banner

İstanbul Arel Üniversitesi gençlere başarının anahtarını sunuyor
10. yılının içinde bulunan İstanbul Arel Üniversitesi, kaliteli, profesyonel ve üstün bir eğitim vermeyi misyon edinerek Türkiye’de ve dünyada söz sahibi öğretim üyelerinden oluşan bir kadro ile eğitim ve öğretimini sürdürüyor. Türkiye’de en çok burslu öğrenci okutan üniversiteler arasında ön sıralarda bulunan İstanbul Arel Üniversitesi’ni sunduğu fırsatları, üniversitenin vizyonunu ve gelecek hedeflerini Rektör Prof. Dr. İhsan Derman ile konuştuk.

arelİstanbul Arel Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerine göre öne çıkan özellikleri nelerdir? Öğrenciler İstanbul Arel Üniversitesi’ni neden seçmeliler? Ayrıca üniversitenizde en çok hangi bölümler rağbet görüyor?
İstanbul Arel Üniversitesi, henüz onuncu yılı içinde bulunan genç bir üniversite. Buna rağmen gerek fiziki altyapısı gerekse akademik birim sayısı bakımından büyük bir gelişme gösterdi. Öğrenci sayısı bakımından vakıf üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alması, üniversite adaylarının üniversitemizin gösterdiği bu gelişmeyi yakından izlediklerini göstermektedir. Yetkin akademik kadromuz, iş dünyası ile yakın işbirliğimiz, son teknolojiyle donatılan laboratuvar ve dersliklerimiz, kentin sakin bir yerinde olan kampüsümüzün öğrenci tercihlerinde belirleyici olduğunu gösteriyor.

İstanbul Arel Üniversitesi’nde akademik programların sayısı nedir? Yakın zamanda yeni fakülteler, bölümler açmayı düşünüyor musunuz?
Üniversitemiz Tepekent Yerleşkesinde 5 fakülte ve 3 Yüksekokul bulunmaktadır. Bunlar:
Fen-Edebiyat Fakültesi (5 Bölüm), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (6 Bölüm) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (10 Bölüm), İletişim Fakültesi (5 Bölüm), Güzel Sanatlar Fakültesi (2Bölüm), Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Lisans-5 Bölüm), Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (Lisans-6 Bölüm), Yabancı Diller Yüksekokulu…
Sefaköy Yerleşkemizde ise 70 program ile Meslek Yüksekokulumuz ve 3 Enstitümüz bulunmaktadır.
Tıp Fakültemiz ile ilgili kurulum çalışmalarımız devam ediyor.

areLihsan_derman_arel_uniİŞ DÜNYASINDAN 2500 ÇÖZÜM ORTAĞI
Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla nasıl bir işbirliği yürütüyorsunuz?
İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Merkezi (ARELKAM) 2.500’ün üzerinde çözüm ortağıyla yürütülen staj ve iş olanakları ile öğrencilerin ve mezunların doğru kariyer planlaması yapabilmeleri amaçlanıyor. İstanbul Arel Üniversitesi’nin “İşyerinde Eğitim” Projesi, öğrencilerin eğitim gördükleri alanlarda birinci sınıfın ilk döneminden itibaren anlaşmalı kurumlarda haftanın belirli günleri işe gittikleri ve üniversitede gördükleri derslerle çalışma hayatını birleştiren programlar olarak tasarlanmıştır.

SOSYAL VE KÜLTÜREL AKTİVİTELER İLE RENKLİ BİR KAMPÜS YAŞAMI
İstanbul Arel Üniversitesi’nin kampüslerindeki sosyal, kültürel ve sportif imkânlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?
Sosyal hayatın öğrenciler için daha başarılı ve daha mutlu olmalarında etkili olduğu bilincinde olan İstanbul Arel Üniversitesi, öğrenim yılı içinde öğrencilerinin sosyal ve kültürel aktivitelerini özgürce gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda Öğrenci Kulüpleri sanatsal, kültürel ve sosyal nitelikte birçok etkinlik düzenlemektedir. Üniversitede var olan 49 öğrenci kulübüne “Öğrenci Kulüpleri ve Liderlik” ofisi sağlıklı kulüp yönetimi konusunda destek sağlamaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi öğrencileri, öğrenci kulüplerinin düzenledikleri festival, gezi, tiyatro, konferans, sempozyum, panel gibi organizasyonlar ile sosyal ve kültürel yaşamdan kopmadan Arel’li olmanın ayrıcalığını yaşamaktadır. Bunun yanı sıra İstanbul Arel Üniversitesi’nde 25,000 m2 kapalı alanı olan spor merkezinde yarı olimpik yüzme havuzu, fitness merkezi, aerobik ve spor salonu öğrencilerin sportif çalışmalar yapmasına olanak sağlamaktadır. Üniversite içi pek çok turnuva yıl içinde spor kulüpleri tarafından organize edilmektedir.
İstanbul Arel Üniversitesi Tepekent Yerleşkesi 2000 villadan oluşan Tepekent Uydukenti’nde bulunmaktadır. Uydukent içerisinde yer alan “Villa Öğrenci Evleri” sadece İstanbul Arel Üniversitesi öğrencilerinin konaklamasına ayrıldı. Öğrenci evleri müdürlüğü; güvenlik elemanları, sağlık ekibi ve teknik ekibiyle 24 saat öğrencilerine hizmet veriyor. Öğrencilerin konforu düşünülerek hazırlanan Arel Üniversitesi Villa Öğrenci Evleri’nde, öğrencilerine açık havuz, futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası ve mini tenis kortu ile sosyal ve sportif anlamda hizmet veriyor. Toplam 400 yatak kapasiteli Villa Yurtlarda, öğrencilere bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri sunuluyor. Villa Yurtlarda konaklayan öğrencilerin şehir merkezine ulaşımları için İstanbul Arel Üniversitesi’ne ait ücretsiz ring servisler ulaşımı sorunsuz hale getiriyor
2016-2017 Akademik Yılında Tepekent Yerleşkesinde toplam 16.000m2’den oluşan 8 villanın içinde yer aldığı yeni sosyal yaşam alanları oluşturuldu. Yeşili bol olan bu alanlarda hem akademisyenlerimize hem de öğrencilerimize bilimsel çalışma alanlarını da beraberinde sunduk. Daha konforlu alanlar sağladık.
Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. ÖSYS’de dereceye giren öğrencilere üniversitemizi tercih edip yerleştirilmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde; üniversite onur ve özel bursları, başarı bursları ve spor bursları vb. burslar sağlamaktadır. Dil puanı hariç olmak üzere; kayıt yaptırması, disiplin cezası almaması kaydıyla öğrenim süresi boyunca girdiği yıldan itibaren 9 ay süreyle;
• İlk 500 içerisinde yerleşenlere 900 TL
• 501– 1.000 içerisinde yerleşenlere 660 TL
• 1,001 - 2,000 içerisinde yerleşenlere 550 TL
• 2,001 - 3,000 içerisinde yerleşenlere 330 TL
• 3,001 - 5,000 içerisinde yerleşenlere 300 TL
• 5,001 - 10,000 içerisinde yerleşenlere 250 TL burs verilir.
Verilen bu bursların devamı, öğrencinin ilk yıl hariç devam eden yıllarda, GNO’sunun en az 2.50 olması şartı aranmaktadır.

21 ÜLKEDEN 79 ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz? Öğrencileriniz bu imkânlardan nasıl yararlanıyorlar? Uluslararası alanda üniversitenizin hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?
İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus Değişim Programı kapsamında Avrupa ülkelerinin üniversiteleriyle öğrenci ve öğretim üyesi değişimlerini hızlandırmış olup bu faaliyetlerden Arel Üniversitesi öğrencilerinin de faydalanması amaçlanmaktadır. 21 Ülkeden,79 Üniversite ve 40 farklı bölüm ile 151 anlaşma tamamlanmıştır. Bu sayede Arel öğrencileri öğrenimlerine Erasmus Programı ile yurtdışında devam edebilmektedir. Ayrıca sadece Avrupa ülkeleriyle sınırlı kalmayıp Amerika, Kanada, Afrika, Orta Doğu, İran, Japonya, Çin ve Türkiye’nin diğer komşu ülkeleriyle de ikili anlaşmaları da sürdürüyoruz.
Ayrıca, öğrenci değişim programı ile Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan ve Fransa’dan gelen öğrenciler, Arel Üniversitesi’nde öğrenim görmenin yanı sıra yurt olanakları ve kampüs içerisindeki her türlü sosyal olanaklardan yararlanabilmektedir.

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ TÜRK EKONOMİSEN KATKI SAĞLAYACAK
Üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve bu konuda üniversitenin vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bilimsel çalışmalara verilen destekler nelerdir?
İstanbul Arel Üniversitesi'nde, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek ve bilimsel çalışmaların önünü açmak amacıyla kurulmuş 3 merkez bulunmaktadır. Kuluçka ve Girişimcilik Merkezimiz (ARTIAREL), Ortak Kullanıma Yönelik, Kompozit Malzemeler Ve Polimer Teknolojileri Ar-Ge Merkezi (ArelPOTKAM) ve ArelTeknoloji Transfer Ofisi (ArelTTO). Bu merkezlerde Öğretim Üyelerimizin geliştirdiği projeleri, TTO uzmanlarımız, TÜBİTAK, Avrupa Birliği, Sanayi BakanlığI, Ekonomi Bakanlığı Projeleri olarak hayata geçirmektedirler. ArtıArel’de, İnnovatif-Yenilikçi Projeler geliştirilmektedir. Öğrencilerimizin ve Öğretim Üyelerimizin değişik bilim dallarında yarattığı yenilikçi ürünler, sistemler ve servisler geliştirilecek ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, dolayısıyla insanların refahını artırmak üzere, Türkiye ve Dünya Piyasalarına sunmayı planlamaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek üzere, öğrencilerimizin geliştirdiği yenilikçi ürünler için, şirket kurmaları ve piyasadaki önemli şirketlerle ortaklık yapmaları için yardımcı olunmaktadır. Bu sayede, dünya pazarlarına ihracatımızın artması sağlanacaktır. Bu çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için, alt-yapı laboratuvarlarımız hemen her bilim alanında vardır: Elektronik mühendisliği, Kimya mühendisliği, Genetik mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, İnşaat mühendisliği, Mimarlık ve Sağlık alanlarında araştırmaların, inovasyon ve yaratıcılığın sağlanabilmesi için laboratuvarlarımız, Öğrencilerimize ve Öğretim Üyelerimize ve hizmet etmektedir.

“Geleceğin yükselen mesleklerinden söz ederken öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Geçmişten günümüze önemi azalmayan meslekler var. Başta tıp olmak üzere sağlık alanı, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar, Elektronik bu meslekler arasında. Psikoloji, Genetik Mühendisliği, Moleküler Biyoloji, Biyomedikal Mühendisliği son zamanlarda öne çıkan meslekler arasında yer alıyor. Bunlara geleceğin meslekleri olarak da bakılabilir.”

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ 7/24 ADAYLARIN YANINDA
Üniversite ve bölüm tercihi hiç kuşkusuz ki gençlerin hayatında önemli bir dönemeç. İstanbul Arel Üniversitesi tercih dönemi süresince, Tepekent ve Sefaköy Yerleşkeleri’nde bulunan tercih masalarının yanı sıra Çağrı Merkezi hizmeti ile 7/24 gençlerin yanında. Tercih döneminde alanlarında uzman akademisyenler ve idari personelimizle genç üniversite adaylarına ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Amacımız üniversite sınavında ter dökmüş öğrencilerin doğru tercihler yapması. ÇAĞRI MERKEZİ numaramız (0850) 850 27 35. Ayrıca Öğrenciler tercih dönemi boyunca Cumartesi/Pazar dahil çağrı merkezinden ulaşabilir ya da Sefaköy ve Tepekent Yerleşkelerini ziyaret edebilirler. Sefaköy Yerleşkesinden 2 saatte bir Tepekent yerleşkesine ücretsiz servislerimiz olacak. Ayrıca web adresimizden www.arel.edu.tr
Sosyal medya hesaplarımızdan areledu (Facebook/Twitter/Instagram) üzerinden üniversitemize ulaşabilirler. Bu yıl aday öğrencilerimiz için de yeni bir websayfası hazırladık aday.iau.edu.tr bu sayfanın aday öğrencilere çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

İstanbul Arel Üniversitesi
0(850)850 2735
www.arel.edu.tr
e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
facebook/twitter/instagram: areledu

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.