banner

Eğitim reformu!
Sabah yazarı Nazlı Ilıcak'ın bugünkü eğitim yazısı

Eğitimde reform, kavgalı gürültülü bir şekilde kabul edildi. Tabii bu manzaranın ortaya çıkmasında iktidarın önemli bir payı var. Çocuklarımızın geleceğiyle ilgili böylesine önemli bir konu, bu kadar hazırlıksız gündeme getirilir mi? Teklifteki birçok düzenlemeden daha sonra geri adım atılması, enine boyuna tartışılmadan "Eğitim Reformuna" girişildiğini açıkça gösteriyor:

 Birinci 4 yıldan sonra açık öğretime gitme imkânı tanınmıştı; bunun gerekçesi doğru dürüst izah edilemedi ve hemen vazgeçildi. İkinci 4 yıldan sonra öğrencilere açık öğretime devam fırsatı verildi.   Okula başlama yaşı bir ara 5 oldu; sonra gene 6'ya çıktı.   İkinci 4 yılda "mesleğe yönlendirme"den bahsediliyordu, Bakan Ömer Dinçer, "bilgilendirme" diyor. Birinde zorunluluk var; diğerinde, öğrencilere becerilerini sınayacak imkânlar sunulması söz konusu.

Keşke "Eğitim Reformu" gibi iddialı bir başlık koymak yerine, teklif sahibi milletvekilleri "kesintisiz eğitimi, kesintili hale getiriyoruz" deselerdi.

Komisyonda, Başkan Nabi Avcı gibi itidal sahibi bir milletvekilinin dahi kafasına seloteyp altlığı fırlatıldı; sinirler böylesine gergin. AK Partililerle CHP'liler resmen yumruklaştı. "Muhalefetin sesi kesildi" denilemez elbette. 91 saat müzakere edilmiş ve 342 konuşma yapılmış. Ama keşke "Eğitim Reformu" önceden konuşularak, uzlaşma arayarak Meclis gündemine gelseydi. "Bu kavgada muhalefet suçlu" diye kestirip atmak olmaz. İktidar, kendi sorumluluk payını ihmal etmemeli.
28 Şubat öncesi gibi

Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı'yla görüştüm.

İkinci 4 yılda müfredat birliği sürecek. Ama çocuk, ikinci 4 yılda, tercihe dayalı paket programlardan birine devam edebilecek. Bir tercihten diğerine yatay geçiş mümkün. Paket programlar, imkân ve şartlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğiyle belirlenecek. Seçimlik ders paketlerinin muhtevası yasada yer almıyor. Bir fikir vermek gerekirse: Arapça/ Kur'an, yabancı dil, güzel sanatlar, spor ya da sosyal bilimler olabilir.  Bir başka husus da şu: 4+4, aynı çatı altında okutulabileceği gibi, ikinci 4 yılda, liseyle birlikte de eğitim yapılabilecek. Bunun da kararını Milli Eğitim Bakanlığı verecek.

Özetlemek gerekirse... Hem, İmam Hatipler de dahil bütün meslek liselerinin, -"İlköğretimin ikinci 4 yılı" adı altında- orta kısmı yeniden açılabilecek. Hem de, yabancı dil öğreten okullar bu imkândan yararlanacak. İlk 4 yıldan sonra, bir başka okula gidenlerin sınavdan geçip geçmeyeceği hususuna, yasada değinilmiyor. Ayrıca, ikinci 4 yılın başında hazırlık sınıfı bulunmamakla birlikte, yabancı dil öğreten eğitim kuruluşları, ikinci 4 yılın birinci sınıfını hazırlık gibi değerlendirebilecek; ilk sınıf, yabancı dil ağırlıklı olabilecek. Bütün bu hususlar Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikleriyle tespit edilecek. Şu anda bildiğimiz tek bir gerçek var: 28 Şubat öncesi gibi kesintili eğitime dönüyoruz; meslek liseleri ile lisan öğreten okulların orta kısımları açılıyor; 4+4'ü ilköğretim okulu bünyesinde okuyanlar da, seçmeli program yoluyla meslek liselerinin derslerini okuyabilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.