banner

Oyun parkındaki tramboline dikkat
OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güzel, son yıllarda trambolinde oynamaya bağlı yaralanmaların arttığını, trambolinde oynamanın o kadar masum bir oyun olmadığını söyledi.

 

ahmet_guzelOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Güzel, aileleri oyun parkındaki trambolinlere karşı uyararak "Son yıllarda trambolinde oynamaya bağlı yaralanma oranlarında ciddi artış yaşanıyor. Trambolinde oynamak o kadar masum bir oyun değil" dedi.

 

Doç. Dr. Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda oyun parklarında trambolinlerin yaygınlaştığına dikkati çekti. ABD'de 1995 yılında 15 yaş altında tramboline bağlı yaralanma sayısı 52 bin iken, 2005 yılında sayının 210 bine çıktığını bildiren Güzel, Türkiye'de de bu tür yaralanmalar nedeniyle acil servislere başvurularda her yıl artış olduğunu söyledi.

 

"Beyin içinde kanamalara yol açabilir"

 

Vakalarda ayrıca hayati tehlike yaratan nörolojik hasar ve beyin içi kanama da ortaya çıkabildiğini vurgulayan Güzel, şunları kaydetti: "0-5 yaş arasındaki çocuklarda baş, vücuda oranla oldukça büyük ve boyun kasları oldukça gevşektir. Bu nedenle baş kontrolü, hareket esnasında oldukça zordur. Oyun sırasında zıplama ile boyun kaslarının zayıf kontrolünün etkisiyle baş öne ve arkaya hızla gitmekte, sağa-sola ani dönmeler olmaktadır. Bu da boyunda bulunan omurgalarda yerinden çıkmalara, buradan geçen sinirlerde kopmalara ve damar hasarı sonrasında kafa içine kanamalara neden olabilmektedir."


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.