banner

Projesi olana Mevlana bursu ile yurtdışı fırsatı
YÖK, "Türk yükseköğretim sisteminin dünyaya açılan penceresi" olarak nitelendirilen "Mevlana Değişim Programı"na getirdiği yenilikle proje tabanlı bir sistemi hayata geçirdi.

 

yokYÖK, "Türk yükseköğretim sisteminin dünyaya açılan penceresi" olarak nitelendirilen "Mevlana Değişim Programı"na getirdiği yenilikle proje tabanlı bir sistemi hayata geçirdi. Buna göre, programda belirlenen alanlarda üniversitelerce hazırlanacak projeler, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yoluyla gerçekleştirilecek ve YÖK tarafından desteklenecek.  Mevlana Programı, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılından itibaren "proje tabanlı", "ülke odaklı" ve "alan odaklı" olmak üzere 3 farklı şekilde devam edecek.
"Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı" ile YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen alanlarda üniversiteler tarafından hazırlanacak projeler, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yoluyla gerçekleştirilecek ve YÖK tarafından desteklenecek. Programın "ülke odaklı" hedefi kapsamında, tüm alanlarda 21 ülkeyle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılacak. "Alan odaklı" hedef kapsamında ise  28 ülkeyle sosyal ve beşeri bilimler, fen ve mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri gibi alanlar bazında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilecek.

 

Başvurular 29 Nisan'a kadar yapılacak
Değişim faaliyeti, yurt içindeki ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile bu kurumların öğrenci ve öğretim elemanlarını kapsıyor. Başvurular, proje ortağı olan iki üniversiteden de istenilen tüm bilgi ve belgelerle yurt içindeki üniversite rektörlükleri kanalıyla 29 Nisan 2016'ya kadar YÖK'e resmi yolla yapılacak.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.