banner

Üniversitelere 1 milyon liralık teşvik geliyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ileTÜBİTAK,  üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri'ne 1'er milyon lira hibe edecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, TÜBİTAK'ın desteğiyle üniversiteler bünyesindeki mevcut Teknoloji Transfer Ofisleri'nin güçlendirilmesini, halen Teknoloji Transfer Ofisleri bulunmayan üniversiteleri ise bu ofisleri kurmaya teşvik etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Programla, üniversite sanayi işbirliğiyle rekabetçi yeni ürünlerin ortaya çıkarılması, üniversite kaynaklı buluşların patentlenerek kullanıma sunulması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası hibe fonlarından daha fazla yararlanmasına yönelik proje ofislerinin oluşumu ve girişimciliğin teşvik edilmesini hedeflediklerini vurgulayan Bakan Ergün, programa, üniversiteler, üniversitelerin ortak olduğu şirketler, teknopark yönetici şirketleri ve de teknopark yönetici şirketinin ortak olduğu şirketlerin başvurabileceğini belirtti.

Bakan Ergün, program kapsamında Teknoloji Transfer Ofisleri'nin, 10 yıl süreyle hibe destek alabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Destek oranları ilk 5 yıl için yüzde 80, ikinci 5 yıl için ise yüzde 60 olacak. Teknoloji Transfer Ofisleri'nin ön ödeme de alabileceği destekler kapsamında üst sınır 2012 yılı için yıllık 1 milyon lira olarak belirlendi.

Başvurular, açılacak olan çağrı dönemlerinde proje şeklinde alınacak. Çağrıya ilişkin başvurular, 31 Aralık 2012 tarihine kadar yapılabilecek.

Sanayicilerimizin ihtiyaçları ile akademisyenlerimizin öncelikleri bir türlü kesişemiyor. Bu noktada, üniversitelerimizdeki bilimsel çalışmaları sanayiye aktaracak bir yapıya ihtiyaç var. İşte bu konuda çözüm olarak karşımıza Teknoloji Transfer Ofisleri çıkıyor. Artık üniversitelerdeki akademik çalışmalar rafta kalmayacak.''

''Başvuruları bekliyoruz''

Üniversitelere çağrıda bulunan Ergün, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''TÜBİTAK'ın başlatmış olduğu Teknoloji Transfer Ofisleri'ne Yönelik Destek Programı, üniversite sanayi işbirliğini artırmak için atılmış önemli bir adımdır. Bu programa başvurularınızı bekliyoruz. Bugün dünyanın geldiği noktada, üniversitelerin ülke sanayinden kopuk bir şekilde etkinliğini sürdürmesi pek mümkün gözükmüyor. Biz Bakanlık ve ilgili kuruluşlarımızla birlikte, üniversite sanayi işbirliğini artırmak için önemli çalışmalar yapıyor ve yeni programlar başlatıyoruz. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşması noktasında, bu çalışmalar büyük önem arz ediyor. Bunun için de üniversitelerimizin ve akademisyenlerimizin bu programlardan azami derecede faydalanması gerekiyor.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.