banner
banner
banner

Nevzat Kulaberoğlu: Yeni bir sınav sistemi gelecek
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile eğitim sistemimizde köklü değişiklikler yaratacak yeni düzenlemelerin gerçekleştirildiğini ifade eden Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, son 15 yılda eğitimde yaşanan değişimleri artı eğitime değerlendirdi.

nevzat_kulaberogluSon 15 yılda eğitim sisteminde birçok değişiklik yaşadık. Sınav sistemlerinden 4+4+4 eğitime, müfredat değişikliklerinden lise türlerine kadar birçok alanda yeni gelişmelere tanıklık ettik. Bu dönüşümlerin sonrasında aslında değişmeyen bir şey olduğunu da gözlemledik; kaliteli iş ve ürün ortaya koyan kurumlar eğitim sektöründeki varlığını sürdürmeye devam ediyor. Geleceği şekillendirdiğimiz, bir çocuğun hayatına dokunduğumuz eğitim sektöründe daha çok başarılı aktör olması ve sektörümüzün gelişerek büyümesi herkes için, ülkemiz için çok önemli. Güçlü rakiplerin olması tüm kurumları besler, gelişime olanak tanır, böylece hepimizi daha da iyisini yapmaya yöneltir.
Bunun yanı sıra özellikle teknoloji ve yapay zeka gibi yeni kavramların, STEM gibi yeni eğitim yaklaşımlarının da hayatımıza girmesiyle birlikte önemli değişiklikler de yaşadık. Artık bilgiye erişmek çok kolay, etrafımızı saran dijital dünyada her an bir enformasyona maruz kalıyoruz. Bu nedenle öğretmenlerin artık okulda yalnızca ders anlatan değil, muhakemeli mantıklarını kullanabilen, derin görüşe sahip ve bilgiyi kullanabilen bireyler yetiştirme misyonunu edinmesi gerekiyor. Öğrencilerin yaratıcılığını geliştirecek çalışmalara imza atılmalı.

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK YARATACAK DÜZENLEMELER
Özellikle Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 Vizyon Belgesi, geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanan 'Yeni Ortaöğretim Tasarımı' gibi eğitim sistemimizde köklü değişiklikler yaratacak yeni düzenlemeler, hem akademik planlama hem de takvimler açısından bizler için en önemli değişikliklerden oldu. Eğitimde yapılan bu yeniliklerin en önemli çıktısının 4-5 yıl sonraya yansıyacağını ve yeni bir sınav sisteminin karşımıza çıkacağını öngörüyoruz. Bizler de tüm içeriklerimizi, kadromuzu ve takvimimizi bu yeniliklere göre kurguluyoruz.
Öğrencilerin, tüm çocuklarımızın yeteneklerini ve ilgi duydukları alanları keşfetmeye yönelik çalışmalar yapılmasının geleceğimiz açısından verimli olacağını da öngörüyorum. Çocuklarımızın potansiyellerini keşfetmeleri, üretmekten zevk alabilecekleri bir alanda uzmanlaşmaları için onları yönlendirebilecek uygulamaları gündemimize almalıyız. Çocuklarımıza becerileri doğrultusunda yol göstermeye etmeye, yönlendirmeye çalışan binlerce öğretmenimiz var. Bunların yanı sıra belki kalkınma planlarımız gibi, ulusal eylem planları da oluşturmalıyız. Kamu-özel kurumlar, dernekler, vakıflar kurmalıyız ve bu değerlerimizi keşfetmeliyiz. Kalkınmanın yolu, eğitimden geçmektedir.
BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR
Uğur Okulları olarak eğitim öğretimdeki tüm güncel yaklaşımları, teknolojileri ve yayınları yakından takip ediyoruz. Eğitim sistemimizin ihtiyacını olacağı düşündüğümüz içerikleri okullarımıza entegre ediyoruz. Üstelik bu kapsamda yaptığımız uygulamaları yalnızca okullarımızda uygulamakta kalmıyor, devlet okullarımızın öğretmenleri ile de bir araya gelerek bilgi birikimimiz paylaşmaya, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaya özen gösteriyoruz. Örneğin; erkenSTEM eğitim yaklaşımımız kapsamında her yıl kendi öğretmenlerimizi bu alanda yetiştiriyoruz. Öğretmenlerimiz ile birlikte, ülkemizin farklı illerinde erkenSTEM Çalıştayı yapıyor, o ilimizin devlet okullarındaki öğretmenleri ile erkenSTEM’i tanıştırıyoruz. Böylece gelecek nesilleri etkileyecek bu yaklaşımın o ilimizde yayılımını sağlıyoruz. İnanıyoruz ki; bilgi paylaştıkça çoğalır.

15. YIL MESAJI
Eğitim sektörüne değer katan Artı Eğitim Dergisi’nin 15. yaşını tebrik ediyor, nice 15 yıllara tüm eğitim camiasıyla birlikte imza atabilmeyi diliyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.