banner

Öğretmenlere mühendislik yolunu açan uygulamaya T cetvelli tepki
YÖK'ün teknik öğretmenlere mühendislik yolunu açan düzenlemesine mühendislerden "T cetvelli" tepki geldi.

Antalya'da bir grup mühendis, teknik öğretmenlerin mühendis olmalarına imkan tanıyacak uygulamaya karşı eylem yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi bir grup, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) teknik öğretmenlere mühendis olma yolunu açan "Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı''na karşı tepki gösterdi.

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Sekreteri Vahap Tuncer burada yaptığı açıklamada, YÖK'ün bu kararının mühendisleri yok sayan bir anlayışa sahip olduğunu öne sürdü.

ÖSYM'nin web sitesinde "Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı" giriş sınavı başlığında bir duyuru yaptığını belirten Tuncer, ''Bu duyurunun altında da örnek soru tipleri verilmiştir. Bu duyuruya göre 21 Temmuz 2013 tarihinde bugün sayıları 72 bini bulan teknik öğretmenler, basit sorulara yanıt vererek mühendislik tamamlama programlarına alınacaklardır" dedi.

Bu ünvanın bu şekilde verilecek olmasının bilime, kazanılmış haklara ve hakkaniyet duygusuna aykırı olacağını ileri sürenTuncer, bunun mühendislik fakültesine girmeye hazırlanan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu savundu.

Öte yandan basın açıklaması sırasında gruba yaklaşan bir kadın, "Arkanızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e dönüyosunuz, önünüzü dönün" diyerek tepki gösterdi. Bazı eylemciler ile isminin açıklanmasını istemeyen kadın arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Basın açıklamasının ardından mühendisler yanlarında getirdikleri T-cetvellerini kırarak, meydana attı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.