banner

Avrupa MYO sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştiriyor
İstanbul, dünyanın en büyük sağlık üslerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Avrupa Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ghassan İssa, sağlık alanında verdikleri eğitimlerle sektöre nitelikli elemanlar kazandırdıklarını söylüyor. 11 alanda eğitim verdklerini dile getiren İssa, “Meslek Yüksekokulumuz ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda 2018-2019 akademik yılı itibariyle program sayısında artış gerçekleştirecektir. Bu anlamda gerekli fiziki, teknik ve akademik yapı oluşturulma çalışmaları başlatılmıştır.” diye konuştu.
Avrupa Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi alabilir miyiz? Üniversite adayları neden Avrupa

avrupa_myoMYO’yu seçsinler? Diğer MYO’lara göre öne çıkan özellikleri nelerdir?
Avrupa Meslek Yüksekokulu kurulduğu 2009 yılından bugüne Avrupa Eğitim Grubunun da destek ve birikimiyle ülkemizin nitelikli meslek yüksekokullarından biri haline gelmiştir. Öğrencilerimizin, iletişimi güçlü, sosyal bağları kuvvetli, değerleri ve farkındalıkları olan, mesleki donanımını kazanmış nitelikli bireyler olarak yetişme temel hedeflerindendir. Meslek Yüksekokulumuzda bulunan sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli elemanları yetiştirilir. Bu programlar ülkemizde ihtiyaç duyulan mesleklere hitap eden programlardır. Ayrıca sağlık sektörünün önemli kurumları ile oluşturulan çok yönlü iş birlikleri ile öğrencilerimiz sahada uygulama yapabilmektedir.
Yüksekokulumuz akademik kadrosunu oluşturmuş ve bu yönde geliştirmeye devam etmektedir. Öğrenci kulüpleri ve ilgili birimlerimiz akademik yıl içinde nitelik ve nicelik açısından oldukça yeterli sosyal, kültürel, akademik ve sportif faaliyetler gerçekleştirmektedir.
Yerleşkemiz lokasyon itibari ile şehrin neredeyse tüm ulaşım araçlarının kesişme noktasında yer almaktadır. Güvenli ve huzurlu bir yerleşkeye sahip olan kurumumuzda öğrencilerimize yurt imkânı diğer tüm hizmetler sunulmaktadır.

avrupa_myo11 AYRI PROGRAMDA EĞİTİM VERİLİYOR
Yüksekokulunuz bünyesinde hangi programlar bulunuyor? En çok iddialı olduğunuz program hangisi? Ayrıca yakın zamanda yeni programlar açmayı düşünüyor musunuz?
Yüksekokulumuzda 11 program faaliyettedir. Bunlar; Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi, Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Ameliyathane Hizmetleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve İlk ve Acil Yardım, Diyaliz, Odyometri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik. Sağlık sektöründe elemanlar yetiştiriyoruz ve mevcut olan tüm programlarımızda iddialıyız. İddiamızın dayanağı ise sağlık sektörüne yetiştirdiğimiz sağlıkçılar ve onların başarılarıdır.
Yüksekokulunuzun sosyal, kültürel imkanları nelerdir? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından da bahsedebilir misiniz?
Avrupa Meslek Yüksekokulunda öğrencilerin ilgi alanlarına ve becerilerine dayalı danışmanlığını akademisyenlerin yürüttüğü ve öğrenci merkezli 11 öğrenci kulübü mevcuttur. Sanat, kültür, sosyal sorumluluk ve sportif amaçlı kurulan öğrenci kulüpleri, okulumuzun iklimini verimli ve üretken kılmaktadır.
Öğrenci kulüpleri Sağlık, Kültür ve Spor Birimine bağlı ile akademisyenler destekli çeşitli, panel, konferans, seminer, söyleşi, dinleti, gösterileri, sergi, fuar vb gerçekleştirmekte ve bunun yanında diğer üniversite ve MYO kulüpleri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ile iş birliği halinde faaliyetler yürütmektedir.
Kulüplerimiz Yüksekokulumuzun vazgeçilmez unsurlarıdır. Avrupa Meslek Yüksekokulu Öğrenci Kulüplerine gereken desteği sağlamakta, çalışmalarına tam destek vermektedir.
Merkezi bir konumda yer alan Yüksekokulumuz; kültür merkezi, tiyatro, sinema, sanat merkezlerine yakınlığı ile öğrencilerin sanat, kültür ve sosyal faaliyetlere katılımını kolaylaştırmakta, entelektüel birikim oluşturmalarına destek vermektedir.

avrupa_myoÖğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla işbirliğine gidiyor musunuz? Buna yönelik gerçekleştirdiğiniz çalışmalara kısaca değinebilir misiniz?
Meslek Yüksekokulumuz mesleki eğitim alanında teknik olduğu kadar insani ve kültürel bir eğitim konsepti oluşturarak meslek yüksekokulları içinde kendine özgü bir çekim merkezi oluşturmuştur. İşbirliği içinde büyümeyi kendisine vizyon edinmiş kurumumuz, güçlü çözüm ortaklarıyla deneyim ve birikimini arttırmıştır.
İstanbul, dünyanın en büyük sağlık üslerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu sektörde eğitim kurumlarıyla sağlık kurumları arasında iş birliğinin bu hedefin gerçekleşmesinde önemli imkânlar sağlayacağını düşünmekteyiz. Yerinde Uygulama Birimimiz, Avrupa Meslek Yüksekokulu öğrencilerine uygulama alanları oluşturmak için faaliyet göstermekte olup, mezunlarına çalışabilecekleri kurum ya da kuruluşlarda iş olanakları sağlamak, kariyer planlarına yön vermek için destek olmaktadır. Birimimiz, öğrencilerimizin özgeçmişlerini hazırlayarak bir bilgi bankasında toplamakta, sektörle bunları paylaşmakta ve öğrencilerimizin yetkinliklerini göz önüne alarak mezuniyete hazır hale getirmektedir.
Geleceğin yükselen meslekleri hangileri? Öğrenciler hangi mesleklere yönelsinler? Bu doğrultuda tercih yapacak üniversite adaylarına tavsiyeleriniz neler olur?
Öğrencilerimiz ön lisans eğitimi sonunda geleceklerini şekillendiriyor bu birikim üzerinden mesleki süreçlerini sürdürüyorlar. Fakat günümüzde birçok alanda olduğu gibi mesleki gelişim ve değişimlerde teknolojiye bağlı olarak hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu sürece adapte olan, hazır olan başarı ve kalıcılıkta yerini sağlamlaştırmaktadır. Bir de mesleki tercihte ilk etapta “çok para kazandıran, hemen iş bulunan” gibi tanımlamamalarla yaklaşıldığında ciddi problemler yaşanabiliyor. Bunlar şüphesiz önemli başlıklar olsa da esas kriter olmamalı. Sağlık sektörü, eğitim sektörü kariyer planı oluşturulabilen, istihdam potansiyeli uzun süre daha yüksek olan alanlardandır. Bu alanlarda özellikle yabancı dil noktasında kendilerini geliştirmeli ve farklı kurumlarda staj ve uygulama için çaba sarf etmelidirler. Ait oldukları meslek, mutlu oldukları ve üretken oldukları meslektir.
KENT STAT ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına nasıl bakıyorsunuz? Öğrencileriniz bu imkanlardan da yararlanabiliyorlar mı? Uluslararası alanda yüksekokulunuzun hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?
Yükseköğretim temelde tüm eğitim öğretim kademelerinde edinilen birikimlerin ulusal ve uluslararası bir vizyonla yeniden yapılandırılması ve gelecek kurgusunun bu temelde yeniden oluşturulmasıdır. Okulumuz tüm öğrenci değişim programlarına katılım sürecini başlatmıştır. Kent State Üniversitesi ile başlattığımız iş birliği birçok kıtadaki üniversitelerle ve ülkelerle sürdürülmekte bu husustaki süreç devam etmektedir.
Son olarak uzun vadeli plan ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Yüksekokulumuzun bağlı bulunduğu Avrupa Eğitim Vakfı, sahip olduğu birikim ve tecrübeyi ülkemizin hedeflerine ulaşmasında esas unsurlardan biri olan gençlerin yetişeceği, butik ve tematik eğitim anlayışına sahip olacak Avrupa Üniversitesinin temellerini yakın bir gelecekte atmayı planlamaktadır. Meslek Yüksekokulumuz ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda 2018-2019 akademik yılı itibariyle program sayısında artış gerçekleştirecektir. Bu anlamda gerekli fiziki, teknik ve akademik yapı oluşturulma çalışmaları başlatılmıştır.

KÜNYE
Kuruluş Tarihi:2009
Kurucusu: Avrupa Eğitim Vakfı
Müdürü: Ghassan İSSA
Mütevelli Heyeti Başkanı: Talip EMİROĞLU
Program Sayısı: 11
Öğrenci Sayısı: 2284
Öğretim Üyesi Sayısı: 65
Öğrenim Ücretleri: 15.500+KDV
Tüm burs seçeneklerimiz için ve oranları için internet sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
İletişim bilgileri:
Adres: Ahmet Haşim Sokak No:5/1(Abdi İpekçi Spor Salonu yanı) Kazlıçeşme/ İstanbul
Tel : 08504502828
Faks : (0212) 547 00 68
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Web: www.avrupa.edu.tr

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.