birinci asrına doğru hızla koşan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesini temsil eden, atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün direkt öğretmenlere seslenerek, “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” veciz ifadesiyle üç kez tekrar ederek, eğitimde tek ortak payda olarak işaret ettiği ‘hür olmak’ hedefini; yaşatmak, bugünün imkan/şartları doğrultusunda güncellemek ve özgürlüğü tüm varlığıyla benimsemiş nesiller yetiştirerek, Cumhuriyetin tüm insani, ahlaki ve kültürel birikimlerini geleceğe aktarmayı misyon edinmiş bir eğitim kurumudur.
Fikrin her zaman bilimle buluştuğu bir anlayışı, özgürlüklere duyduğumuz güven, inanç ve bağlılık çerçevesinde geliştirerek güncelleyen bir eğitim sistemiyle yaşatarak, etik ve saygın bir bilim kurumunu, FikriBilim koleji ünvanı altında Türkiye’nin aydınlık geleceğinde var etmek ve daim kılmaktır.

YÖNETİCİ KİMLİĞİMDEN ÖNCE BEN BİR ÖĞRETMENİM
Türkiye’nin içinde bulunduğu konjonktürde birçok marka yatırımlarını durdurup kurum kapatma durumuna gelmişken sizi yeni yatırımlar yapmaya yönlendiren düşünce nedir?
Öncelikle ifade etmeliyim ki yönetici kimliğimden önce ben bir öğretmenim. Eğitimin toplumları üzerindeki önemini, ülkenin geleceğine dair izlerini gözlemekteyim. Bugün toplumda yaşadığımız tüm sorunların kaynağının eğitimsizlik olduğu aşikardır. Arzuluyorum ki ülkemiz ve bu milletin mensupları çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarak asil kimliğini tüm dünyaya karşı sergilemelidir. Eğitim bizim en temel ve birincil meselemizdir. Ülkesini seven, milletine hizmet yolunda yatırım yapmaya korkmayan, öğrencilerin gözlerinde ki ışığı gördüğünde kendini mutlu addeden bir öğretmen olarak bu hayallerimi bu ülkeye hizmet olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” sözü bu düşüncelerimi doğrular nitelikte bana güç ve kuvvet vermektedir.

ÇAĞDAŞ TOMURCUK MARKASI TÜRKİYE’YE YAYILACAK
Akademik okul ve kurs yatırımınız olan Çağdaş Tomurcuk markasına yönelik hedefleriniz ve stratejileriniz nelerdir?
Tek grup, kurulduğu günden bugüne dek çatısı altındaki markalar ile daima başarıya odaklanmış, çalışmaları ile her yıl hedeflerini büyütmeyi başarmış itibarlı bir eğitim grup şirketidir. Çağdaş Tomurcuk markası şahsımın 22 yıllık, şirketlerimizin ise 15 yıllık kurumsal tecrübesini aktardığı akademik okul ve kurs markasıdır. Tüm sınıf kademelerinde ve tüm sınav sistemlerinde üstün başarılar elde ederek kendisini defaatle kanıtlamıştır. Eğitim alanında göstermiş olduğumuz başarılarının yanı sıra sanat, spor, kültür ve dahi diğer alanlarda proje ve çalışmalarıyla farkını ortaya koymuştur. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı il, ilçe ve lokasyonlarına Çağdaş Tomurcuk markasını götürmeyi hedefliyoruz. Yeni ve uygulanabilir bir franchise modeli geliştirdik. Bir araya geleceğimiz çözüm ortaklarıyla, tüm eğitim modellerinden otomasyon alt yapılarına, mali işler programından kurumsal iletişim ve marka yapılanmasına kadar eksiksiz planlanan ve kesintisiz hizmet akışı anlayışıyla Çağdaş Tomurcuk markasını tüm Türkiye’ye ulaştırmaya hazırlandık.
Kurumsal vizyonumuzun uyuştuğu, geleceğin ihtiyaç duyacağı nitelikli nesilleri yetiştirmeyi hayal eden, ar-ge ve inavosyon çalışmalarında birlikte yol alabileceğimiz, uluslararası standartları benimsemiş çözüm ortaklarımızla işbirliği yapma arzusu ve heyecanı taşıyoruz.
Mevcut durumda, Çağdaş Tomurcuk markasıyla 2 okul ve 8 kurs şubemiz bulunmaktadır. Geleceğe dair projeksiyonumuz, 2 yıl gibi kısa sürede 10 okul ve 20 kurs şube hedefine ulaşarak; eğitim, istihdam, ar-ge, yayın ve birçok alanda hacmimizi genişletip sektöre yön verecek yatırımlar gerçekleştireceğiz.

“Özgürlüğü, hem başarı hem de mutluluğun temel şartı olarak benimseyen eğitim felsefemizin varoluş yöntemi, adımızla da tarihe yazdığımız; fikrimizin vücut bulacağı bilimsellik ya da en köklü Türkçe ifadesiyle fikr-i bilim olacaktır. FikriBilim Koleji, özgürlük kavramı altında kurumsallaştırdığı eğitim nosyonunu, Atatürk’ün de bir düşünce sistematiği içerisinde sırasıyla ifade ettiği; fikir, vicdan ve irfan hürriyeti üzerine inşa edecektir. FikriBilim koleji, fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür nesiller yetiştirmek için kollarını özgürlüğe açmıştır.”

TOMURCUK EĞİTİM KURUMLARI
7 OKUL, 10 KURS İLE 5000‘NİN ÜSTÜNDE ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİYOR

 • ESENLER
 • Çağdaş Tomurcuk Kişisel Gelişim Kursu
 • Final Özel öğretim Kursu
 • Final Özel Kişisel Gelişim Kursu
 • Çağdaş Tomurcuk Özel Öğretim Kursu 
 • BEYLİKDÜZÜ
 • FikriBilim Koleji ( anaokul-ilkokul-ortaokul-lise )

 • GÜNGÖREN
 • Çağdaş Tomurcuk Okulları Güngören Kampüsü ( Ortaokul-Anadolu Lisesi-Sağlık lisesi )

 • GAZİOSMANPAŞA
 • Çağdaş Tomurcuk Özel Öğretim Kursu
 • Çağdaş Tomurcuk Kişisel Gelişim Kursu

 • KÜÇÜKÇEKMECE
 • Çağdaş Tomurcuk Kişisel Gelişim Kursu
 • Çağdaş Tomurcuk Özel Öğretim Kursu

DEĞERLERİMİZ

 • Evrensellik
 • Modernizm
 • Toplumsallık
 • Hoşgörü
 • Kalite
 • İnsan Merkezli Yaklaşım
 • Verimlilik 

BAŞARILARILARIMIZ

2017 TEOG’DA 33 ŞAMPİYON ÖĞRENCİSİ
2016 TEOG’DA 6 DERECE ÖĞRENCİ
2016 TEOG ŞAMPİYONU
2011 OYP ESENLER 1.Sİ
2011 SBS TÜRKİYE 1.Sİ ( 7.SINIFLAR)
2011 SBS TÜRKİYE 1.Sİ (8.SINIFLAR)
2010 OYP TÜRKİYE 5.Sİ
2010 SBS TÜRKİYE 1.Sİ
2009 SBS ESENLER 1.Sİ (8.SINIFLAR)
2009 SBS ESENLER 1.Sİ (7.SINIFLAR)
2008 SBS TÜRKİYE 1.Sİ ( 3 KİŞİ )
2007 OKS TÜRKİYE 62.Sİ
2007 OKS ESENLER 1.Sİ

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.