banner

Arınç'tan Ruhban Okulu ve anadilde eğitim açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV'de katıldığı canlı yayında demokratikleşme paketi ile ilgili bilgi verdi. Pakette "Ruhban Okulu" ile ilgili henüz bir karar verilmediğini "anadilde eğitim"in ise pakette yer almadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV'de katıldığı canlı yayında demokratikleşme paketi ile ilgili bilgi verdi. 

Pakette ruhban okulu ile ilgili bir şeyin olup olmadığının sorulması üzerine Arınç, "gündemimizde" karşılığını verdi.

Konunun daha önce de gündemlerinde olduğunu anımsatan Arınç, "Bu pakette henüz siyasi bir karar verilmedi o konuda" dedi.

Anadilde eğitim pakette yok

Demokratikleşme paketinde anadilin eğitim dili olarak kabul edilmesi konusu yok

"Demokratikleşme paketinde anadil konusunun nasıl yer alacağına" ilişkin soru üzerine, Arınç, anadilin öğrenilmesi konusunda şu anda bütün mevzuatın müsait olduğunu belirterek, "Anadilin bir eğitim dili olarak kabul edilmesi noktasında Türkiye'de BDP dışındaki bütün siyasi kurumların da bütün bürokratik kurumların da sadece anayasal engel değil ayrıca bunun serbest olması halinde dahi uygulanabilmesi noktasında itirazlar var. Dolayısıyla gündemimizde o konu yok" diye konuştu.

"Demokratikleşme paketinde Alevi yurttaşlar için düzenleme olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlayan Arınç, "Olacak mutlaka. Alevi yurttaşlarımız da toplumumuzun bir parçası. Onların da şüphesiz haklı taleplerine demokratik bir hukuk devleti bigane kalamaz. Demokrasi de zaten böyle bir şey" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.