banner

66 ay sonrası zorunlu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayınlanan ‘Zorunlu eğitim genelgesi’ne göre 30 Eylül 2012’de 66 ayı tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinde yapılacak.

okula başlama yaşı sınırıMilli Eğitim Bakanlığı merakla beklenen “Zorunlu eğitim genelgesi”ni yayınladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayınlanan genelgeye  göre 30 Eylül 2012’de 66 ayı tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinde yapılacak. 60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazırsa ilkokula devamları sağlanacak. Diğer çocuklar okul öncesi eğitime yönlendirilecek. Okul öncesi eğitime ise 48-60 ay arası çocuklar gidebilecek. 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 37-66 ay arasındaki anaokulunda veya uygulama sınıflarında 48-66 ay arasındaki çocukların ise anasınıflarında eğitim almaları sağlanacak.

5. sınıfa geçenler e-okulla

Genelgede bu yıl ilköğretim 4.sınıfta okuyan ve bir üst sınıfa geçen öğrencilerin önümüzdeki yıl ortaokul 5. sınıf kayıtları e-okul sistemi üzerinde yapılacağı belirtildi. İmam hatip ortaokullarına devam etmek isteyen 5.sınıf öğrencilerinin kayıtlarının da bu okullara yapılacak.

Genelgede yer alan diğer unsurlar şöyle:

-  İlköğretimi tamamlayan öğrencilere diploma verilmeyecek. 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ortaöğretim diploması verilecek.

-  Bu yıl 8. sınfta okuyan öğrencilerden Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyenler ve bu sınava katılmayanlar tercihleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıracaklar.

-  İlkokul ve ortaokul bağımsız okullar halinde kurulmalı. Ancak, şartlara göre ortaokullar ilkokullarla veya liselerle birlikte kurulabilir.

-  Fiziki şartların uygun olduğu durumlarda ilkokul, ortaokul ve lise bağımsız olacak.

-  Okulların fiziki ortamları, öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınarak düzenlenecek.

-  Aynı bina içinde ilkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin birlikte bulunması durumunda okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacak.

-  İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda imam hatip liseleri ile birlikte kurulabilecek. Ancak bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş çıkış kapıları ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacak.

-  Şartların uygun olmaması durumunda aynı binada ilkokul ve ortaokul için ikili öğretim uygulaması yapılabilecek. İkili öğretim yapan okullarda ortaokullar sabahçı, ilkokullar ise öğlenci olarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürütecek.

-  Ortaokul, ilkokul veya liselerle birlikte aynı binada kurulması halinde okulun bir müdürü bulunacak. Bunun için binada daha önce görev yapan okul müdürü yeni uygulamaya göre iş ve işlemleri yürütecek. Örneğin ilkokul ve ortaokulun aynı binada bulunması durumunda mevcut okul müdürü ilkokul ve ortaokulun yönetiminden sorumlu olacak. Ortaokulun lise ile birlikte kurulması durumunda ise lise müdürü ortaokulun iş ve işlemlerini yürütecek.

-  Taşıma merkezli okullarda birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılmayacak ve yapılan taşıma planlamaları bu doğrultuda yeniden düzenlenecek.

-  Zorunlu eğitim 4 yıl süreli ilkokul, 4 yıl süreli ortaokul ve 4 yıl süreli lise eğitimini kapsayacak. Öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yıl  (1, 2, 3, 4 .sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yıl (5, 6, 7, 8.sınıflar) ortaokul ve üçüncü (9, 10, 11, 12.  sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirilecek.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.