banner
banner
banner

Okan Üniversitesi öğrencilere iş dünyasının kapılarını açıyor
Hazırlık sınıfından mezuniyetlerine kadar öğrencilerine iş yaşamında başarı için gerekli olan sosyal, kültürel ve profesyonel becerileri kazanabilecekleri “Kariyer ve Yaşam Programı’nı uyguladıklarını belirten İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güner Gürsoy ile üniversitenin dünden bugüne gelişimini ve öğrencilere sundukları imkanları konuştuk.

okan_uni2018 yılı İstanbul Okan Üniversitesi açısından nasıl geçti? 2019’a yönelik planlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yükseköğretime ilkleri kazandıran İstanbul Okan Üniversitesi, güçlü kadrosu ile 26 bin öğrenciye seçkin bir eğitim vermeye devam etmektedir. İş yaşamına en yakın üniversite vizyonumuzla birlikte 20 bine yakın mezunumuz ile iş dünyasını destekliyoruz.
Eğitim teknolojilerine önemli bir yatırım gerçekleştiren üniversitemiz Blackboard omurgası ile
O’Learn öğrenme ve öğretme platformunu hayata geçirmiştir. İngilizce hazırlık programını yeniden yapılandırılarak harmanlanmış (blended) öğrenme metodolojisiyle öğrencilerimize daha kaliteli bir hazırlık eğitimi vermekteyiz. Kariyer Yaşam Programımız ile öğrencilerimize Fütürizm dersini Fütüristler Derneği ile birlikte veriyoruz ve öğrencilerimizin vizyonlarını geliştirmeyi hedefliyoruz.
1550 kişilik çok amaçlı bir konferans salonuna, 4 katlı bir kütüphaneye ve 2 katlı sergi salonuna, 7 adet fuayeye ev sahipliği yapan Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’ni 2018 Eylül ayında açtık. Merkez, İstanbul’un en büyük ikinci sanat ve kongre merkezi olarak hizmet verecek.

İstanbul Okan Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerine göre öne çıkan özellikleri nelerdir?
İstanbul Okan Üniversitesi, öğrencilerini iyi bir yabancı dil eğitimiyle geleceğe hazırlarken, İngilizcenin yanında, dünya ekonomisi ve siyasetinde ağırlıkları hissedilen ülke dillerinden Çince, Arapça ve Rusçayı da öğretmektedir.
“İş yaşamına en yakın üniversite” vizyonuna sahip İstanbul Okan Üniversitesi, 2008 yılında Girişimcilik Dersini akademik programına alarak, Türkiye’de girişimcilik eğitiminin yaygınlaşması yolunda bir ilke imzasını atmıştır.
gner_gursoyİstanbul Okan Üniversitesi, öğrencilerine, hazırlık sınıfından başlayarak mezuniyetlerine kadar iş yaşamında başarı için gerekli olan sosyal, kültürel ve profesyonel becerileri kazanabilecekleri “Kariyer ve Yaşam Programı’nı uygulamaktadır. Bu program, öğrencilerimizin üniversite hayatına adaptasyonunu sağlama, kariyer bilincini oluşturma, sosyal-kültürel sanatsal-sportif gelişimlerini sağlama, kişisel ve profesyonel gelişimlerini destekleme, uzmanlık alanları ile ilgili mesleki ve sektörel vizyonlarını oluşturma, uygulamalarda iş yaşamını tanımalarını sağlamaya yönelik bir gelişim programıdır. Bu programın önemli modülleri arasında markalı dersler, O’COOP İş Yerinde Uygulamalı Eğitim ve Proje Odaklı Mühendislik Araştırma ve Eğitim Sistemi (Promes) sayılabilir.
İş Yaşamına Hazırlık ve Girişimcilik Derslerimizle desteklediğimiz öğrencilerimizin, Happy Life ile sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere katılımlarını teşvik ediyoruz. Happy Life dersleri, öğrencilerimizin sportif, sanatsal ve sosyo-kültürel açılardan kendilerini geliştirmeleri amacıyla düzenlenen derslerden oluşuyor.
250 yatak kapasiteli tam teşekküllü Okan Üniversitesi Hastanemizle öğrencilerimizin pratik gelişimi için eşsiz bir altyapı olanağı sunarken, halkımızı da güvenilir sağlık hizmetleriyle buluşturuyor. Sağlık sektöründeki yatırımlarımızın devamı olarak 8000 metrekare kapalı alana sahip Diş Hekimliği Fakültesi Uygulama Hastanemizin ikincisi Tuzla’da hizmet vermektedir.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 97’Sİ BURSLARDAN YARARLANIYOR
Kampüslerinizde sosyal, kültürel ve sportif imkânları hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz? Öğrencilere sağladığınız barınma imkânı var mı?
İstanbul Okan Üniversitesi 160 bin m2 alana kurulu bir kampüs üniversitesidir. Kapalı spor salonu ve yüzme havuzu, Gastronomi Mutfağımızın da dahil olduğu O’Mutfak restaurant, kafeler, sinema ve oyun salonu, eğlence merkezi, süpermarket, kafeteryalar, kuaför, gölet, açık dinlenme mekanları, market, kitap satış reyonu, diğer hizmet birimleri öğrencilerimize konforlu bir öğrenme ortamı sağlamaktadır.
Altyapısal olarak öğrencilerimize sunduğumuz imkanlara ilaveten öğrenci topluluklarımız ile birlikte hayata geçirdiğimiz zengin ve çeşitli etkinlikler ile öğrencilerimiz İstanbul’da eğitim almanın avantajlarını yaşamaktadır. Sosyalleşme amacıyla da çeşitli kampüs içi ve dışı etkinlikler düzenlenmekte ve öğrencilerimizin kişisel gelişim ihtiyaçları karşılanmaktadır.
İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde, tüm fakültelere yürüme mesafesinde, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı olmak üzere toplam 1500 yatak kapasiteli, 5 yurt binası bulunmaktadır.
İstanbul Okan Üniversitesi olarak, %100, %50, %25 burslu kontenjanlarımızın yanı sıra farklı burs alternatifleriyle de öğrencilerimizi üst düzey kalitede eğitimle buluşturuyoruz. İstanbul Okan Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısının yüzde 97’si farklı burs olanaklarından yararlanıyor.

O’LEARN - ÖĞRENME MERKEZİ
Değişen ve sürekli yenilenen teknoloji ile birlikte yeni ve farklı bir genç kuşakla karşı karşıyayız. Bu genç kuşağa yönelik üniversiteleri nasıl etkiliyor? Bu çerçevede İOÜ’de değişimler yaşanıyor mu?
İstanbul Okan Üniversitesi, eğitim teknolojilerimizin kullanımı konusunda da öncü olmak amacıyla O’Learn - Öğrenme Merkezini kurmuştur. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans programları ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerine hizmet etmek amacıyla kurulmuş olan merkezimiz, dijital hayatın vazgeçilmez olduğu günümüzde, sadece uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz için değil örgün eğitim alan öğrencilerimiz için de eğitimlerinde teknoloji desteği sağlamayı amaçlamaktadır.
Ayrıca Sağlık Bilimleri Kompleksimiz bünyesinde yaklaşık 1000 metrekarelik bir alanda eğitim veren Simülasyon Merkezi’nde öğrencilerimiz her türlü hasta tipi ve hastalık senaryosunu bünyesinde barındıran bilgisayar destekli simülatörlerle eğitilmektedirler. Merkez, sınıf ve laboratuvar düzeni içerisinde temel bilgi ve becerilerini geliştiren öğrencilerin hastane mimarisine uygun planlanmış alanlarda, gerçeğe yakın stres altında, ekip sorumluluğu içerisinde tutum ve davranış modelleri geliştirmelerini hedeflemektedir.
Pilotaj öğrencilerimizin kullanımına sunulmuş olan Boeing uçuş simülatörü ile öğrencilerimiz uygulamalı olarak pilotaj eğitimleri almaktadır.

Endüstri 4.0 vb. gelişmeler sektörleri dönüştürürken, üniversitelere etkileri neler oluyor? Bu açıdan İOÜ’yü değerlendirebilir misiniz?
Akademik müfredatlarımız yenilenirken 4’üncü sanayi devriminin gelecekte yaratacağı yıkıcı teknolojik gelişmeleri ve bunların yansımaları dikkate alınmıştır. Bu kapsamda düzenli olarak son 5 senedir geniş katılımlı olarak yaptığımız uzgörü çalıştaylarımızın ana teması ve oyun değiştirici teknolojik etki olarak Endüstri 4.0 ilgi odağımızda olmuş ve olmaya devam edecektir. Bu bağlamda mühendislik fakültemiz bünyesinde akıllı ve sürücüsüz araç proje araştırmalarının yoğunluğu daha da artmış ve AB ve ulusal proje destekleri ve paydaş ilişkileri ile bu alandaki araştırmalarımız devam etmektedir. Eğitim ve seminer programlarımız ile Endüstri 4.0 ve bunun alt kırılımlarına ilişkin teknolojik gelişmeler yakından takip edilirken aynı zamanda da yeni teknolojilerin iş modellerine ne şekilde etki edeceğine ilişkin araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca Uluslararası ARGE ve İnovasyon Kongresinin ikincisi Mayıs ayında düzenlenecek olup ARGE ve Tasarım Merkezleri ile akademisyenleri bir platformda buluşturarak teknolojik gelişmeler ve uygulamalar çalıştaylar ve seminerler ile tartışılacaktır.

NEYİN NASIL OKUNACAĞI ÖNEMLİ HALE GELECEK
Geleceğin yükselen meslekleri hangileri? Öğrencilerin hangi mesleklere yönelmelerini tavsiye edersiniz? Geleceğin mezun öğrenci özellikleri neler olacak?
Gelecek ile ilgili olarak yapmış olduğumuz uzgörü çalıştayları hem program portföyümüzü hem de her bir programın eğitim program ve uygulamalarını değiştirmektedir. Önümüzdeki dönem, her alanda akıllı teknolojilerinin ciddi etkilerini göstereceği bir dönem olacaktır. Yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain, büyük veri, arttırılmış gerçekleşmiş gibi teknolojilerin; sağlıktan, işletmelere; eğitimden mühendislik uygulamalarına kadar geniş bir perspektifde farklar yaratacağını öngörmekteyiz. Aday öğrencilere öncelikle kendi hayallerini gerçekleştirebilecekleri programlara öncelik vermelerini tavsiye ediyoruz. Bu dönem ne okunacağı kadar neyin nasıl okunacağının öne çıktığı bir dönem olacaktır. Sağlık, hukuk, mühendislik, pilotaj, mimarlık, işletme, sosyal bilimler ve eğitim gibi alanlarında farklı programlar aday öğrencilerimizin kariyer gelişimi için dikkat çekmektedir.

İŞ YAŞAMINA EN YAKIN ÜNİVERSİTE
İş dünyası ile ilgili çalışmalarınız ve işbirlikleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? İş dünyası nasıl mezunlar arıyor?
İstanbul Okan Üniversitesi “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” olarak, her biri kendi alanında uzman akademik kadrosu ve eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini teori ile pratiği dengeleyerek iş yaşamına da hazırlıyor. Ayrıca İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi programlarında öğrenciler sektör lideri şirketler ile ortak yürütülen Markalı Dersleri alabilmektedir. İstanbul Okan Üniversitesi, öğrencilerine, birinci sınıftan başlayarak, Kariyer ve Yaşam Programı kapsamında işletmelerde gönüllü staj yapma olanağı sağlıyor. Mezun olmadan iş yaşamını tanıyan öğrenciler, tecrübe kazanıp iş hayatına hazırlıklı hale geliyor.
Kariyer Merkezimizin sunduğu staj ve O’COOP İş Yerinde Eğitim Programı kapsamında yaklaşık 700 firma yer almaktadır. Sektör fuarları ile güncel gelişmeleri takip edebilme, şirket ve kurumlardan konuşmacı ve eğitimcilerin derslere ve etkinliklere katılımları, kariyer günleri gibi öğrencilerimize sunduğumuz imkanlar arasındadır. Proje Odaklı Mühendislik Araştırma ve Eğitim Sistemi (Promes) de üniversitemizi farklı kılan bir uygulamadır.

“Vakıf Üniversiteleri genel olarak yükseköğretim sistemimize zenginlik, çeşitlilik ve derinlik getirmiştir. Üniversiteler kendi vizyon ve öncelikleri itibariyle kendi aralarında farklılıkları ile dikkat çekmektedirler. Uluslararasılaşma, rekabetçi program uygulamaları, öğrenci odaklı eğitim stratejileri, altyapısal ve destek hizmetlerinde çeşitlilik ve kariyer merkezi uygulamalarıyla öne çıkmaktadır vakıf üniversiteleri.”

KÜNYE BİLGİLERİ
• Kuruluş Tarihi
Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuştur. Okan Üniversitesi, eğitim-öğretime 2003-2004 Akademik Yılı’nda başlamıştır.
• Mütevelli Heyeti Başkanı: Bekir Okan
• Rektör: Prof. Dr. Mustafa Koçak
• Fakülteler: Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi. Ayrıca Konservatuvarımız da vardır.
• Yüksekokullar: Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Enstitüler: Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü
• Öğrenci Sayısı: 26 bin
• Akademik Personel Sayısı: 690
• İletişim Bilgileri: Tepeören Mah. Ballıca Yolu Cad. Tuzla - Akfırat

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.