banner

Maliye Bakanlığı 400 kişi alacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bünyesine 400 yeni vergi müfettiş yardımcısı alınacağını açıkladı.

AA muhabirine konuyla ilgili bilgi veren Bakan Şimşek, kayıtdışı ekonomi ile etkin mücadelede vergi denetim elemanlarının çok önemli rol oynadıklarını söyledi.

Şimşek, 10 Temmuz 2011 tarihinde kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın Maliye Bakanlığı bünyesinde en üst düzeyde yapılandırıldığını ve Başkanlığın, mensuplarının sayısı ile de Türkiye'nin en büyük denetim birimlerinden biri olduğunu ifade etti.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın kurulmasındaki amaçlardan birinin; yıllardır farklı unvan ve birimler tarafından yürütülen başta vergi incelemesi olmak üzere, teftiş, soruşturma ve araştırma gibi görevlerini tek elden ve koordineli bir şekilde yürütmek olduğunu kaydeden Şimşek, bu şekilde bir yandan kayıtdışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin, diğer yandan da vergi denetimlerinde kalite ve verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Kayıtdışı ekonomi ile mücadelede vergi müfettişlerinin daha verimli olarak hizmet vermelerinin yanında, denetim gücünün sayısal olarak artırılmasının da önemli olduğunu belirten Şimşek, bu nedenle vergi müfettişlerinin sayısını artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Maliye Bakanı, ''Kayıtdışı ekonomi ile mücadelede etkinlik ve vergi denetiminde kalite en önemli hedefimizdir'' dedi.

400 yeni müfettiş yardımcısı

Bu yıl 3-4 Mart tarihinde yapılan sınavda başarılı olup vergi müfettişi yardımcısı olmaya hak kazanan adayların atalamalarının yapıldığını ve eğitimlerinin başladığını anlatan Şimşek, 15-16 Eylül tarihlerinde yapılan sınavın yazılı bölümününde başarılı olan adayların açıklandığını, sınavın sözlü bölümünün de en kısa zamanda tamamlanacağını ve adayların hızlı bir şekilde göreve başlatılacağını bildirdi.

Vergi müfettişi sayısının artırılması amacıyla 15-16 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavı yapılacağını belirten Şimşek, bu sınav ile 400 yeni vergi müfettiş yardımcısı alınmasının planlandığını ifade etti.

Bakan Şimşek, ''Bilgi işlem teknolojilerinden de yararlanacak ciddi ve yoğun bir eğitim sürecinin sonunda alanında uzman, kendine güvenen, gelişmeye ve öğrenmeye açık, modern denetim tekniklerini kullanan vergi müfettişleri arasına katılmak isteyen yeni mezun ve kariyerinin başındaki gençlerimizi bu güzide mesleği seçmeye ve ülkelerine hizmet etmeye davet ediyoruz'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.