banner
banner

Meslek lisesi öğrencilerinin tercihi iş yerine üniversite
TOBB ETÜ SPM tarafından yapılan araştırmada, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istedikleri belirlendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) tarafından yapılan araştırmada, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istedikleri belirlendi.

TOBB ETÜ SPM'nin Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) desteğiyle yürüttüğü  ve mesleki eğitimin sosyal uyuma etkisinin ele alındığı araştırmanın sonuçları, TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda açıklandı.

Araştırmada, öğrencilerin okullarını tercih ederken büyük ölçüde gelecekteki iş imkanlarını dikkate aldığı görüldü. Araştırma kapsamında görüşülen 50'den fazla kişiden sadece 2'si çocuğunu meslek okuluna göndermek istediğini söyledi. Söz konusu kişilerden 7'si ise koşulların iyileştirilmesi durumunda çocuğunu meslek okuluna göndermek istediğini belirtti. Görüşülen, meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğu, mezun olduktan sonra iş aramak yerine yüksekokul ya da üniversiteye gitmek istediklerini dile getirdi.

Söz konusu araştırma çerçevesinde Ankara ve İstanbul'da 3 meslek lisesinde 300 öğrenci ve 79 öğretmenle anket yapıldığı belirtildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.