banner
banner
banner

Özyeğin, 2000’den sonra kurulan üniversiteler sıralamasında birinci
URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan Türkiye Üniversiteleri Sıralaması’nda Özyeğin Üniversitesi, Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralaması’nda sekizinci, 2000’den Sonra Kurulan Üniversiteler’de ise birinci sıraya yerleşti.  

ozyegin ogrenciODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından 2009 yılından bu yana yayımlanan, Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayan rapora göre Özyeğin Üniversitesi vakıf üniversiteleri sıralamasında sekizinci, 2000’den sonra kurulan vakıf üniversiteleri sıralamasında ise birinci oldu.

Makale sayısı, kişi başına düşen makale sayısı, Atıf Sayısı Öğretim Üyesi Başına Düşen Atıf Sayısı, Toplam Bilimsel Doküman Sayısı, Öğretim Üyesi Başına Düşen Toplam Bilimsel Doküman Sayısı, Doktora Öğrenci Sayısı, Doktora Öğrenci Oranı ve Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı gibi akademik üretkenliğin ölçüldüğü verilere dayanan 9 performans kriterinin kullanıldığı çalışmada, 9 ayrı alt sıralama da yapıldı.

2000 Yılından Önce Kurulan Üniversiteler, 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler, Tıp Fakültesi Olan Üniversiteler, Tıp Fakültesi Olmayan Üniversiteler, Devlet Üniversiteleri, Vakıf Üniversiteleri, 2000 Yılından Sonra Kurulan ve Doktora Öğrencisi Olan Üniversiteler, 2000 Yılından Sonra Kurulan ve Doktora Öğrencisi Olmayan Üniversiteler Genel Sıralamaları ile Tüm Üniversiteler Genel Puan Tablosu olmak üzere açıklanan 9 kategori altında, üniversiteler akademik performanslarına göre sıralandı.

2000 yılından önce kurulan 72 üniversitenin kendi içinde ve 2000’den sonra kurulan 62 üniversitenin de kendi içinde listelendiği sıralamada, 95 devlet üniversitesi ve 39 vakıf üniversitesi kendi içlerinde sıralanırken; tıp fakültesinin olduğu ve olmadığı üniversiteler de kendi içlerinde ayrıca sıralandı.

URAP sıralamasında devlet üniversitelerinde ODTÜ, Hacettepe ve İstanbul Üniversitesi; vakıflarda da Bilkent, Sabancı ve Koç Üniversitesi ilk üç sırayı paylaştı.

Bu birincilik bizim araştırma verdiğimiz önemin göstergesi

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, köklü ve saygın bir üniversite olan ODTÜ’nün titiz bir çalışma ile hazırladığı bu sıralamalarda, açıklanmaya başlandığı tarihlerden bu yana Özyeğin Üniversitesi’nin vakıf üniversiteleri içinde üst sıralarda yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

URAP sıralamasında Özyeğin Üniversitesi’nin yerini de değerlendiren Prof. Dr. Gençtürk, henüz yedinci yılında olan genç bir üniversite olarak üniversitenin gösterdiği performanstan memnun olduğunu söyledi. Gençtürk, “URAP sıralamasında 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler içerisinde birinci olmamız araştırmaya verdiğimiz önemin göstergesidir. Toplam bilimsel doküman puanımızın yanı sıra atıf puanımızın yıllar itibarı ile yükselmesi, yayın yapan bilim insanlarımız kadar, yayının yapıldığı kaynağın ve Özyeğin Üniversitesi’nin saygınlığını ve araştırmadaki etki gücünü göstermektedir” diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.