banner
banner
banner

İş arayana sosyal medya kullanım kılavuzu
İş başvurularında nelere dikkat edilmeli? İşverenler en çok neye dikkat ediyor? Cv'nin yerini sosyal medya profilleri mi alıyor?

Şirketlerin işe alımlarda CV yerine sosyal medyadaki profillere baktığını ortaya koyan araştırmada, iş arayanların bu mecralarda dikkat etmesi gerekenler sıralandı.

Artık şirketler, kadrolarına yeni katacakları elemanı sosyal medya üzerinden takibe alıyor.

Bu sonucu, Secretcv.com'a üye olan 235 firma arasında 12 Kasım-31 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma ortaya koydu.

Firmaların yüzde 58'inin işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını incelediği saptanırken, dikkat edilen noktalar ise, özel hayatın deşifre edilmemesi, iş arkadaşları hakkında olumsuz konuşulmaması ve dini-siyasi yorumdan uzak durulması olarak özetlenebilir.

Araştırmaya göre şirketlerin en çok izlediği sosyal medya ağları yüzde 45 ile Facebook, yüzde 35 ile Twitter ve yüzde 15 ile Linkedin olurken, en çok incelenen unsurlar şöyle:

Adayın sosyal medyada kullandığı dil ve yayınladığı içerik, (yüzde 35), adayın beğendiği sayfalar (yüzde 23), profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması (yüzde 18) ve ortak arkadaşlarının olup olmaması (%12). Adayın arkadaş sayısına dikkat eden firmaların oranı ise sadece yüzde 2.

FİRMALARDA OLUMLU ETKİ YARATANLAR

— Mesleki birikimlerin paylaşılması - yüzde 36

— Özel hayata girmeden kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşılması - yüzde 28

— Genel bilgilerinin güncel olması

— Sivil toplum örgütlerine yardım eden içerik paylaşılması

— Firmanın sosyal medya sayfalarını beğenmiş olması

OLUMSUZ ETKİ YERATANLAR

— Çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştiriler / yüzde 29

— Çalıştığı şirketin kurumsal kimliğine zarar verecek içerik paylaşımı / yüzde 23

— İnancını ve siyasi görüşünü açık açık belli etmek / yüzde 20

— Mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmak

— Paylaşılan fotoğraflarda özel hayatın deşifre edilmesi...

(ntvmsnbc)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.