banner

Üstün yeteneklilere zihinsel engelli tanısı
TBMM Üstün Yeteneklileri Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Dönmez, ''Türkiye'de çok sayıda üstün yetenekli çocuk dünyaya geliyor, ancak özel eğitim programlarına tabi olamadıkları için değerlendirilemiyor.Üstün yetenekli bazı çocuklara 'zihinsel engelli' tanısı bile koyuyorlar'' dedi.

üstün yetenekli çocuklarHacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Baykoç Dönmez, Türkiye'de çok sayıda üstün yetenekli çocuğun dünyaya geldiğini belirterek, ''Ancak küçük yaşlarda fark edilemedikleri veya özel eğitim programlarına tabi olamadıkları için değerlendirilemiyorlar'' dedi.

''Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkenin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması'' amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara başkanlığında çalışmalarını sürdürüyor.

Komisyonun bugünkü toplantısında, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dönmez ''Çocuk gelişimi ve dünyada uygulanan modeller'' konulu bir sunum yaptı.

Üstün yetenekli bazı çocuklara ''zihinsel engelli'' tanısı bile konuyor

Dönmez, üstün yetenekli çocukların küçük yaşlarda fark edilmesi gerektiğine işaret ederek, ''Ne yazık ki ülkemizde çok sayıda üstün yetenekli çocuk dünyaya geliyor, ancak küçük yaşlarda fark edilemedikleri veya özel eğitim programlarına tabi olamadıkları için değerlendirilemiyorlar. Üstün yetenek için genetik bir kapasite gerekir elbette, fakat daha sonra bunların belirli bir program dahilinde yetiştirilmesi de gerekir'' diye konuştu.

Dönmez, üstün yetenekli bazı çocuklara ''zihinsel engelli'' tanısının bile konulduğunu belirterek, kendisini ifade edecek eğitim ortamının ve sosyal çevrenin oluşturulmaması durumunda, bu çocukların üstün yeteneklerini köreltmeye dönük hareketlerin meydana gelebildiğini söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.