banner

Türkçe seçmeli ders oldu
Tunus, Türkçe'yi eğitim müfredatına dahil ediyor.

Türkçe seçmeli ders olduTunus Hükümeti'nden yapılan açıklamada iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla önümüzdeki aylarda Türk dilinin resmi eğitim müfredatında yer alacağı bildirildi. Tunus Milli Eğitim Bakanı Abdüllatif Ubeyd, Tunus'ta önemli tarihi geçmişe sahip olan Türkçe'nin orta öğretim kurumlarında seçmeli ders olarak okutulmasıyla ilgili Bakanlık kararının Türkiye açılımı çerçevesinde alındığını belirtti.

Ubeyd, gelecek yıl eylül ayından itibaren Tunus'taki enstitülerde de Türk dilinin öğretilmesinin kararlaştırıldığını, seçmeli olarak okutulacak Türkçe dersine büyük ilgi beklediklerini sözlerine ekledi.

Ubeyd: ''Tunus halkı, köklü tarihi ve kültürel bağların bulunduğu Türkiye ile yapılan bu açılımın ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Başlangıçta Türk yetkililerinden lojistik destek almayı planlıyoruz. Bununla birlikte Türkiye'den eğitimciler de getireceğiz'' dedi.

Tunus'ta Zeytuniye Üniversitesi, Yüksek Diller Enstitüsü gibi kurumlarda özel olarak Türkçe eğitimi veriliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.