banner
banner

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü kuruluyor
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü'nün Ankara'da kurulacağını bildirdi.

ömer dinçerMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üye ülkeler arasında enerji, ulaştırma ve ticareti düzenleyen altyapı ağının kurulmasıyla önümüzdeki dönemde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (EİT) küresel düzeyde önemli bir bölgesel örgüt olacağına inandığını söyledi.

EİT Eğitim Enstitüsü eğitim bakanları düzeyindeki 1. Mütevelli Heyeti toplantısı, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

EİT ülkeleri arasındaki ekonomik, ticari ve teknik alanlardaki işbirliğinin, kültür ve eğitim alanlarına da teşmil edilerek, üye ülke halklarının birbirlerini daha yakından tanımalarına imkan sağlanmasının, teşkilat içindeki bütünleşmeyi pekiştireceğini ifade eden Dinçer, bu amaçla EİT bünyesinde Pakistan'da oluşturulan bilim vakfı, İran'da oluşturulan kültür enstitüsünden sonra Türkiye'de de eğitim enstitüsünün kurulmasının önemli bir ihtiyacı karşılayacağını belirtti.

Dinçer, günümüzde ülkelerin kalkınmışlık düzeyleri ifade edilirken, en önemli gösterge olarak kişi başına düşen milli gelir miktarının yanında; kişi başına düşen eğitim ve sağlık harcamalarının da kullanıldığını anlattı.

Dinçer, Ankara'da kurulacak EİT Eğitim Enstitüsü ile teşkilat bölgesindeki ülkeler bakımından öncelikli konumdaki eğitim meselelerinin araştırılacağına işaret ederek, EİT'yi küresel düzeyde eğitim alanında diğer ülkelere, kuruluşlara örnek teşkil eden, tecrübelerin paylaşıldığı platform görevi yapacak, etkin bir kuruluşa dönüştürmeyi amaçladıklarını anlattı.

Bu kapsamda EİT'ye üye ülkeler arasında eğitimde işbirliğini geliştirmek için yapılacak birçok adım bulunduğunu ifade eden Dinçer, şöyle devam etti:

''Bu adımlar arasında bölgedeki dillerin öğretimini desteklemek, üye ülkelerde, iş gücünü artıracak çağdaş eğitim teknolojilerinin kullanılmasını sağlayıcı araştırmalar yapmak, eğitim-öğretim değişim programlarını, bilim adamları, akademisyenler ile öğretmenler ve öğrencilerin karşılıklı ziyaretleri gibi etkinliklerle teşvik ve koordine etmek, eğitim konuları ve sorunlarını ele alan bilimsel toplantılar düzenlemek, üye ülkeler ile uluslararası kuruluşlardan sağlanacak burslardan oluşan bir burs havuzu teşkil ederek, akademisyenler, öğrenciler, öğretmenler ve ilgili diğer personel için burslar verilmesi sağlamak, EİT bölgesinde eğitim-öğretim alanında EİT ödülleri verilmesini sağlamak sayılabilir.''

Bakan Dinçer, Türkiye'de özellikle son 10 yılda eğitim hizmetlerinin kapsamlı bir yaklaşımla ele alınıp, çocukların okul, yurt, bilgi teknolojileri, donanım, spor, kültürel faaliyetlerine yönelik altyapı hizmetlerinin güçlendirildiğini anlattı.

Tecrübe paylaşımı

EİT üyesi ülkelerle özellikle mesleki eğitim alanında program ve öğretim materyalleri geliştirme hususunda gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaşabileceklerini, deneyimleri işbirliği platformuyla üye ülkelerin istifadelerine sunabileceğini belirten Dinçer, benzer anlamda üye ülkelerin, eğitimin çeşitli alanlarında sahip oldukları tecrübelerden de yararlanmaktan memnun olacaklarını söyledi.

Bakan Dinçer, ''EİT Eğitim Enstitüsü'nün Ankara'da kuruluşunun bölgemizdeki eğitim çalışmaları için önemli katkılar sağlamasını dilerim. Bütün bu çalışmalar sonucu elde edilecek olan başarılar, sadece ülkemize ait olmayacak, tüm tarafların katkısıyla bölgemizin başarısı haline gelecektir'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.