banner

YÖK’ten doktorlara müjde!
YÖK’ten doktora tam gün izni

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası çalışmalarında sona geliniyor. YÖK yasa taslağına Tıp fakültesi öğretim üyelerinin yakından ilgilendiren bir karar eklendi.

Milliyet’te çıkan habere göre, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar, dün katıldığı bir konferansta yeni YÖK Yasa Taslağı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Tıp fakültesi öğretim üyeleri ile ilgili yeni bir düzenlemenin de taslağın son haline eklendiğini belirten Atar, şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı, tabipler ile ilgili çok duyarlı. Bir sistem kurdu. Üniversitelerde bu sistemin bozulması genel sisteme zarar verir diye endişe ediyor, haklı olarak. Dolayısıyla bu konu öteden beri hep müzakere edildi. En son gelinen nokta şu oldu: Tam gün düzenlemesi prensip olarak korunacak. Ama ‘tam gün’ içerisinde, ki bunun içinde Sağlık Bakanlığı mensupları da var, üniversite hastanelerinde mesaiden sonra da hizmet verilmesi şeklinde bir düzenleme yapılacak. Tıp hocaları için böyle bir rahatlama gelecek. Bu insanlar için en büyük sorun şuydu: ‘Biz dışarıda olduğumuzda tekrar kurumumuza dönebilecek miyiz?’ Bilim insanlarını bu model tatmin etmiyordu. Onların da istediklerinde üniversiteye dönmelerini mümkün kılan bir düzenleme yapılabilecek. Hem üniversite mensuplarını memnun edecek, hem de genel sağlık politikalarını ortadan kaldırmayacak bir ara çözüm bulma gayreti vardı. Ona ulaşıldı.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.