banner
banner

Kürtçe eğitim verecek okul için başvuru yapıldı
Diyarbakır'da Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul" ile ilgili Valiliğe başvuru yapıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) Başkanı Sabahattin Gültekin ve Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yıldırım Arslan ile Vali Yardımcısı Mehmet Demir'i ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Direk'in de hazır bulunduğu ziyarette, Bağlar ilçesinde Kürtçe eğitim verilmesi planlanan, "okul" ile ilgili dilekçe verildi.

Demir, burada yaptığı açıklamada, mart ayında farklı dil ve lehçelerde eğitim yapılmasına dair kanuni düzenlemenin yapıldığını, temmuz ayında da ilgili yönetmeliğin çıktığını belirtti.

Okulların izinsiz olduğu için mühürlendiğine işaret eden Demir, şunları kaydetti:

"Bu şekilde açılan hangi okul olursa olsun mühürlenirdi. Son zamanlarda gündeme gelen okullar Kürtçe eğitim verecekleri için değil, izinsiz ve ruhsatsız oldukları için mühürlenmiştir. Yapılan bu başvuru ile ivedi olarak gerekli incelemeler ve yasal çerçevede gerekli işlemler yapılacaktır."

Kürdi-Der'den açıklama

Öte yandan Kürdi-Der Başkanı Sabahattin Gültekin, yaptığı yazılı açıklamada, anadilde eğitim ve öğretimin, evrensel hukuk ve bağlı uluslararası sözleşmelerde bütün halklar ve bireyler için doğuştan gelen bir hak olarak teminat altına alındığı savundu.

Bir çocuğun mukayese, anlama, anlatım ve zihinsel faaliyetlerinin daha verimli gelişmesi için en az ilkokul 3. sınıfa kadar anadilinde eğitim öğretim görmesinin, akademisyenler ve üniversiteler tarafından bilimsel ve somut bir durum olarak ele alındığını belirten Gültekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Anayasanın 42. maddesi ile Milli Eğitim Kanununda yer alan 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu ile Özel Eğitim Kanununun belirlediği esaslardan dolayı yıllardır ülkemizde çok dilli çok kültürlü cins ve inanç özgürlüğünü kapsamayan, eğitim ve öğretimde asimilasyoncu politikalardan dolayı öğrenciler anadilinde parasız, zorunlu eğitim ve öğretim hakkını alamıyor. Veliler bu konuda bize yazılı ve sözlü olarak başvuruda bulunuyor."

Açıklamasında Kürdi-Der'in tüzüğünün 3. maddesi gereğince velilerin bu talebi doğrultusunda anadilde parasız ve zorunlu eğitim öğretim hakkının kullanılması için hazırlıklarını tamamladığını bildiren Gültekin, şunları kaydetti:

"Bağlar Belediyesi ile 12 Eylül'de yapılan ön protokol gereği, Bağlar Şeyh Şamil Mahallesi'ndeki Ferzad Kemanger Eğitim Destekevi, kurumumuza tahsis edilerek sözkonusu bina kurumumuzca Ferzad Kemanger İlkokulu olarak 2014-2015 eğitim öğretim yılı çalışmalarına başlamıştır. Yürütülen tüm çalışmalar Kürdi-Der tüzel kişiliğinde, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile Eğitim-Sen tarafından ortak bir sözleşme dahilinde gerçekleştirilecek."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.