banner

Atakent'te başarının mottosu "Sadece Eğitim"
28 yıllık bir deneyimi arkasına alarak 2018 yılında kurulan Atakent Eğitim kurumları kısa bir sürede 2 kolej ve 6 kurs sayısına ulaştı. Eğitimi sosyolojik ve pedagojik bir bütün olarak gördüklerini belirten Atakent Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Balcıoğlu, “Her çocuğumuzu başarılı ve mutlu kılma ilkesiyle istediği hedeflere kısa zamanda ulaştırmayı amaç edinmiş bulunmaktayız.” diye konuştu. Balcıoğlu, Atakent Eğitim Kurumlarının gelişim sürecini ve gelecek hedeflerini artı eğitim’e anlattı.

ilker_balciogluAtakent Eğitim Kurumlarının kuruluşu ve dünden bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Atakent Eğitim Kurumları 2018 yılında İstanbul’un Küçükçekmece ve Ümraniye ilçelerinde özel öğretim kursları olarak öğretim hayatına başladı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında iki kolej ve altı kurs olarak eğitim sektöründeki yerini güçlendirdi. Atakent Eğitim Kurumları 28 yıllık başarı ve eğitim tecrübesiyle yakın bir gelecekte uluslararası marka olmayı amaçlayan tecrübe ve hayallerle kurulmuş bir öğretmen kuruluşudur. Temelde gelenekçi eğitimi yenilikçi eğitimle birleştirip eğitim ve öğretim sürecini daha bilimsel temellere dayandırarak insanlık için çalışan, mutlu, başarılı, kendine güvenen ve geleceği yöneten bireyler yetiştirmek misyonuyla hareket ediyoruz. Bu alanda ‘’Başarmak Sanattır’’ ve ‘’ Sadece Eğitim’’ mottosuyla ilerliyoruz. Bizler doğru yöntem ve kazanılmış tecrübelerle çalışıldığında her öğrencinin öğrenmeyi gerçekleştireceğine inanarak yola çıktık.

Pandemi ile birlikte uzaktan eğitim süreçleri de eğitim sistemimizin bir parçası haline dönüştü. Bu süreci kurumunuzda nasıl yönetiyorsunuz? Yüz yüze, uzaktan ve hibrit eğitim uygulamaları 2021 planlarınızı nasıl etkileyecek? Bu alanda stratejileriniz neler olacak?
Pandemi ile birlikte adının sıkça zikredildiği hibrit eğitim sistemine veli ve öğrencilerimiz alışmaya başladı. Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin bir araya gelmesiyle genel hatları oluşturulan hibrit eğitim, kurumlarımızdaki kapasitenin belirli oranda düşürülerek bulaş riskinin ortadan kalkmasına olanak tanıyabilecek. Bu süreçte bizler de kurumlarımızda öğrencilerimizin haftanın belirli gün ve saatlerinde yüz yüze eğitim görmelerine olanak tanıyacağız. Kurumlarımızda girişten itibaren tüm öğrencilerimiz sınıflarına HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü yapıldıktan sonra maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak derslere alınacaktır. Uzaktan eğitim sürecimizde özel olarak hazırlanmış Atakent Yayınlarının pdf ve slaytlarıyla derslerimiz eksiksiz bir şekilde işlenmektedir. Bu süreçte rehber öğretmenlerimizin önderliğinde öğrenci ve veli seminerleri uygulanarak öğrencilerimizin motivasyonları üst düzeyde tutulmaktadır. Ayrıca kullandığımız materyallerimiz ve teknolojik uygulamalarımız sayesinde harmanlanmış öğrenmedeki dengeyi sağlıyoruz. Bunu gerçekleştirirken uyguladığımız online sınavlar ve psikolojik envanterler ile eğitimimize destek sağlıyoruz.

Pandemi ile başlayan yeni dönemde öğretmenleri nasıl bir değişim süreci bekliyor? Öğretmenlerin yeni döneme uyumu için neler planlıyorsunuz?
Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde artıran ve pandemi haline gelen Covid-19 nedeni ile zorunlu bir dijital dönüşüm ile karşı karşıya kaldık. Bu dijital dönüşümün en büyük yankıları eğitim dünyasında oldu. Sürecin başından beri Atakent Eğitim Kurumları, ATAMEGA (Atakent Mesleki Eğitim ve Gelişim Akademisi) Bilim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın rehberliğinde ve eğitim camiasında adını duyurmuş çok değerli akademisyenlerle ayda iki kez gerçekleştirdiğimiz online ve yüz yüze eğitimler ile öğretmenlerini yeni döneme hazırlıyoruz. Bugüne kadar verdiğimiz eğitimler: Eğitim ve Öğretmenlik Tecrübe Okulu, Öğretmenlik Alan Bilgisi Eğitimi, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Eğitimi, Yaşam Boyu Öğrenme Eğitimi, Kişisel Gelişim Eğitimi.

ERKEN KAYITLAR 31 MART’A KADAR SÜRECEK
Pandemi koşullarında kayıt süreçlerinizi nasıl planlıyorsunuz?
Her yıl ocak ayında gerçekleştirdiğimiz kayıt - kabul ve bursluluk sınavımızı bu yıl 6-7 Şubat tarihlerinde online olarak gerçekleştirdik. Atakent Eğitim Kurumları olarak 2021-2022 ders yılı için kayıt sürecimizi başlattık. Aynı zamanda hibrit eğitim ve takviye kurslarıyla yeni dönem kayıtlarımız için zemin oluşturduk. Önümüzdeki yıl için belirlediğimiz erken kayıt takvimi 31 Mart tarihine kadar devam edecek.

Günümüzde başarı kavramı farklı açılardan ele alınmaktadır. Bir eğitim kurumunun başarılı olarak değerlendirilebilmesi için hangi kıstaslara bakılmalıdır? Bu anlamda kurumunuzda neleri ön plana çıkarıyorsunuz?
Girişimcilik kavramı, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmesiyle birlikte uluslararası boyutta önem kazanmıştır. Bir eğitim kurumunun başarılı olarak değerlendirilebilmesi için girişimciliğin ortaya çıkmasına neden olan temel güdülerin neler olabileceği önemli bir konudur. Atakent Eğitim Kurumları ‘’Başarmak Sanattır’’ mottosuyla hem öğrencileri hem de markası adına yenilik yaratarak; yeni ürün, hizmet, kaynak ve teknolojileri kullanarak değer yaratmaktadır. Girişimci doğulur, sonradan olunmaz. İnsanların sahip olduğu doğal yeteneklerin ortaya çıkarılması gerekir. Biz eğitimciler, tüm riskleri hesaplayarak bütün başarıyı sahiplenmek istiyoruz. Bu anlamda kurumumuzda genç ve enerjik kadroyla yüksek motivasyon ile çalışıyoruz.

ATAKENT’TE BAŞARININ 8 ADIMI
Seviye belirleme ve bursluluk sınavlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Atakent Eğitim Kurumları olarak her öğrencimizin kurs ve okul eğitimi başlamadan önce kişisel yetenek ve başarılarının kapsamlı bir analizi yapılmaktadır. ‘’Başarının 8 Adımı’’ olarak belirlediğimiz; Atakent Analiz, Atakent Dikkat, Atakent Focus, Atakent Full, Atakent 360, Atakent Total, Atakent University ve Atakent Global eğitim modellerimizle öğrencilerimizin eğitim süreci başlamadan önce özellikle Atakent Focus kapsamında yaptığımız ‘’hazır bulunuşluk’’ ve ‘’bursluluk’’ sınavları ile kurumlarımıza öğrenci kabulü sağlıyoruz.

Yeni dönemde ücret politikalarınız nasıl olacak?
Yüz yüze, hibrit ve uzaktan eğitim koşullarına göre nasıl bir uygulamayı hayata geçireceksiniz? Yeni dönemde ücret politikalarımızı belirlerken pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak yüz yüze, hibrit ve uzaktan eğitim koşullarına göre hareket edeceğiz. Mücbir sebep durumlarında kurumumuz veliye karşı eğitim başlangıcında vaad ettiği ders saatlerini, koçluk takiplerini uzaktan olarak da devam ettirmekle yükümlüdür. Bu konuda MEB’in yapacağı açıklamalar kurum ve veli için bağlayıcıdır.

HERKESİN İLKER ABİSİ
Uzun yıllardır sektördesiniz, öncelikle bir eğitim kurumunu yönetmenin zor ve kolay yanları nelerdir? Nasıl bir yöneticisiniz?

Yöneticilik vasfınızı belirleyen ilkeleriniz nelerdir? Uzun yıllardır sektörde olmam nedeniyle bir eğitim kurumunu yönetmenin çok da kolay olduğunu söyleyemem. Benim bu alandaki en büyük avantajım PDR mezunu olmam ve öğretmeninden öğrencisine, velisinden tüm çalışanlarına kadar empati kurma yeteneğimi üst düzeyde kullanarak bir duruş sergilememdir. Yöneticilik vasfımı belirleyen en önemli yön herkesin İlker abisi olmamdır. Liderlik için gereken en temel şeylerden biri çalışanlarla kurduğum iletişim yeteneğidir. Aldığımız eğitimler ve yıllardır sektörde kazandığımız tecrübeler sayesinde her şeyden önce iyi bir örnek olmak, sorumluluk almak, devretmeye hazırlıklı olmak, çalışanların motivasyonunu sağlamak, onların potansiyellerini keşfetmek ve açığa çıkarmak, hoşgörülü davranmak, esneklik ve öngörü yeteneğine sahip olmak, hedef ve beklentileri belirlemek ve en önemlisi kendini doğru tanımak ve kendiniz olmaktır.

İş yaşamınızın dışında vaktinizi nasıl geçirirsiniz? Nelerle ilgilenirsiniz? Hobileriniz var mı?
İş yaşamımın dışında mümkün olduğu sürece zamanımı ailem ve yakın dostlarıma ayırmaya çalışıyorum. Bir eğitimci olarak da kitap okumanın bireye kattığı değerleri göz önünde bulundurarak işten ve ailemden kalan tüm zamanlarımı farklı alanlardaki kitapları okumaya ayırıyorum. Sadece iyi bir okuyucu değil aynı zamanda kitap yazarlığı yapmak da ilgi alanlarım içinde.

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE YAŞANAN ZORLUKLAR EKONOMİ TEMELLİDİR
Türkiye’de özel okul sektörünün gelişimi hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir? Sektörde yaşanan zorlukları nelere bağlıyorsunuz? Sektörün gelişimi için önerileriniz ve sektörün geleceğine yönelik öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye eğitim sektörü yaklaşık 25 bin kurum ve kuruluşun yer aldığı 300 binden fazla istihdam sağlayan, gelişme ivmesi yüksek sektörlerden biridir. Türkiye’deki sosyoekonomik gelişmeler, okullardaki müfredatlarda yapılan yenilikler, eğitim ve öğretim materyallerinin modernize edilmesi, ulusal ve uluslararası değerlendirme ve izleme sistemlerinin iyileşmesiyle eğitimde verimlilik artmış olur. Özel sektörlerde yaklaşık 2,5 milyon öğrenci ve ortalama 300 bin kadar öğretmen bulunmaktadır. Sektörde yaşanan en büyük zorluk, ekonomik nedenlere dayalıdır. Özel okullarda öğrenciye sunduğumuz hizmet ve sosyal alanların maddi karşılığının yüksek olması sektörde yaşanan en büyük zorluktur. Gelişmiş ülke olma yolunda ilerleyen ülkemizin başarılı olması için eğitim sektörümüz hızla değişen dünyaya ayak uydurmalı, çağın gereklerine uygun eğitim politikaları üretmelidir. Ülkemizin sosyoekonomik yapısı da dikkate alınarak oluşturulan eğitim ortamlarının esnek bir yapı içinde öğrencilerin eğitim görmelerini ve istenilen bilgi ve beceri kapasitesine sahip olmalarını sağlaması sektörün gelişimi için en önemli adım olacaktır. Bu nedenle Atakent Eğitim Kurumları olarak biz özel okul ve kurs sektörünün gelişimi için öncelikle her çocuğumuzu başarılı ve mutlu kılma ilkesiyle istediği hedeflere kısa zamanda ulaştırmayı amaç edinmiş bulunmaktayız. Biz sadece eğitimle ilgileniyor, özel okullar ve kurslar için başarının ancak mutlulukla birlikte anlamlı olacağını düşünüyoruz.

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ GELİŞİMİ İÇİN ATAMEGA KURULDU
Atakent Eğitim Kurumlarının eğitim anlayışı nasıl oluşturuldu, nasıl bir eğitim sistemi uyguluyorsunuz? Kurumlarınızı diğer eğitim kurumlarından farklı kılan özellikler nelerdir?

Kurs ve kolejlerimizin eğitim programları uzman eğitim kadromuzla öğrencilerimizin bilgi ve becerilerinin arttırılması, aynı zamanda onların merkezi ve ulusal sınavlarda başarılı olması amacıyla oluşturuldu. Eğitim sistemimizde konuların öğretiminde ezbercilikten uzak bakış açısıyla, konular arası ilişkileri ve konunun özelliklerini öğrencilerimizin kendisinin bulmasını ve teorik bilgiyi pratik bilgiye dönüştürmesini sağlamak üzere onlara rehberlik ediyoruz. Konular işlenirken alanında uzman kişilerden uygun zaman ve koşullarda yararlanıyoruz. Atakent Eğitim Kurumlarının Bilim Kurulu Başkanı eğitim dünyasının duayen ismi Prof. Dr. İrfan Erdoğan’dır. Prof. Dr. İrfan Erdoğan Türkiye’de teorik ve pratik alanda eğitim ile ilgili bütün içeriği hazırlayan ve uygulayan bir bilim insanıdır. Sayın Hocamızın rehberliğinde kurumlarımızda çalışan öğretmen, yönetici, rehber öğretmen, eğitim danışmanı ve diğer çalışanlarımızın sürekli olarak öğrenmeye ve keşfetmeye açık olmasını hedefledik. Bizi diğer kurumlardan ayıran en önemli özelliğimiz sadece eğitim mantığıyla ilerlemek ve sadece eğitim alanında kendimizi geliştirip zirveye ulaşmaktır. Son olarak şunu söylemekte fayda var yurtdışına yaptığımız eğitim gezilerimiz ve tecrübemiz eğitim için en önemli ve değerli unsur öğretmendir. Bu anlamda sadece bu konuda yani öğretmen eğitim ve gelişim sürecini yöneten ve denetleyen bağımsız bir kurum oluşturduk. ATAMEGA Mesleki Eğitim ve Gelişim Akademisi. Atakent Eğitim Kurumlarında çalışan başta öğretmenlerimiz olmak üzere bütün çalışanlarımız ATAMEGA üzerinden yıllık programlı bir şekilde yoğun eğitime tabi tutulur.

»Temelde gelenekçi eğitimi yenilikçi eğitimle birleştirip eğitim ve öğretim sürecini daha bilimsel temellere dayandırarak insanlık için çalışan, mutlu, başarılı, kendine güvenen ve geleceği yöneten bireyler yetiştirmek misyonuyla hareket ediyoruz.

»Eğitim sistemimizde konuların öğretiminde ezbercilikten uzak bakış açısıyla, konular arası ilişkileri ve konunun özelliklerini öğrencilerimizin kendisinin bulmasını ve teorik bilgiyi pratik bilgiye dönüştürmesini sağlamak üzere onlara rehberlik ediyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.