banner

Yeni bir üniversite kuruluyor
Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni üniversite kurulmasını öngören kanun teklifini, TBMM’ye sunuldu.

AK Parti Kocaeli milletvekilleri, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak olan, Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni üniversite kurulmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ile diğer AK Parti Kocaeli Milletvekillerinin imzasını taşıyan, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün mevcut fakülte ve enstitülerini de bünyesine alacak, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak.

Üniversite; Enerji Teknolojileri Fakültesi, Biyoteknoloji Fakültesi, Nanoteknoloji Fakültesi, Temiz Üretim, Yer ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Ulaşım Teknolojileri Fakültesi, Yönetim Sistemleri Fakültesi, Savunma Teknolojileri Fakültesi, Bilişim Teknolojileri Fakültesi, Mimarlık, Tasarım ve Yapı Teknolojileri Fakültesi, Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden oluşacak.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı olarak kurulan Fen Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Mühendislik fakültesi kapatılacak.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde bulunan ve bu kanunla kapatılan fakülteler, mevcut öğrencilerin mezuniyetlerine ve nihayet 2021-2022 öğretim yılı sonunu geçmemek üzere, görevlerini ilgili mevzuatına göre yürütmeye devam edecek. Bu fakülteler 2021-2022 öğretim yılı sonunda herhangi bir işleme gerek kalmaksızın kapatılmış sayılacak.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde kayıtlı bulunan öğrencilere verilecek mezuniyet belgeleri ile diplomalar, istekleri halinde enstitünün adıyla Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verilecek.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörünün görevi sona erecek.

Bu düzenlemenin uygulanmasında ortaya çıkacak sorunlar, Yükseköğretim Kurulu kararıyla çözümlenecek.

Teklifle, üniversiteye 417 kadro ihdas ediliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.