banner
banner
banner

Bilgi Hukuk Takımı Avrupa Şampiyonu
İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı, Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği’nin (ELSA) düzenlediği, ELSA Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Dava Yarışması’nda bir kez daha Avrupa Bölge Şampiyonu oldu. Takım, Cenevre’de düzenlenecek dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek.

bilgi_hukukİstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencileri Bengüsu Güvendi, Yağmur Kaya, Mustafa Bilgin, Kemal Ünal ve Burak Bedük’ten oluşan BİLGİ Hukuk takımı, ELSA Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Dava Yarışması’nda Avrupa Bölge Şampiyonu oldu. Geçen yıl Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin katıldığı DTÖ Farazi Dava Yarışması’nda Avrupa Bölge birincisi, ardından Dünya ikincisi olan BİLGİ’li hukukçular, bu yıl tekrar katıldıkları yarışmada üst üste ikinci kez büyük bir başarı elde etti. BİLGİ Hukuk Takımı, 19-23 Haziran tarihlerinde Cenevre’de DTÖ’de yapılacak “Dünya Şampiyonası”nda yarışacak.
BİLGİ Hukuk takımının katıldığı 16. ELSA emc² DTÖ Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması’nın yarı finali İtalya’da gerçekleştirildi. Yarışmada BİLGİ’li öğrencilerin akademik koçluğunu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı ve Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Pınar Artıran üstlendi.
Yarışma, takımların davalı ve davacı tarafları temsil ettiği kurgusal bir mahkemede argümanlarını Dünya Ticaret Örgütü ve uluslararası ticaret hukuku uzmanlarından oluşan jüri önünde sunduğu bir simülasyon şeklinde gerçekleşti. Yarı finalde Amsterdam Üniversitesi ile yarışan BİLGİ’li öğrenciler, aralarında London School of Economics, Universite Paris Sorbonne, University of Edinburgh, University of Birmingham, University of Leiden, University of Moscow gibi seçkin üniversitelerin de bulunduğu 15 takım arasından başarıyla öne çıktı. Final turundaysa Leuven Katolik Üniversitesi’ni eleyerek Avrupa Bölge Şampiyonu oldu BİLGİ Hukuk takımı ayrıca “En İyi Davacı Dilekçesi” ve “En İyi Davalı Dilekçesi" ödüllerinin yanı sıra, BİLGİ Hukuk takım kaptanı Bengüsu Güvendi’nin final konuşması ile “En İyi Konuşmacı” ödülünün de sahibi oldu.
BİLGİ’li Bengüsu Güvendi, “Yarışma, Hukuk Fakültesi eğitimimiz boyunca bizi çok zorlayan, ama bir o kadar da kendimizi geliştirmemizi sağlayan bir deneyim oldu. Bu yarışma sayesinde sadece ulusal hukuk değil, uluslararası ticaret hukuku alanında da kendimizi yetiştirmeyi ve dünyanın en prestijli okullarında eğitim gören hukukçulardan hiç farkımız olmadığını hem kendimize, hem ülkemize, hem de Avrupa’ya kanıtlamış olduk” ifadelerini kullandı.
Takımın akademik koçu DTÖ Kürsüsü Başkanı Dr. Pınar Artıran, BİLGİ Hukuk Fakültesi’nin uluslararası ticaret alanındaki yarışmada elde ettiği üst üste şampiyonlukların önemini vurgulayarak, “Takımımız, 2002 yılından beri ELSA Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği tarafından organize edilen, Dünya Ticaret Örgütü ile AB ve ABD’nin belli başlı hukuk firmaları tarafından desteklenen Farazi Dava Yarışması’na katılımının ikinci senesinde yine büyük bir başarı elde etti. Bu başarı DTÖ’nün Üniversitemize verdiği Kürsü ünvanı ve kurduğumuz derin işbirliğinin bir meyvesi. 22 takım Cenevre’de yapılacak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bir akademik yıl boyunca son derece başarılı öğrencilerden oluşan bir takımla çalışma şansına sahip olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Yarışma hazırlıkları süresince ortaya koydukları takım ruhu, üstün azimleri ve görev bilinçleri, her türlü övgüye layık” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.