banner

Tıp ve hukuk fakültelerine taban puan geliyor
YÖK, üniversiteye girişte tıp ve hukuk fakültelerine taban puan getiriyor.

Üniversite sınavı başvuruları devam ederken YÖK, tıp ve hukuk fakültelerine yönelik bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. YÖK, üniversiteye girişte tıp ve hukuk fakültelerine taban puan getiriyor. Düzenlemenin gelecek yıldan itibaren diğer fakülteler için de uygulanması gündemde.

YÖK’ün tıp ve hukuk fakülteleri için yeni bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. Buna göre YÖK bu fakülteler için baraj belirleyecek.

Kontenjanlar boş kalsa bile sıralaması bu barajın altında kalan öğrenci o bölüme giremeyecek. Gelecek yıl isteyen vakıf üniversitesi bu bölümler için kendi taban puanını koyacak ancak YÖK’ün koyduğu barajın altına düşemeyecek. Amaç, devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki dengeyi sağlamak. Uygulamanın önümüzdeki yıllarda mimarlık, mühendislik gibi bölümlerde de hayata geçirilmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, bu çalışma, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın göreve geldikten sonra vakıf üniversiteleri mütevelli heyet başkanlarıyla yaptığı toplantıda da gündeme geldi. Saraç, özellikle tıp ve hukuk fakülteleri için gelen şikâyetleri değerlendirerek uygulamaya geçti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.