banner

Kültür, Global Schools Program ile Küresel Okul Ağı’nda
Biriz Kutoğlu – İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü

biriz_kutoglu_ocak_2023“2022’nin son günlerinde “Global Schools Program” okulu olarak Küresel Okullar Ağının üyesi olduk. Böylece Birleşmiş Milletler’in belirlediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini” desteklemek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için öğrencilerimizin gereken bilgi ve beceri kazanımlarını edinmesi konusunda çalışmalar yürütmeye başladık.” 

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları 63 yıldır; ulusal, evrensel, çağdaş değerler doğrultusunda, uluslararası ölçütlerde eğitim ve öğretim yapan bir eğitim kurumu. Okulumuzun anayasasında da belirttiğimiz üzere “Kültür”lü bütüncül bir eğitim anlayışına sahiptir.

Eğitim-öğretim faaliyetlerinde;“insanın, toplumun, dünyanın” bir bütün; ders, konu, plan ve programın ise birbirinden ayrılmaz olduğuna inanırız. Bu nedenle eğitimde “fen bilimleri, anadil ve yabancı dilin”, “matematik, sosyal ve kültürel derslerin”, “dil, sanat ve sporun”, “ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimin” birbirlerini tamamladığına inanır, disiplinler arası iletişime ve iş birliğine önem veririz.

Bu doğrultuda da 2022’nin son günlerinde “Global Schools Program” okulu olarak Küresel Okullar Ağının üyesi olduk. Böylece Birleşmiş Milletler’in belirlediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini” desteklemek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için öğrencilerimizin gereken bilgi ve beceri kazanımlarını edinmesi konusunda çalışmalar yürütmeye başladık.

Gerçeğimiz şu ki;“bizi yarınlara taşıyacak gençlerin farklı düşünme, hissetme ve yaratma güçlerine” ihtiyacımız var. Sürdürülebilir kalkınma, günümüzün ihtiyaç duyulan faaliyetlerinin başında geliyor. Sürdürülebilir kalkınma gündemi kapsamındaki hedef; “herkes için kapsayıcı ve nitelikli eğitimin başarılması”.

Küresel Okullar Ağı’nın bir üyesi olarak öğrencilerin bilinçli kararlar vermelerini ve çevresel bütünlük, ekonomik uygulanabilirlik, şimdiki ve gelecek nesiller için adil bir toplum için sorumlu eylemlerde bulunmalarını sağlama yolunda müfredata entegre çalışmalar yapıyoruz.

Küresel Okullar, Ekim 2018'de Avusturya'nın Viyana kentinde düzenlenen IB Dünya Konferansında başlatıldı. Küresel Okullar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasını desteklemek için BM Genel Sekreteri tarafından başlatılan küresel bir araştırma ve politika ağı  olan BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı'nın bir girişimidir. 

 

17 KÜRESEL HEDEF BELİRLENDİ

Küresel hedefler olarak da bilinen sürdürülebilir kalkınma hedefleri, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yoksulluğu sona erdirmek, gezegenimizi korumak ve 2030 yılına kadar tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısı olarak kabul edildi. Bu 17 hedef birbirine entegre olup, her biri alandaki eylemin diğer alanlardaki sonuçları etkileyeceğini ve kalkınmanın sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği dengelemesi gerektiği göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.2016 yılında başlatılan program; açlığa ve fakirliğe son vermek, doğayı korumak, iklim değişikliği ile mücadele etmek, barış ve güvenliği teşvik etmek gibi “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda çalışmalara devam ediyor.

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları olarak gerek Uluslararası Bakalorya, gerek Advance Placement gerekse Global Schools programı ile “sürdürülebilir kalkınmayı” eğitim programımıza, etkinliklerimize özetle okul yaşamımıza entegre ediyor, öğrencilerimizi kendini küresel topluluğun parçası gören, gezegenimize ve insanlığa karşı sorumlu hisseden “dünya vatandaşları” olarak yetiştiriyoruz. Bunun en son örneğini; geçtiğimiz ay Nobel Haftası etkinliklerine katılmak için bir grup öğrenci ve öğretmenimizin Oslo ve Stockholm ziyaretleriyle yaşadık. Nobel ödüllü bilim insanlarının verdiği Nobel dersleri, söyleşiler, müze ve üniversite ziyaretleri, konserler… Öğrencilerimiz tüm bu etkinliklerle dünya vatandaşlığının, bilimin, gelişimin ve sürdürülebilirliğin en somut örneğini yaşadılar… 1960’ta onursal başkanımız inşaat yüksek mühendisi Sayın Fahamettin Akıngüç tarafından “çağdaş, ilerici, aklın ve bilimin ışığında” eğitim verme anlayışı ile kurulan okulumuz 63 yıldır bu vizyonla eğitim vermeye devam ediyor. 

“KÜLTÜR” DE EVRENSELLİK HER ZAMAN BİR ADIM ÖNDE
Öğrencilerin kariyer yolculuğunda okulun atmosferi, gelenekleri ve kültürü, öğrencileri hedeflerine ulaştırmada çok önemli. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları, öğrencilere 21.yüzyıl becerilerini kazandırmak için eğitim programları sürekli güncelleniyor.
2008’den bu yana Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından yetkilendirilmiş bir IB okulu olan Kültür2000 Kolejinde, öğrencilerimiz IB programları sayesinde en az iki yabancı dilde yetkin olurlar. Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz eleştirel düşünme, kültürler arası anlayış ve çeşitli bakış açıları ile uluslararası geçerliliği olan diplomaya sahip olarak mezun olurlar.
Kültür Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri ise eğitim süreçleri içerisinde AP (Advanced Placement) Programına dahil olarak hem güçlü, köklü ve nitelikli bir Anadolu Lisesi diploması, hem de dünya çapında onlara yüzlerce üniversitenin kapısını açacak AP Diplomasıyla okulumuzdan mezun olabiliyorlar. “İleri Düzey Yerleştirme Programı” olarak da adlandırılan AP eğitimi öğrencilerin ileride üniversite yıllarında başarılı olabilmek adına problem çözme, kendini iyi ifade edebilme gibi hayati becerilerin geliştirilmesine yardımcı, akademik anlamda da erken katkı sağlayabilen etkili bir diploma programı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.